Mutlu olmak için yenilen beyaz çikolata kalbinize zarar verebilir!

Merjam Yazar: Merjam 14 Ocak 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Çikolata, çoğumuzun mutsuz olduğunda ilk aradığı yiyecek olabiliyor. Kimisi bitter kimisi sütlü sever ancak beyaz çikolata sevenlere kötü bir haberimiz var. İşte detaylar…

Mutlu olmak için yenilen beyaz çikolata kalbinize zarar verebilir!

Kalp krizlerine genellikle koroner kalp hastalığı neden olur. Koroner arterleri tıkayan madde, kolesterol birikintileridir. Kolesterol, normal bedensel işlev için hayati öneme sahiptir ancak çok fazla olması da zararlıdır. Sağlıksız bir yemek, karaciğerde yapılan ve parçalanan yüksek kolesterole yol açabilir. “Çok fazla doymuş yağ içeren yiyecekler yemek, karaciğerin kolesterolü kullanma şeklini değiştirir. Diyetinizde bunları azaltmaya çalışmalısınız” diyen Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Barış Çaynak, kalp krizi riskini azaltmak için uzak durulması gereken yiyecekleri şöyle sıraladı:

 Beyaz çikolata, şekerleme, kek, puding ve bisküvi

Hamur işleri, börek, poğaça

Sosis, hamburger, pastırma ve kebap gibi yağlı etler

 Margarin, palm yağı

Hindistan cevizi, Hindistan cevizi kreması, hurma yağı

 Krema, süt, yoğurt, krem peynir gibi tam yağlı süt ürünleri

Doymuş yağ oranı yüksek yiyeceklerden uzak durun!

“Birçok gıdanın üzerinde doymuş ve doymamış yağların bir listesi vardır. Doymuş yağ oranı yüksek yiyecekleri kesmeye, daha fazla doymamış yağ içeren yiyeceklerle değiştirmeye çalışın” diyen Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Barış Çaynak, “Enerjimizin üçte biri, bir kadın için günde yaklaşık 70 g. ve bir erkek için günde 90 g. yağdan gelmelidir. Ancak doymuş yağların bunun üçte birinden fazlasını içermemesi önerilir (kadınlar için 20 g. ve erkekler için 30 g.)” diyor. 

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio