“Müzik hayatımın ayrılmaz bir parçası”

admin Yazar: admin 12 Ekim 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

“Benim için flütün sesi, ruhsal evimin kapısını açan sihirli bir anahtardır. Allah tarafından bana verilmiş ilahi bir hediyedir. Nefesin ne büyük bir anlam taşıdığını biliyorum.”

“Müzik hayatımın ayrılmaz bir parçası”

 

 

Müzik ile nasıl tanıştınız, bir hikâyesi var mı? Müzik enstrümanları içerisinde neden flüt çalışmayı tercih ettiniz?

 

Müzik, küçük yaşlardan itibaren hayatımın ayrılmaz bir parçası oldu. Müzik yeteneğimi fark eden ve konservatuvarda okumam gerektiğini söyleyen kişi, ünlü besteci Ulvi Cemal Erkin’dir. O zamanlar yedi yaşındaydım. Aile yakınımız olan Ulvi Cemal Erkin, müzik kulağımın olup olmadığını test etti ve “Bu çocuk mutlaka konservatuvarda okumalı.” dedi. Bu vesile ile Ankara Devlet Konservatuvarının imtihanlarını kazanarak, ilkokul 4. sınıfta konservatuara başladım. Kamuran Gündemir ile piyano çalışmaya başladım. İlkokul bittikten sonra enstrüman seçimi yapıldı, komisyon tarafından “flüt”e seçildim. O andan itibaren flüt hayatımın bir parçası oldu. Piyano ikinci enstrümanım olarak devam etmektedir. Benim için flütün sesi, ruhsal evimin kapısını açan sihirli bir anahtardır. Allah tarafından bana verilmiş ilahi bir hediyedir. Nefesin ne büyük bir anlam taşıdığını biliyorum ve bu büyülü enstrümanın bana hediye edildiğini düşünüyorum. Kendimi bu konuda çok şanslı görüyorum. Ülkemin duyarlı insanlarına bu büyülü enstrümanı sevdirebilmiş olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum.

 

Ülkeler arası ilişkiye köprü olduk

 

Mozart’ın 239 yıldır hiç çalınmayan “Wendling Flüt Konçertosu”nu çalınca tüm dünyanın dikkatini çektiniz. Nasıl bir duyguydu? Viyana’daki “Tutti Mozart” grubu Mozart hakkında yaptıkları akademik çalışmalarla ünlenmiş bir müzisyen grubudur. Tutti Mozart isimli orkestraları ile yıllardır Mozart’ın eserlerini seslendirmektedirler. Tutti Mozart ve şefleri Vinicius Kattah, uzun yıllardır polis hafiyeliği titizliğinde yaptıkları araştırmalar sonucunda, Mozart’ın babasına yazdığı mektuplarda bahsettiği Mozart’ın orkestrasyonunu yaptığı Wendling’in flüt konçertosunun izini sürdüler ve 239 yıldır hiç çalınmamış konçertoya ulaşıldı. Biz de festivalimizin açılışında bu eserin dünyadaki ilk seslendirmesini yaptık. Bu ilk seslendirmeyi benim yapmam, Türkiye adına bir onurdur. Bunun altında Avusturya Devlet Altın Liyakat Madalyası sahibi olmam, eğitimimin uzmanlık dönemini en iyi Mozart yorumcusu eğitimci Werner Tripp ile Viyana’da geçirmiş olmam, Viyana’da kazandığım dünya birinciliği, Avusturyalı bestecilerin ve özellikle Mozart’ın eserlerini çok sık yorumlamam, en önemli Mozart yorumcusu Şef Sir Charles Mackerras’ın, birlikte çaldıktan sonra, benden övgü ile söz etmesi ve “Mozart” CD’min American Record Guide tarafından yılın en başarılı CD’leri arasında gösterilmesi gibi birçok sebep yatmaktadır.

 

 

Bu çalışma için mutluluk duyuyorum

 

İstanbul Zorlu PSM’de yaptığımız dünyadaki ilk seslendirme, Tutti Mozart grubunun sayfası üzerinden canlı yayınlandı. Avustralya’dan İngiltere’ye New York’tan Londra’ya birçok klasik müzik dergi, radyo ve eleştirmenleri yoğun ilgi göstererek bu konserimizden övgü ile söz ettiler ve benim bu başarımı alkışladıklarını belirttiler. En son ABD New York’taki klasik müzik radyosu “WQXR” Mozart- Wendling konçertonun dünyada ilk kez seslendirdiği konserin canlı kaydını tekrar yayınlayarak beni “All-Star” “Dünya çapında bir yıldız” diye nitelendirdi ve yaptığım işten de “görkemli” diye söz etti. Böyle bir çalışmaya imza atmış olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Mozart’ın 239 yıl önce orkestrasyonunu yaptığı bu eser, zamanının çok iyi flütçüsü ve bestecisi Wendling’e ait. Ne mutlu ki Wendling bu kadar yıl sonra gündeme geldi ve dünya çapında tanındı. Türk dostu Mozart sayesinde Avusturya ile Türkiye arasında tekrar bir köprü kuruluyor. Biz müzisyenlerin görevi ülkelerarası ilişkilere köprü olabilmektir. Ne mutlu bana ki bu görevimi bu vesile ile en iyi şekilde yerine getirebilmekteyim.

 

 

 

 

“Sihirli Flüt” diye bilinen bir sanatçısınız… Flüt çalarken neler hissediyorsunuz?

 

 

Flüt, ruhsal evimin kapısını açan sihirli bir anahtardır. Flüt çalarken kendimi kutsal bir mekânda hissederim.

 

 

Güzellikler içerisinde motive oluyorum

 

 

Peki, flüt çalmaya nasıl motive oluyorsunuz? Sahnedeyken hata yapmamayı nasıl başarıyorsunuz?

 

 

Benim için flüt çalmak susadığınızda su içmek isteyişiniz gibi bir ihtiyaçtır. Flüt çalmam gerekli olan her şeyi hissetmemi sağlıyor, çalmaya başlayınca o güzellikler içinde motive oluyorum. İyi bir flütçü olabilmek için kabiliyeti olan kişinin çok disiplinli bir eğitimden geçmesi ve çok çalışması gerekmektedir. Tabi ki bu çalışmayı doğru bir sistem içinde yapmalıdır. Bu seviyeye ulaşma zamanı kişiden kişiye değişir. Ben işini çok ciddiye alan ve mükemmele ulaşmaya çalışan bir kişiyim. Hayalimdeki müziğin, seslerin peşinde olduğum için bazen birlikte müzik yaptığım arkadaşlarımın tamam harika oldu dediği noktada bile daha güzel bir müziğe ulaşmak için çalışmaya devam ediyorum. Bu arada hayalimdeki müzik de sürekli zenginleşerek gelişiyor, dolayısıyla ben de müzik hayatım boyunca onun peşinden koşmaya devam edeceğim. Flüt çalmak ruhsal olduğu kadar vücut disiplini de gerektirir. Benim de sporcular gibi adalelerimi belli sürelerle her gün çalıştırmam gerekiyor. Formdan düşmemek için bu hareketlerin her gün tekrarlanması şarttır. Bu hareketleri, kısa süreli de olsa aksattığınız zaman fark hemen anlaşılır. Vücut devamlı yaptığınız hareketlere cevap vererek gelişir. Bu da yorumdaki hareket kabiliyetinize, zenginliğe fayda sağlar. Tabi, ilerleme sağlamak için bu çalışma disiplininizi, formu korumak artı gelişme üzerine kurmanız gerekmektedir. Kendi zayıf noktanızı en iyi siz bilirsiniz ve bu noktalarınız için herkes kendine göre çalışma stili geliştirmelidir. Hata yapmamayı, Allah vergisi kabiliyet ve disiplinli bir çalışma ile başarıyorum.

 

 

Bu konser sonrası “Sihirli Flüt” olarak anıldı

 

Müzik alanında önemli şefler ile büyük orkestralar eşliğinde konserler verdiniz. Bu zamana kadar yeri bende ayrı dediğiniz bir konseriniz var mı?

 

 

Benim için her konserim değerlidir ancak unutamadığım konserler diye düşününce elbette ki aklıma bazı konserlerim geliyor. Örneğin, New York’daki ilk konserim (New York Debut) Carnegie Hall’de verdiğim ve ardından New York Times eleştirmenlerinin nitelendirmesi ile “Sihirli Flüt” diye anılmaya başladığım konser. Japonya’da Tokyo Senfoni Orkestrası ile 3 bin kişiye, Avrupa Birliği Oda Orkestrası eşliğinde Aspendos’ta 5 bin kişiye, Jethro Tull ile Ian Anderson’ın benim için bestelediği “Sefika’s Tango” isimli eseri de seslendirdiğim 4 bin kişilik Ankara Odeon konserim ve ayrıca Zubin Mehta, Sir Charles Mackerras, Peter Breiner, İngiliz Royal Filarmoni Orkestrası, Berlin Filarmoni, İskoç Oda Orkestrası, Northern Sinfonia, Tokyo Senfoni Orkestrası, Litvanya Filar moni, European Union Oda Orkestrası, Virtuosi Di Praga, Slovak Filarmoni Orkestrası, City of London Sinfonia, St.Petersburg Akademik Filarmoni Orkestrası, Zagrep Solistleri, Festival Strings Lucerne gibi ünlü şef ve orkestralarla verdiğim konserler geliyor aklıma, hangi birini söylesem bilmem ki…

 

 

İlham kaynağınız var mı? Varsa bizimle paylaşabilir misiniz?

 

 

İlham kaynağım tüm güzelliklerine hayran olduğum “doğa”dır.

 

 

Türk kültürünün  evrensel değerleri

 

 

Flüt alanında yaptığınız kariyer çalışmaları ve ödüllerden bahseder misiniz?

 

 

Türk kültürüne yaptığım hizmetlerden dolayı ve Türkiye’nin uluslararası tanıtımına yaptığım katkılar için “Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü”nü, bu ödülün ilk ihdas edildiği sene alarak “Devlet Sanatçısı” ilan edildim. İtalya Cumhurbaşkanı’ndan (Cavaliere dell’Ordine della Stella della Solidarieta’ Italiana) “İtalyan Devlet Altın Nişanı”, “Avusturya Cumhuriyeti Devlet Altın Liyakat Madalyası”, “Kazakistan Devlet Kültür Nişanı” ve Slovakya Dışişleri ve AB İlişkileri Bakanlığı kararı ile “Slovakya Cumhuriyeti Altın Devlet Şeref Madalyası”nı aldım. Uluslararası kariyerime New York Times eleştirmeninin taktığı “Sihirli Flüt” unvanı ile devam etmekteyim. UNICEF’in “Türkiye İyi Niyet Elçisi” seçildim. Uluslararası Turizm Yöneticileri Derneği “Skal International”, Ankara’ya kattığım değer dolayısı ile beni “SKALİTE” madalyası ile ödüllendirdi. Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından verilen “Stratejik Vizyon Sahibi Sanatçı Ödülü”nü aldım. Dünya müzik marketlerinde bulunan 17 adet CD’m arasında Berlin Filarmoni, İngiliz Kraliyet Filarmoni gibi ünlü orkestralarla yaptığım CD’ler de bulunmaktadır. Dünya çapında çok ilgi görmekte olan Mevlana CD’mde Türk kültüründeki geleneksel ile evrensel değerlerin bir sentezini sergilemekteyim. Sony Classical tarafından çıkarılan “Carmen Fantasy” adlı albümüm “Altın CD” ödülüne layık görüldü. Berlin Filarmoni Orkestrası ile kaydettiğim “Bach” CD’m American Record Guide kritikleri tarafından yılın en iyi CD’leri arasında gösterildi. Ayrıca Gallo International firmasından “Gallo Altın CD Koleksiyonu” ödülünü aldım ve Gallo bütün CD’lerimi “Altın CD Koleksiyonu” etiketi ile yayınlamaktadır.

 

 

Ustanın nefesi durduğu gün

 

 

Flütünüzün sustuğu bir an var. Bunun hikâyesi bizleri çok etkiledi. Sizden de dinlemek isteriz…

 

 

Evet, bu hayatta beni en çok etkilemiş olaylardan birisidir. Yıllar önce, bir İzmir konserimin öncesinde flütüm bozuldu. Hemen tamircilere gösterdim ve bir arızası olmadığını gördük. Ertesi gün ise hiçbir şey olmamış gibi konseri verdim. Birkaç hafta sonra flütün olağan bakımı için Almanya’ya gittiğimde büyük usta Johannes Hammig’in aramızdan ayrılmış olduğunu öğrendim. Ne zaman diye sorduğumda yaşadığım şok unutulmazdı. Evet, Hammig ustanın nefesinin durduğu gün flütüm de çalmayı reddetmişti. Flütüm tamamen el yapımıdır.

 

 

Dünyanın en büyük ustalarından Johannes Hammig aylarca el emeği göz nuru vererek bana özel bir flüt yapmıştı. Dünyada veya Türkiye’de beğendiğiniz bir sanatçı var mı? Varsa bizimle paylaşabilir misiniz?

 

 

Hem klasik müzik dünyasında hem de diğer müzik türlerinde beğendiğim birçok sanatçı var. Bunlar arasından sadece birkaçını sıralamak istemem.

 

 

 

Etiketler:
admin

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı