Türkiye’de görülmesi gereken göller

Merjam Yazar: Merjam 16 Ekim 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Türkiye’de görülmesi gereken göller

Türkiye’de görülmesi gereken göller

Türkiye’de görülmesi gereken göller


Gezip görülecek tarihi yerleri ve doğal güzelliklerinin yanı sıra görünümleriyle büyüleyen gölleriyle de seyahat rotalarının baş köşesinde yer alan Türkiye’de, birbirinden farklı özellikleri ile dikkat çeken çok sayıda göl bulunuyor.

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde görebileceğiniz bu muhteşem göller, unutulmaz manzaraları ile hatıralarınızda saklayacağınız güzel anılar biriktirmenize olanak sağlıyor.


VAN GÖLÜ – Bir dönem ‘Van Gölü Canavarı’ ile gündemden düşmeyen ve dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü, Türkiye’nin de en büyük gölü. En derin noktası 451 metre olarak ölçülen göl üzerinde arkeolojik sit alanı ilan edilen Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş adaları bulunuyor.

TUZ GÖLÜ – Ankara, Konya ve Aksaray illerini kesiştiği bir noktada bulunan Tuz Gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacının yüzde 40’ını karşılıyor. Bembeyaz görünümünü seyretmek isteyen yüz binlerce yerli ve turistin vazgeçilmez adresi olan göl, yüz ölçümü olarak Türkiye’nin ikinci büyük gölü.

UZUNGÖL – Trabzon’un Çaykara ilçesinin Uzungöl mahallesinde bulunan Uzungöl, yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapaması sonucunda oluşmuş. Doğu Karadeniz’in en önemli turizm alanlarından olan Uzungöl üzerinde yamaç paraşütü yaparak, gölün eşsiz manzarasını kuşbakışı izleme şansı da bulunuyor.

SAPANCA GÖLÜ – Sakarya kent merkezinin 12 kilometre batısında bulunan Sapanca Gölü, bahar ve yaz aylarında piknik yapmak isteyenlerin ilk duraklarından oluyor. Tektonik kökenli bir tatlı su birikintisi olan Sapanca’nın ortalama 53 metrelik bir derinliği bulunuyor.

BAFA GÖLÜ – Ege Bölgesinin en büyük gölü olarak geçen Bafa Gölü, Muğla ve Aydın arasında kalıyor. En derin bölümü 21 metreyi geçmeyen sığ bir tatlı su gölü olan Bafa, girintili çıkıntılı kıyıları ile etkileyici bir görünüme sahip. Türkiye’nin en önemli kuş cennetlerinden sayılan Bafa, 1994 yılında Tabiat Koruma Alanı ilan edildi.

HAZAR GÖLÜ – Yaklaşık 213 metre derinliğiyle Türkiye’nin en derin göllerinden biri olan Hazar Gölü, Elazığ sınırları içerisinde yer alıyor. Doğal sit alanı statüsünde olan Hazar Gölü sularında, dalış yapma imkanı da bulunuyor. Dalış yapanlar, Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan bölgede, bir deprem sonucu sular altında kaldığı düşünülen tarihi kalıntıları görebiliyor.

KARAGÖL – Artvin’in Borçka ilçesine 27 kilometre mesafedeki Karagöl, Klaskur yaylasındaki bir tepenin kayması sonucunda meydana gelen bir heyelan gölü. Yemyeşil ağaçlar ve şırıl şırıl akan şelaler ile çevrili Karagöl, Karadeniz’in cennet köşelerinden biri. Çok sayıda yaban hayvanına ve yırtıcı kuşa da ev sahipliği yapan gölün çevresinde açan rengarenk çiçekler ise bölgenin eşsiz güzelliğine renk katıyor.

YEDİGÖLLER – Yedi gölün her birinin ayrı bir öyküsü var. Zengin bir bitki örtüsüne sahip. Çoğunluk sonbaharda gitmeyi tavsiye etse de bu sıcak günlerde Yedigöller’de serinlemenin tam vakti. Kapankaya Seyir Terası, eşsiz güzelliği görebileceğiniz en güzel yer.

ABANT – Gölün çevresi çam ve kayın ağaçlarıyla çevrili. İlkbaharda göl yüzeyi nilüferlerle kaplanıyor. Son yıllarda yapılan yol genişletme çalışmaları gölün doğal güzelliğine hançer vursa da Abant hâlâ bölgenin en gözde yerlerinden.

EĞİRDİR GÖLÜ – Türkiye’nin ikinci en büyük tatlısu gölü ve kentin su ihtiyacını karşılıyor. Güneş ışığının durumuna göre farklı renklere bürünen Eğirdir Gölü, bölgede ‘Yedi Renkli Göl’ olarak da anılıyor.

ÇILDIR GÖLÜ – Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük tatlı su gölü. Genellikle kışın gölden balık tutan balıkçıların fotoğraflarıyla hatırlansa da tertemiz suyunda yüzmek için yazın gitmek gerekiyor.

MEKE KRATER GÖLÜ – Karapınar’daki bu krater gölü ismini bölgede yaşayan kuşlardan almış. Göl çevresinde yanık volkan küllerinin renkleri açıkça görülüyor. Kurak yaz aylarında göl zaman zaman kuruyor.
Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı