Sebla Relig Devidas ile moda sohbeti

Merjam Yazar: Merjam 27 Kasım 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Beymen İthal Kadın Markalar Satıl Alma ve Ürün Direktötü Sebla Refıg Devıdas'la tasarım ekibinin başında yer aldığı Beymen Collectıon Sonbahar-Kış 2020/21 sezonunu mercek altına alıp trendler ve sektörle ilgili öngörülerini "Instyle" dergisine anlattı.

Sebla Relig Devidas ile moda sohbeti

 

Beymen Collection Sonbahar-Kış 2020/21 koleksiyonunun çıkış noktası ne oldu?

 

Koleksiyonun çıkış noktasını sadeleşmek, lükse vurgu yapmak, yenilenmiş bir gardırop oluştururken markanın köklerini, arşivlerini ve seneler boyunca vazgeçilmez olan tasarımlarını yeniden yorumlamak olarak özetleyebiliriz.

 

 

Koleksiyonda hangi renk ve materyaller ön planda?

 

Koleksiyon birkaç farklı hikâyeden oluşuyor. Renk paleti ağırlıklı olarak kış beyazının camel tonları ile birleşmesi, turuncu ve toprak tonları, son olarak da derin lacivert tonlarının iç içe geçmesinden meydana geliyor. Koleksiyonun önemli gruplarından biri kaşmir ve yün trikolar. Öte yandan Loro Piana ve farklı palto kumaşlarından oluşan dış giyim koleksiyonu ve bununla zıt bir görüntü sergileyen ipek elbise ve etekler, fular bağlamalı ipek bluzlar da sezonun öne çıkan tasarımları arasında yer alıyor.

 

 

Tasarım süreci nasıldı, kaç kişilik bir ekiple ne kadar sürede hayata geçirdiniz?

 

Tasarım aslında senenin tamamına yayılan bir süreç. Tasarım ekiplerinin yürüttüğü ciddi bir araştırma çalışması var, çok önceden planlanmaya başlıyor. Trend öngörüsü yapan firmalardan veriler toplanıyor ve sonrasında koleksiyonun iskeleti oluşturuluyor. Geçmiş performanslar sayısal ve sübjektif yorumlarla birleştiriliyor. Burada ürün yönetimi devreye giriyor. Beymen Collection tasarım departmanı ve ürün departmanı yedi kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor. Tabii ki arkada tasarımcılar ve ürün ekipleriyle birlikte çalışan çok büyük bir üretim departmanı da var.

 

 

Yeni sezonun öne çıkan trendleri neler?

 

Sezonun öne çıkan trendi sadeleşme, markaların kendi DNA'larına dönmeleri, kaliteli kumaşların, öne çıkması. Diğer taraftan da sokak modası değişim göstererek modadaki ilerlemesini sürdürüyor. Lüks tasarımlar aktif ürünlerle birleştiğinde beklenmedik bir görüntü ortaya çıkıyor. Çok sade bir takım iddialı bir ayakkabı ile kombinlendiğinde görüntü tamamen değişiyor. Sezonun ana trendi işte bu farklılıkların birlikte yaşayabilmesi. Toprak tonları ise en önemli renk paletlerinden.

 

 

İçinde bulunduğumuz süreçle birlikte moda dünyası giderek dijitale evriliyor. Siz moda endüstrisinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

 

Dijitalleşmenin önlenemez yükselişini izlemekle birlikte lüks perakendede kumaşa ve ürüne dokunmanın, tecrübe etmenin hiçbir zaman yok olmayacağına inanıyorum. Pandemi sonrası moda dünyasının bütün oyuncularının tekrar bir arada olmaktan büyük keyif alacağı ve çok daha yaratıcı bir ortamın geri geleceği hissiyatındayım. Bir defile veya showroom atmosferinin yerini dijital örnekler hiçbir zaman almayacak. Fakat moda takvimleri değişecek, sakinleşecek ve sadeleşecek.

 

 

Online alışverişin yükselişi özellikle Z kuşağıyla birlikte olsa da artık her nesil buna adapte olmuş görünüyor. Değişen alışveriş ve tüketim alışkanlıkları hakkında neler düşünüyorsunuz?

 

Z  kuşağı mutlaka ciddiye alınması gereken ve lüks perakende sektöründe köklü değişiklikler yapacak bir kuşak. Lüksü hayatlarından eksik etmiyorlar fakat tecrübeye ve hikayesi olan lükse önem veriyorlar. Sadece giyinmek adına giyinmiyorlar, aldıklarının ürünün felsefesini de bilmek istiyorlar. Sosyal medyada sonsuz paylaşım yaparak tükettiklerini gösteriyorlar. Online alışverişin bu dönemde vazgeçilmez olarak artış göstermesinin tek nedeni Kkrona değil, aynı zamanda Z kuşağının yeni VIP müşteri olma potansiyelinden de kaynaklanıyor.

 

 

Beymen bünyesindeki yeni, yükselen marka ve tasarımcılar arasında takip edilmesini özellikle önerdiğiniz isimler hangileri?

 

Yeni markaların sektöre adım atması her kriz döneminde bir fırsata dönüşür. Öne çıktığını düşündüğüm markalar; Khaite, Christopher Esber, Magda Butrym, Significant Other, Toteme, Gauge81, Staud, Peter Do.

 

 

Bu sezon alışveriş listenizde hangi parçalar var?

 

Beymen Collection bej tonlarında tartan ceket, gri flanel pantolon ve gömlek, camel cape palto, Academia haki bol paça pantolon, beyaz saten etek ve büyük dik yaka triko, Nanushka deri pantolon, Beymen Studio gömlekler, Bottega Veneta kalın tabanlı asker botu ve kalın zincir saplı 'Padded Cassette' çanta, Manolo Blahnik saten stiletto, Polo Ralph Lauren denim gömlek, Re/Done denim, Balenciaga oversize çizgili gömlek, Isabel Marant ceket ve yüksek belli pantolon…

 

 

Pandemi süreciyle birlikte çalışma stilinizde nasıl değişimler oldu?

 

Mart ayı itibariyle hızla evlere kapandık. Bu dönemde hem satın almanın, hem de Beymen Collection ve Academia gibi kendi markalarımızın ürün yönetim süreçleri devam ediyordu. Bütün satın alma aşamaları hızla sanal showroom'lara aktarıldı. Biz satın almamızı bu şekilde tamamladık. Ürün yönetiminde de ani kararlar alarak yapmamız gereken değişiklikleri hayata geçirdik. Çok kolay olmadı fakat şirketin bütün birimleri özveri göstererek bu döneme adapte oldu. Bu dönemde birlikte çalışmaktan keyif alan ve işine bağlı ekiplerin iş temposundan nasıl kopmadan çalışmaya ve üretmeye devam ettiğini deneyimlemiş oldum.

 

 

Doğayla olan ilişki giderek daha önem kazandı. Sürdürülebilirlik ve doğaya saygı adına neler yapıyorsunuz, başka neler yapılabilir?

 

Sürdürülebilirlik çok geniş kapsamda değerlendirilmesi gereken bir konu. Bunun içerisinde doğaya saygı göstermekten geri dönüşümü destekleyecek kumaşlar kullanmaya, yerel üreticilere destek vermekten sosyal sorumluluğu olan projelerde yer almaya kadar birçok farklı nokta var. Biz üreticilerimizi seçerken çalışma şartlarına, kullandıkları materyallerin sağlıklı olmasına çok özen gösteriyoruz. Beymen üreticisi olmak için firmalar ciddi bir kontrol aşamasından geçiyor. Bunun yanı sıra lokal üretime ve lokal kumaş kullanımına önem veriyoruz.

 

Kaynak: Instyle

 

 

 

 

 

 

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı