Prada Nylon çantalar moda severlerin radarından düşmüyor

Merjam Yazar: Merjam 30 Kasım 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Moda severlerin odağından düşmeyen bir çanta modeliyle karşınızdayız. Prada Nylon çantalar moda severlerin radarında bir süredir düşmüyor. Peki, bu çantayı bu kadar popüler kılan nedir? İşte tüm merak edilenler…

Prada Nylon çantalar moda severlerin radarından düşmüyor

2022’de Prada’nın naylon poşetleri, 40 yıl önceki kadar imrenilebilir durumda. Aslında, el çantası şöhretler listesinde Hermès’in Birkin , Mulberry’nin Alexa’sı ve Fendi’nin Baguette’inin yanında gerçekten bir yer edindiler.

Ve yeniden canlanması duracak gibi görünmüyor. Prada’nın Re-nylon Re-edition 2000 mini çantası, bu yaz yapılan aramaların yüzde 131 artması ve TikTok’ta #pradanylonbag için yapılan 4,2 milyondan fazla görüntülemelerin ardından 2022’de Lyst’in ‘Yılın Çantası’ seçildi.

Prada, alışılmamış ‘Pocono’ naylon çantalarını 1984’te ilk kez piyasaya sürdüğünden beri, pratiklik ve lüksün el ele gidebileceğini ve performans kumaşlarının moda alanında bir yeri olduğunu kanıtlamak için çaba sarf etti.

Karantina sonrasında, işlevsel bir gardırop artık bir zorunluluk haline geldi ve gündelik giyim yeniden havalı oldu. Ve Prada’nın naylon çantası, karışıma eklemek için mükemmel bir aksesuardır; İster önceden sevilen bir mücevher arıyor olun, ister markanın bu sezonki en yeni ürünlerine yatırım yapın, ikonik seri hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Çantanın merak edilen tarihi

1984 yılında yaratılan Vela sırt çantası, Miuccia Prada’nın yenilikçi naylon yelpazesinin bir parçası olarak piyasaya sürülen ilk üründü. D-halkalı tutturucular ve markanın imzası olan üçgen metal logosuyla tamamlanan endüstriyel tarzdaki çanta, o dönemde Louis Vuitton ve Chanel gibi lüks markaların ürettiği geleneksel deri çantalara kıyasla farklı ve benzersizdi. Retro kesimleri ve imzası olan Saffiano deri aksesuarlarıyla tanınan Prada için bile radikal bir hareketti.

Suya dayanıklı “Pocono” daha önce İkinci Dünya Savaşı’nda İtalyan askeri çadırlarının yapımında kullanılmış ve moda tarafından yalnızca astar kumaşı olarak benimsenmişti. Bununla birlikte, kaliteli, ağır hizmet tipi naylon, geleneksel ama deneysel Miuccia Prada’nın ilgisini çekti ve markaya daha genç bir kitle kazandırdı.

Prada’nın geleneksel ev kodlarından sapan naylon serisi, kalabalık lüks pazarında ivmeyi sürdürmek için mücadele etti. Ancak, markanın 1998’de piyasaya sürdüğü Prada Sport serisiyle spor giyime yönelmesi, bir başka başarı dalgasını daha garantiledi. Koleksiyon, markanın kusursuz terziliğinin Gore-Tex ve naylon gibi performans kumaşlarında kopyalandığını gören son derece işlevsel spor kıyafetlerini sergiledi.

Kısa süre sonra ünlüler ve etkileyici kişiler, vintage çantalarını Instagram’da ve dünya çapındaki moda haftalarında sergilemeye başladı. Aslında, yalnızca son üç yılda, Prada naylon poşet aramaları yüzde 815 arttı 2017’de markanın postacı çantasını taşırken fotoğraflanan Kim Kardashian’ın bu artışa inkar edilemez bir şekilde yardımcı oldu.

Hatta Prada, Miuccia Prada ve Raf Simons arasındaki benzeri görülmemiş bir yaratıcı ortaklığın ve merakla beklenen bir dizi canlı yayın podyumunun bir sonucu olarak, kilitlenme sırasında bile gelişmeye devam etti. Bugün naylon, Prada’nın koleksiyonlarında hâlâ temel dayanak noktası ve markanın izlenecek bir tasarımcı etiketi olarak sağlamlaşmasına yardımcı.

Neden bu kadar sevildi?

Prada’nın Nylon omuz çantalarının basit silüetleri ve daha yakın zamanda piyasaya sürülen zincirli çapraz çanta, deneysel ve klasik arasında mükemmel bir denge kuruyor.

Nylon’un lüks pazara girmesinden bu yana geçen 30 yılı aşkın süredir, 2010’larda öne çıkan sokak giyimi trendleri sayesinde teknik kumaşların popülaritesi hala artıyor. Aslında, Vetements , Yeezy ve Off-White gibi erkek giyim spor markaları , son on yıldır naylonu hazır giyim koleksiyonlarına dahil ediyor.

Prada’nın Nylon için en son yükseliş

Prada’nın en son rönesansı, 2019 Re-Nylon kampanyasında klasik “Pocono”nun bir evrimine sahne oldu. İmza stiller aynı kaldı, ancak marka oyununu artırdı ve balık ağları ve endüstriyel plastik atık gibi geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan daha temiz, daha sürdürülebilir bir alternatif olan Econyl için sentetik naylon malzemeyi değiştirdi.

İlk olarak 80’lerin sonlarında tasarlanmış olmasına rağmen, Vela sırt çantası ve onun naylon akrabaları gerçekten de 90’larda kült statüsüne geldi. Kate Moss ve Naomi Campbell gibi ünlü modeller, gittikleri her yerde çantalarını sergileyerek, en üst düzey seyahat çantası olduğunu kanıtladılar.

2022 yılında Mini çanta ile birlikte görülmesi gereken bir aksesuar haline geldi. Kalın kayışı, çarpıcı şekli ve basit fermuarlı kapaması, Kendall Jenner, Bella Hadid, Dua Lipa ve Kaia Gerber dahil olmak üzere moda dünyasının en şıkları tarafından seviliyor.

Kaynak: Harper’s Bazaar

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio