Tabuları yıkan prenses, Diana

Merjam Yazar: Merjam 24 Temmuz 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Prens Charles ve Prenses Diana'nın dışarıdan bakılınca peri masallarını andıran evliliği, aslında pek de yolunda gitmiyordu. Çift yıllar geçtikçe birbirinden soğudu. Hem Prens Charles hem de Prenses Diana birbirlerini başkalarıyla aldattı.

Tabuları yıkan prenses, Diana

 

İngiliz Kraliyet Ailesi'nin gelini Prenses Diana, 1 Temmuz 1961 tarihinde İngiltere'nin Sandringham kenti yakınlarında dünyaya geldi. Prenses Diana, İngiliz Kraliyet Ailesi'nin en çok hayranlık duyulan kişisi oldu. Prenses Diana soylu bir aileye mensuptu. Soyu, İngilizlerin öne gelen isimleri Edward John Spencer, Viscount Althorp, Frances Ruth Burke Roche ve Viscountess Althorp'a dayanıyordu. Prenses Diana henüz çok gençken, annesi ve babası boşandı ve çocukların velayeti babaya verildi. Temel eğitimini evde alan Prenses Diana, daha sonra Riddlesworth Hall Okulu ve West Heath Okulu'na kaydoldu.

 

Edward John Spencer 1975 yılında İngiliz soylu unvanı Earl Spencer'ı aldıktan sonra kızı Prenses Diana, Lady Diana Spencer adını aldı. Gençlik döneminde utangaç bir yapısı olan Prenses Diana'nın müziğe ve dansa ilgisi vardı. Çocukları da çok severdi. İsviçre'deki Institut Alpin Videmanette'deki eğitimini bitirdikten sonra Londra'ya taşındı ve çocuklarla ilgili işlerde çalıştı. Young England Kindergarten Anaokulu'nda asistan olarak görev yapmaya çalıştı.

 

 

Prenses Diana ve Prens Charles'in evliliği

 

 

Prenses Diana, İngiliz Kraliyet Ailesi'ne yabancı değildi. Babası, Kraliçe II. Elizabeth'e ait Park House'u kiraladığı için, çocukluğunda Prens Andrew ve Prens Edward ile büyümüştü. 1977 yılında Diana, Prens Andrew ve Prens Edward'ın büyük erkek kardeşi Charles ile tanıştı.

 

İngiliz Kraliyet Ailesi'nin varisi olduğu için Prens Charles üzerinde büyük bir medya ilgisi vardı. Medya ve kamuoyu, Charles ve Diana çiftinin her anına tanıklık ediyordu. Son derece utangaç olan Prenses Diana bir anda kendisini moda ve popüler kültürün ana odak noktası olarak buldu. Prens Charles ve Prenses Diana, 29 Temmuz 1981'de dünya evine girdi. Çiftin düğünü tüm dünyada yayınlandı ve milyonlarca insan evlilik yeminine şahit oldu. Birçok medya kuruluşu töreni, yüzyılın düğünü olarak adlandırdı.

 

 

Prenses Diana'nın evlilik hayatı, çocukları ve boşanması

 

 

21 Temmuz 1982'de, Prens Charles ve Prenses Diana'nın ilk çocukları Prens William Arthur Philip Louis dünyaya geldi. 15 Eylül 1984 tarihinde de çiftin ikinci erkek çocukları Prens Henry Charles Albert David doğdu. Kraliyet Ailesi sorumluluklarından bunalan Prenses Diana, kendi ilgi alanlarına yönelmeye karar verdi. Desteğe ihtiyacı olan çocuklara, HIV ve AIDS virüsü taşıyan bireylere ve evsizlere yardım etmeye başladı.

 

 

Prens Charles ve Prenses Diana'nın dışarıdan bakılınca peri masallarını andıran evliliği, aslında pek de yolunda gitmiyordu. Çift yıllar geçtikçe birbirinden soğudu. Hem Prens Charles hem de Prenses Diana birbirlerini başkalarıyla aldattı. Prens Charles'ın bugünkü eşi Camilla Parker Bowles'a karşı olan ilgisi çocukluğundan beri sürüyordu. Prenses Diana depresyona girdi ve bulimia sorunlarıyla mücadele etti. Dönemin İngiltere başbakanı John Major, Aralık 1992'de Avam Kamarası'nda İngiliz Kraliyet Ailesi'nden gelen ve çiftin ayrıldığını duyuran bildiriyi okudu. Prens Charles ve Prenses Diana 1996 yılında resmen boşandı.

 

 

Prenses Diana'nın ölümü

 

 

Prens Charles'tan ayrıldıktan sonra bile dünya çapındaki Prenses Diana furyası sona ermedi. Prenses Diana kendini çocuklarına, savaştan zarar gören Angola'daki kara mayını kalıntıları konusunda farkındalığın artırılması gibi hayırsever işlere adadı. Her ne kadar hayırsever işlerle uğraşmaya başlasa da Prenses Diana'nın ünü, hayatının her anında onu esir aldı. 1997 yılında Mısırlı film yapımcısı ve çapkın iş insanı Dodi Fayed ile beraber olmaya başlayınca, İngiliz gazeteleri çılgın manşetler atmaya başladı.Paris seyahatine çıkan çift, 31 Ağustos 1997'de magazincilerden kaçmaya çalışırken trafik kazası geçirdi. Dodi Fayed ve aracın sürücüsü olay yerinde yaşamını yitirdi. Diana ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Ne yazık ki birkaç saat sonra öldüğü açıklandı.

 

Prenses Diana'nın ani ölümü dünyada şok etkisi yarattı. Diana'nın ölümünün ardından Kraliçe II. Elizabeth açıklama yapmakta gecikti ve bu durum kamuoyunun büyük tepki vermesine yol açtı. Kraliçe II. Elizabeth en sonunda 5 Eylül 1997'de Prenses Diana için şu sözleri söyledi: 'Diana'yı tanıyan hiçkimse onu unutmayacak. Onunla tanışmayan fakat onu tanıdığını hisseden nice milyonlar onu hatırlayacak. Özellikle onun yaşamından, sıra dışı ve hareketli tepkilerinden ve ölümünden çıkarılması gereken dersler olduğuna inanıyorum. Onun anısını el üstünde tutmak için metanetinizi paylaşıyorum.'

 

6 Eylül 1997'de Prenses Diana'nın cenaze töreni Kensington Sarayı'nda düzenlendi. Top arabası üzerine konulan tabutu altı siyah atla taşındı. Cenaze törenine on binlerce insan katıldı ve tören tüm dünyada canlı yayınlandı. 15 yaşındaki Prens William ve 12 yaşındaki Prens Harry anneleri için son görevlerini yerine getirdi.

 

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı