Moda tutkunlarının olmazsa olmazı: Dergiler

Merjam Yazar: Merjam 27 Kasım 2021

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

İnternet çağının getirisi sosyal medya kanalları, basılı yayınlara olan ilgimizi ve dikkatimizi oldukça dağıttı. Bir dergi ya da gazete okumanın keyfini nostaljik bir an gibi hatırlıyoruz çoğu zaman. Maalesef bu okuma tembelliği ve kolay ulaşılabilir koşullar bizi dergilerden uzaklaştırmış olsa da hala keyifle dergisini alıp okuyanlar olduğuna eminim.

Moda tutkunlarının olmazsa olmazı: Dergiler

Dergiler, hemen her ilgi alanına uygun içeriklerle aylık olarak basılan yazılı yayınlar. Bu dergiler içinde en popüler olanlar ve uzun yıllardır hayatta kalmaya devam edenler arasında moda dergileri de var. Moda severlerin, modayı takip etmekten keyif alanların mutlaka okuması gereken dergilerden birkaçını sizler için derledim.

Dünya’nın ve Türkiye’nin ilk moda yayını Harper’s Bazaar

1867 yılında ABD’de ilk ve tek moda dergisi olarak baskısı yapılan Harper’s Bazaar, o dönem üst ve üst-orta sınıfa hitap ediyordu. Hiçbir rakibi olmayan dergi, o dönemde moda ile ilgilenen, modacı ya da tasarımcı olmak isteyen kişilerin özellikle tercih ettiği bir dergiydi. Harper’s Bazaar, yalnızca ses getiren moda çekimleri ile değil aynı zamanda kapakları ve röportajları ile ses getiren bir dergiydi.

1993 yılı Ekim ayında ise Harper’s Bazaar Türkiye’de ilk moda dergisi olarak yayımlanmaya başladı. O dönemde Türkiye’de bugün adlarını sıklıkla duyduğumuz moda dergilerinden hiçbiri yoktu. Stil sahibi, eğlenceli ve entelektüel kadınların dergisi olan Harper’s Bazaar’a o zamanlarda ulaşmak da oldukça güçtü.

Bugün Turkuvaz Haberleşme ve Yayıncılık Anonim Şirketi tarafından yayımlanan Harper’s Bazaar Türkiye, Türkiye’de en fazla satılan ve okunan dergilerden biri. Harper’s Bazaar, bugün de Türkiye’de trendler, moda önerileri, moda çekimleri, son moda trendler, astroloji, bakımlı görünmenin ipuçları gibi konuları takip edenlerin en sevdikleri dergiler arasında yer alıyor. Kasım 2021 sayısı kapağında ise Serenay Sarıkaya yer alıyor. Öyle ki Serenay Sarıkaya dergi için verdiği pozlar ve kapak saç modeli ile gündem oldu.

Vogue Türkiye

Vogue, ilk kez 1892 yılında Amerika Birleşik Devletleri, New York’ta önce haftalık bir gazete olarak ardından aylık bir yayın haline gelen bir dergidir. Moda, güzellik, yaşam, kültür, bakım gibi birçok konu başlığının yer aldığı Vogue, 25’ten fazla uluslararası basıma sahip bir dergi.

Vogue Türkiye Dergisi ise 2010 yılı Mart ayında Türkiye’de Doğuş Yayın Grubu bünyesinde yayınlanmaya başladı. Yayınlandığı yıl Türkiye’nin en çok satılan dergisi olan Vogue Türkiye’nin, 2020 yılı Ocak ayı itibariyle yayın hakları Turkuvaz Medya Grubu’na geçti.

2020 yılında 10. Yıldönümünü kutlayan Vogue Türkiye’nin en sevilen bölümlerinden birisi de. “Vogue Kim Kimdir”. Türk modası ile ilgilenen herkese hizmet eden ilk ve en kapsamlı kaynakça olan Vogue Kim Kimdir, yakın zamanda 100 yeni isimle güncellendi. Fotoğrafçılar, Modeller, İkonlar, Vizyonerler, Editörler & Influencer’lar, Tasarımcılar ve Saç & Makyaj başlıkları ile Türk moda endüstrisine yön verenleri bu kaynakçada bir araya getiriyor.

Kasım 2021 sayısında Dünyanın en iyi 50 restoranından 2021-22 Sonbahar/Kış özel alışveriş rehberine kadar birçok konunun ve konuğun yer aldığı sayısı okurlarına sunuldu. Ayrıca “Hayatta sana yaşam enerjisi veren şeyler korkularına mı yoksa umutlarına mı dayanıyor” sorusu ile de Vogue Türkiye Kasım 2021 sayısı bizleri düşünmeye teşvik ediyor.

ELLE

Moda, sağlık, eğlence ve güzellik konularının yer aldığı Elle aslında bir Fransız dergisi. 1945 yılında Pierre Lazareff ve eşi Héléne Gordon tarafından kurulan Elle, 28 dilde yayımlanmakta. Aylık olarak yayımlanan Elle, Moda, Güzellik, Astroloji, Podyum ve Güzeller & Stil gibi konu başlıkları ile okuyucularına hitap ediyor. Ayrıca Elle Man dergisi ile de erkek okurlarına hitap eden konular ve gündemler ile severleriyle buluşuyor.

Türkiye’de Doğan Burda Dergi ve Yayıncılık A.Ş. tarafından yayınlanan Elle, Türkiye’nin en önemli moda dergileri arasında yer alıyor. Kasım 2021 kapağında Melisa Şenolsun’un yer aldığı sayıda ayrıca dijital olarak geçekleşen İstanbul Moda Haftası’nın tasarımcılarına ilham kaynaklarını sordukları bir bölüm de bulunuyor. Birkan Sokullu’nun kapağında yer aldığı Elle Man Kasım 2021 sayısında ise erkek modasına ait kış trendleri ve F1 pilotlarının en iyi giyinenleri gibi keyifli başlıklar okurlarına sunuluyor.

InStyle Türkiye

Moda, güzellik, ünlüler ve alışveriş gibi konularda en güncel detayların yer aldığı InStyle Türkiye, Group Medya ve Bilgi Teknolojileri Anonim Şirketi tarafından yayınlanıyor. Ayrıca InStyle Home ve Foturne Türkiye gibi dijital haber portalları ile sektör dergileri de bulunuyor. InStyle.com.tr ise moda ve güzellik konuları başta olmak üzere markalar, look of the day ve dergi kapakları gibi alanlar ile sevenlerine ulaşmaya devam ediyor.

InStyle Türkiye Kasım 2021 sayısı kapağında ise Hande Erçel yer alıyor. Ayrıca sonbahar dokuları ve öncü kadınlar konularına yer verilen sayıda döngüsel moda üzerine önemli bir nokta üzerinde de duruluyor.

InStyle Home ise ünlülerin evlerinden yaşam alanına dair güzelleştirme ipuçlarına kadar ev ve yaşam alanına dair güncel konuların yer aldığı bir dergi. Özellikle ev, dekor, mimarlık ve tasarım konularıyla ilgilenen okurlarına hitap eden dergi, aylık olarak yayımlanmakta.

Marie Claire Türkiye

1937 yılında ilk sayısını çıkaran Marie Claire aslında bir Fransız dergisi. 35 ülkede yayınlanan dergi 5 kıta ve 24 farklı dilde okurların ilgisine sunulmaya devam ediyor. Dergi Amerika’daki versiyonunda “Küresel Sorunlar” ve “Dünyadaki Kadınlar” konularına odaklanıyor. 1937 yılında Jean Prouvost ve Marcelle Auclair tarafından kurulan Marie Claire markası 1976 yılında Prouvost’un emekli olmasıyla, Prouvost’un kızı olan Evelyne yönetimine geçmiştir.

Türkiye pazarına 2013 yılında As Lisans Tic. A.Ş. ile yapılan anlaşma sonucu giren Marie Claire Türkiye dergisi aylık olarak yayımlanmakta. Dergide ve dijital platformunda yer alan moda, güzellik, astroloji, yaşam, ünlüler ve defile gibi başlıklar moda severler tarafından yakından takip ediliyor.

Marie claire Maison, marie claire Man, marie claire wedding, marie claire Beauty, marie claire Kids, marie claire travel dergileri de ilgi okurların ilgi alanlarına özel aylık olarak hazırlanan diğer dergilerdir.

L’Officiel Türkiye

L’Officiel, 1921 yılından itibaren Paris’te yayımlanan bir Fransız moda dergisidir. 25-49 yaş arası eğitimli kadın okuyucuları hedef alan dergi’nin 2013 yılındaki tirajı toplam 135.000 olmuştur. L’Officiel, Türkiye’de 1 Eylül 2012 yılında satılmaya başlanmıştır. Dünyanın en önemli moda dergileri arasında yer alan L’Officiel, kısa sürede moda severlerin yoğun ilgi gösterdiği dergilerden olmuştur.

L’Officiel Hommes ise L’Officiel’in erkek okurları için çıkarmış olduğu dergidir. Her iki dergi de 20’den fazla ülkede yayımlanmaktadır. Erkekler için stil ve alışveriş önerilerinin bulunduğu dergide aynı zamanda ilişkiler ve en trend mekanlar gibi çeşitli konular üzerinde de duruluyor.

L’Officiel Türkiye Kasım 2021 sayısında ise kapakta Farah Zeynep Abdullah karşımıza çıkıyor. Derginin Kasım sayısında çevre dostluğu, çevre konusunda farkındalık ve sürdürülebilirlik paylaşmakla başlar konuları üzerinde duruluyor.

BURDA

Burda Style dergisi içerisinde kadın giyimi üzerine pratik modelistlik kesim ve dikim şablonlarının da yer aldığı bir Alman dergisidir. Almanya’da 2. Dünya Savaşı sonrası neslin sembolü haline gelen dünyaca ünlü moda ve dikiş dergisi Burda’nın yaratıcısı ise Aenne Burda’dır. 45 yıl boyunca yayınevini yöneten Burda, 1994 yılında şirketin yönetimini oğlu Dr. Hubert Burda’ya bırakmıştır. Bugün 89’un üzerinde ülkede 16 ayrı dilde yayınlanmakta olan derginin merkezi Offenburg’dadır.

Türkiye’de Doğan Yayın Holding A.Ş. ve Burda GmbH ortaklığında faaliyet göstermeye devam eden Burda’nın ayrıca büyük beden dergisi ve bebek dergisi de bulunan Burda, artık yalnızca annelerin ya da ananelerin dikiş veya kalıp öğrenmek amacıyla aldığı bir derginin çok daha ötesinde. Moda, ayın trendi ve yaratıcı fikirler gibi alanlarda da güncel konuları gündemine taşıyan dergide dikiş okulu ve örgü modası gibi başlıklar hala en popüler konuları arasında yer alıyor.

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı