Sinemalar ne zaman açılacak?

Merjam Yazar: Merjam 22 Temmuz 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Sinema ve tiyatro salonlarında alınacak önlemlerle ilgili genelge yayınlandı.

Sinemalar ne zaman açılacak?

 

Sinemalar ne zaman açılacak? Corona virüsü normalleşme sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan atılacak yeni adımları geçtiğimiz haftalarda açıkladı. Erdoğan, düğün salonlarının 1 Temmuz'da açılacağını söyleyerek, sinema, tiyatro salonu ve gösteri merkezi gibi işletmelerin açılış tarihini duyurdu. Buna göre temmuz ayında sinema ve tiyatrolar kapılarını izleyicilere yeniden açacak. Kültür ve Turizm Bakanlığınca, normalleşme sürecinde kültür ve sanat tesislerinde alınması gereken önlemler belirlendi. 

 

Covid 19 nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre, sinema ve tiyatro salonları geçici süreliğine kapatılmıştı. Kademeli olarak işleyen normalleşme adımlarında, kafe, restoran ve lokantalar sosyal mesafe ve hijyen kuralları kapsamında açıldı. Sinema ve tiyatroların durumu merak edilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Temmuz'dan itibaren bu işletmelerin yeniden açılacağını bildirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığınca, kontrollü normalleşme sürecinde kültür ve sanat tesislerinde alınması gereken önlemler belirlendi.

 

 

SİNEMA VE TİYATRO SALONLARI YENİDEN AÇILIYOR

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

 

Erdoğan, halen devam eden kimi kısıtlamaları gelişmelere göre değerlendirdiklerini ve sonuçları milletle paylaştıklarını anımsatarak toplantıda alınan kararları şöyle açıkladı:

 

Sinema, tiyatro, gösteri merkezi gibi işletmeler 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara göre faaliyete geçebilecektir. Aldığımız kararların ülkemize, milletimize hayırlı olmasını Allah'tan diliyorum.

 

 

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI'NDAN GENELGE

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un imzasıyla 81 ilin kültür ve turizm müdürlüğüne, Türkiye Otelciler Federasyonuna, Türkiye Otelciler Birliğine, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneğine, Sinema Salonu Yatırımcıları Derneğine "Kültür ve Sanat Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci" konulu genelge gönderildi.

 

Genelgede alınması gereken önlemler şöyle sıralandı:

 

Salonlar etkinlik başlama saatinden en az 30 dakika önce hazır hale getirilecek ve etkinlik başlama saatinden önce salona kademeli olarak misafir alımlarının başlatılması sağlanarak kalabalık oluşumu engellenecek.

 

Ayrıca seanslar arası yığılmaları ve çakışmaları önleyecek şekilde sinema, tiyatro, konser gibi gösterilerin başlama, giriş-çıkış ve ara saatleri ayarlanacak, mümkün olan en az kapasitede salonun kullanımı sağlanacak mümkünse kullanılan salon sayısının toplam sayının üçte birini geçmemesine özen gösterilecek.

 

Sinema, tiyatro ve diğer kültürel ve sanat etkinliklerinin yapıldığı yerlerde bulunan restoran, kafeteryalar ve kantinlerde Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan "Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi"nde yer alan restoran, lokanta, kafeteryalar ile kantin ve büfeler ile ilgili uyarıların dikkate alınacağının altı çizilen genelgede, bu işletmelerde bulunan ofislerde Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan "Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi"nde yer alan ofislerde alınacak korunma önlemleri ile ilgili uyarılara uyulacağı ifade edildi.

 

Etiketler:
Merjam

Merjam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio