Saç tipinize göre uygulamanız gerekenler

Merjam Yazar: Merjam 12 Ocak 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Her saç tipine göre farklı bakım uygulamak gerekiyor. Kıvırcık saçlar için uygulayacağımız bakımı düz saçlar için uygulayamayız. Peki siz saç tipinizi biliyor musunuz? Saçınız hayalinizdeki gibi parlak ve sağlıklı görünmüyorsa saç tipinizi yeterince iyi bilmiyor olabilirsiniz. İşte saç tipiniz hakkında bilmeniz gerekenler...

Saç tipinize göre uygulamanız gerekenler

DÜZ SAÇ

Düz saçlar,bakımı en kolay saçmış gibi görünebilir ancak bu saç tipinin yağlı, cansız ve sıradan göründüğü de bir gerçek. Eğer düz bir saça sahipseniz saçlarınızı her gün yıkamayın, en az bir gün nefes almasına izin verin. Nemlendirici kremleri ve yağları az miktarda uygulamaya çalışın.

İNCE TELLİ SAÇLAR 

Hızlı ve kolay şekil almasıyla bilinen ince telli saçlar, gün içerisinde söner ve hacmini kaybeder. Bu saç tipine sahip kişilerin doğal ve yumuşak formüllü ürünleri kullanması öneriliyor.

İnce telli saçların hacmini kaybetmemesi için sık yıkama yapılmaması önerilir ancak bunda sakınca yoktur. Her yıkamada saç kremi kullanmak ve hacimlendirici spreylerden yararlanmakta fayda var.

YAĞLI SAÇLAR

Bu tür saç tipine sahip olanların saç yıkama rutinini iyi bir şekilde planlaması gerekiyor. Sık yıkamanın saçları kuruttuğu söylense de bu durum sizin için doğru olmayabilir. Deneme yanılma yoluyla saç yıkama sıklığını belirleyin.

Düzleştirici, fön ve maşa gibi ısıl işlemlerden uzak durun. Saç kremini ve yağını saç derisine yaklaştırmamaya özen gösterin. Saçlarınızı gün içinde çok ellememeye ve daha az taramaya çalışın.

KURU SAÇLAR

Herkes parlayan ve canlı görünen saçlar ister. Kuru saçlara sahip olanların nem dengesini iyi koruması gerekiyor. Isıl işlem, şekillendiriciler, saç boyası ve hava kirliliği, saçların daha mat ve kuru görünmesine sebep olur. Nem maskeleri, sülfatsız şampuanlar ve nemlendirici özelliğe sahip saç bakım kremlerini rutininize dahil edin.

KIVIRCIK SAÇ

Bakımı ve şekillendirmesi en zor saç tipinin kıvırcık saç olduğu söylenir. Ancak çabuk elektriklenen ve kabaran bu saçlara gerekli bakım yapılmadığı takdirde cansızlık, kırılma ve yıpranmalar oluşur. Buna engel olmak için doğru ürünleri kullanmalısınız.

Kıvırcık saçlar kuru olmaya meyilli olduğu için nem oranı yüksek şampuan ve kremleri tercih edin. Sıcak su saçların nemini kaybetmesine neden olur, ılık su ile saçlarınızı yıkamaya çalışın.

İŞLEM GÖRMÜŞ SAÇLAR

İŞBoyalı ve işlem görmüş saçların diğer saç tiplerine göre daha çok bakım ihtiyacı vardır. İyi bir bakım yapılmadığınızda saçlarınızı nemini yitirir, cansız ve solgun görünüyor.

Renk koruyucu ürünleri saç bakım rutininize dahil edin. Saçlarınızı olabildiğince az yıkayın. Çok sıcak su ile yıkamaktan kaçının ve yüksek ısıya maruz bırakmayın.

Kaynak: Ntv Life

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio