Türk Sanat Müziği’nin duayen ismi Yıldırım Gürses kimdir?

Merjam Yazar: Merjam 18 Kasım 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Türk Sanat Müziği'nin adından söz ettiren ismi olan Yıldırım Gürses, şarkıları ile milyonlarca kişinin beğenisini ve saygısını kazandı. Ancak Yıldırım Gürses başarıya giden yolda bakın nelerle karşılaştı?

Türk Sanat Müziği’nin duayen ismi Yıldırım Gürses kimdir?

Yıldırım Gürses, yaşamı boyunca birçok başarılı esere imza attı. 1938 yılında doğdu ve 2000 yılında hayata gözlerini yumdu. Katıldığı ses yarışmasında birinci olduktan sonra kariyer basamaklarında hızla yükseldi. İşte, Yıldırım Gürses biyografisi…

TRT Ankara Radyosu sınavını birincilikle kazandı

Gürses, 21 Ocak 1938 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. Liseyi Bursa Erkek Lisesi’nde okudu ve Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’ni kazanarak üniversite eğitimine devam etti. Yirmi yaşında 1959 yılında Ankara Devlet Operası sınavına girdi ve Türkiye birincisi oldu. Opera’da 7-8 ay çalıştıktan sonra ayrıldı ve TRT Ankara Radyosu sınavını birincilikle kazanarak çalışmalarına burada devam etti, 1961 yılında üniversiteden mezun oldu. Bu yıllarda kendi bestelerini “Kazablanka Gazinosu”nun sahnelerinde seslendiriyordu.

Sanatçı popüler müziğin en önemli isimlerinden biri haline geldi

1965 yılında Hürriyet Gazetesi’nin Altın Mikrofon Yarışması’na sözü, müziği kendisine ait Gençliğe Veda isimli plağı ile katılarak birinciliği kazandı ve böylece Klasik Türk müziğinde çok sesliliğe geçiş dönemini başlatmış oldu. Sanatçı popüler müziğin en önemli isimlerinden biri haline geldi. Son Mektup, Mazideki Aşk, Bir Kırık Kalp, Bir Garip Yolcu, Sonbahar Rüzgârları parçaları ile başarı yakaladı. Ayrıca Yıldırım Gürses film müziklerinde de besteleri kullanılan en başarılı sanatçılardan biriydi. Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay, Yıldırım Gürses’le 15 sene önce yaptığı ve hiçbir yerde yayınlanmayan söyleşiyi, 2015 yılında Aydınlık Gazetesi’nde yayınladı. Söyleşide, Yıldırım Gürses’in ilk bestesinin, İçime Hep Hüzün Doluyor olmadığı ortaya çıktı.

350 beste ve sayısız başarı…

Yıldırım Gürses’e ait 350 beste bulunmakta olup 1986 yılında bizzat Yıldırım Gürses kurucusu ve başkanı olmak üzere ekibi ile birlikte MESAM’ı kurdu ve böylece Türkiye’de ilk kez bestekâr ve söz yazarlarının haklarını koruyan “Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği” adı altında bir meslek birliği kurmuş oldu. Yaşamında 30’a yakın albüm yapan ünlü sanatçının son olarak da 1999 yılında “best of” albümü Anılarla Yıldırım piyasaya çıktı.

1962 yılında kendisi gibi TRT ses sanatçısı olan Ayla Gürses’le evlendi. Bu evlilikten Beyazıt adını verdiği bir oğlu dünyaya geldi. Yıldırım Gürses 18 Kasım 2000 tarihinde 62 yaşında geçirdiği kalp krizinin ardından hayatını kaybetti.

Kaynak: Milliyet

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio