Sosyal medyanın sizi makineye dönüştürmesine izin vermeyin

Merjam Yazar: Merjam 24 Temmuz 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Sosyal medya hem telefonlarımıza günlük olarak katılma hem de unutulmaz olaylar arasında geçen zaman anlayışımızı köreltme konusunda zaman anlayışımızı parçalıyor.

Sosyal medyanın sizi makineye dönüştürmesine izin vermeyin

 

Günümüzde sosyal medya baskısı ile gerçek olanı hatırlatma fırsatını asla geri çevirmeyeceğiz. Sosyal medya bağımlısı olmak mı yoksa hayatı doya doya yaşamak mı? Bu makalemizde tüm bunları derinlemesine inceleyeceğiz.

 

Sosyal Makine: Ne Sunabilir ve Sunamaz

 

Bir keresinde Facebook'un market gibi olduğunu duydum. Herkes gider, ama tam olarak takılmak için değil. Orada bir arkadaşınızı veya komşunuzu görebilir ve annenizin ne yaptığını, arkadaşlarınızın nereye taşındığını veya 30 saniyelik başka bir tarif videosu nedeniyle hangi rastgele yiyecekleri satın aldıklarını öğrenebilirsiniz. Bir bakkal gibi, sosyal medyada stoklarda oldukça çok şey var, ancak restoran kalitesinde Fransız tostu gibi bulmayı bekleyemeyeceğiniz de çok içerik var. Ve eğer gerçekten açken oraya koşarsan, hepsi buradan sonra yokuş aşağı.

 

Harika kahvaltı yemeklerini keşfetmek için tüm övgüler bir yana, önemli bir samimiyet, derin diyalog ve zamanın geçişinin daha dengeli bir şekilde anlaşılması için ne kadar daha güçlü bir açlığımız var?

 

 

Sosyal Medya İpuçları

 

Bazen adeta diğer insanların hayatları ya da şirketlerinin karakteri olduğuna inandığımız, “Orijinal bir şey yok” diyen ancak en azından biraz değiştirilmiş şeyleri topladığımız pazar alışverişine benzetiyoruz. Bunun bizi beslemesini bekleyemeyiz. Ancak bazen sosyal medyadaki tek yönlü etkileşimler o kadar soyut değil. Sosyal medya 24 saat açık bir akşam yemeği olabilir, ancak ev yapımı bir yemek gibi lezzetli başka bir şey bulamazsınız.

 

Bazen sıcak gündemler arasında patlayan viral videolar, bazen de bir muhabir edasıyla sunulan içerikler herkesin her zaman neler yaptığını gözler önüne serebiliyor.

 

Ama belki de “Tüm bunlardan bana ne? Instagram olmadan tamamen yaşayabilirdim. Dışarı çıkıyorum. Facebook'u zar zor ziyaret ediyorum. Bu benim profilimdeki gerçek doğum günüm bile değil. Twitter kullanmıyorum, kimin umrunda?" diye düşünen insanların sayısı az değildir.

 

Bir kültür olarak düşünme ve etkileşim biçimimiz, sosyal medya “Haber döngülerinin hızı ve genişliği ile değiştirildi. Bu değişimle gerçekten dürüstlük ve samimiyeti, zamanın geçişini algılama şeklimiz ve bu anlayışları birbirimize doğrulamamız da değişti. Tüketimimizde, bu sitelerin neler sunabileceğini ve sunamayacağını anlamalıyız.

 

Facebook, Twitter, Instagram ve çeşitli niş haber kaynakları (evet, bloglar ve daha büyük tezahürleri) gibi kaynaklarda çok fazla satıcı ve ürün var. Çoğu zaman herkes bir şeyler satıyormuş gibi hissedebilirsiniz, çünkü çoğu zaman bu böyledir.

 

Dijital mağazaya doğru yürürken, aslında neye ihtiyacımız olduğu hakkında bir kaç fikrimiz var:

 

 

SAMİMİYET

 

Kalplerimiz bilinmeye ve anlaşılmaya çalışır. Derin bağlantıda başkalarını tanımak bize ilham verir, bizi güvende hissettirir ve bize mücadelelerimizde, zaferlerimizde veya sıradan şeyler içinde yalnız olmadığımızı hatırlatır. Samimiyet, sadece kendi vizyon anlayışımızdan daha fazlasına ulaşmamıza neden olur.

 

 

DERİN DİYALOG

 

Zihinlerimiz derin bir merakla, adalet ve hakikat arzusuyla yapıldı. Perspektiflerimizi çözmek en iyi birlikte yapılır, burada deneyim farklılıkları bulur ve kör noktaları aşarız.

 

 

ZAMANIN GEÇMİŞİNİN ANLAŞILMASI

 

Sabırla büyütmek istediğimi ve size ulaşmak için hangi sosyal medya platformunu kullanmam gerektiğini sorduğumda hangisini önerirsiniz?

 

Bana bunun tamamen değişken olduğunu söylerdiniz. Aslında sosyal medya hem telefonlarımıza günlük olarak katılma hem de unutulmaz olaylar arasında geçen zaman anlayışımızı köreltme konusunda zaman anlayışımızı parçalıyor.

 

Bunların her biri – samimiyet, diyalog, zamanın nasıl geçtiğini anlamak – sadece istek değil, ihtiyaçtır. Belki de beklentilerimizin daha büyük olması gerekir – içinde yarattığımız yapılar yerine dünyamızın beklentileri-. Sanal ortamlar her zaman iki boyutlu olacaktır, ancak aynı yanıtı tekrar tekrar almak için (tutarlı bir övgü adına) aynı şeyi tekrar tekrar söylemekten daha fazlası yapılmalıdır (övgü için iki kelimelik yorum).

 

Dinamik ve ilham verici, güzel bir yerel ve küresel insan çevresinin parçasısınız. Her parça, her kişi, sanal tanıdıkların takip edebileceği gibi meydan okumaya ve rahatlamaya uyuyor. Yakın ve uzak, daha genç ve daha yaşlı olanların yaşam deneyimleri, Instagram'daki sonsuz hikâye kaydından daha fazla gibi hissedebilir. Bunda sevgi ve değer aramamalıyız.

 

Bunun yerine, internette kim olduğumuzu ifade etmek için çok çalışmak yerine, dünyanın dinginleşmesinin ağırlığı altında durarak, dünyamıza benzersiz bir şekilde yerleştirilmiş insanların gücüne daha çok yatırım yapalım.

 

Sosyal medya, haberlerimizi tweetlere, yansıtıcı gülüşlerimizi emojilerin mükemmel kombinasyonuna indirgeyebilir ve “Facebook arkadaşları” terimini bir hayatımıza dahil edebilir. Ancak gerçek yakınlık, diyalog ve zamanın geçişine göre temelli anlayış bizi her zaman varlığımızın her bir karakteri ile ileriye doğru itecektir- sadece bir baş parmağın süpürme kaydırma hareketi- bir nedeni desteklemek için sadece çift dokunuştan daha fazla hareket etmemizi sağlayacaktır.

 

Teyzenizin doğum gününü kutlayacaksanız bunu Facebook’ta değil yüz yüze yapın.

 

Hayır, bana mağaza kredi kartı sunamazsın sosyal medya. Kendi çantamı getirdim ve kasaya çıkıyorum.

 

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio