Moda terimleri ve anlamlarını biliyor musunuz?

Merjam Yazar: Merjam 3 Aralık 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Moda severler için moda terimlerini ve anlamlarını kaleme aldık. İşte sıklıkla kullanılan terimler…

Moda terimleri ve anlamlarını biliyor musunuz?

Drape, baggy, tüvit… Modaya meraklıysanız ve iyi giyinmek istiyorsanız bu terimleri öğrenmenizde fayda var. Moda literatürüne yabancı kalmamanız için, işte Türkçe okunuşlarıyla hazırlanan “moda sözlüğü”

Androgyn (Androjen): Androjen kelimesi, erkek ve kadın modasında aynı kesimlerin, kumaşların ve detayların kullanılması anlamına geliyor. Tam anlamıyla cinsiyetsizliği ifade eden bu terimi, bu sezon unutmayın.

Animal print (Enimıl pirint): Hayvan deseni. Leopar ve kaplan desenli kıyafetler, aksesuvarlar için kullanılıyor. Şu sıralar çok duyacaksınız, çünkü çok moda.

Baggy (Beggi): Bol anlamına geliyor. Genellikle bol kesim pantolonlar için kullanılıyor. Bol pantolon fırtınasıyla bu kelimeyi ezberleyeceğiz.

Bootie (Buuti): Bu sezon tahtını diz hizasındaki çizmeler sallasa da bilekte biten bot anlamına gelen bootie, ayakkabılarla boy ölçüşecek.

Brocard (Brokar): Sırma ve gümüş işlemeli ipekli kumaş anlamına gelen brocard yeni sezonda özellikle kadifelerle karşımıza çıkıyor.

Clutch (Kılaç): Türkçe kelime anlamı tutmak/kavramak olan cluth, modaya askısız ve elde taşınan çantaları tarif etmek için hızla giriş yaptı. Yeni sezonda da birbirinden çekici clutch çantalar elinizden düşmeyecek.

Cool chic (Kuul şik): Şık, feminen ve çabasız görüntünün adı. Evet, bu sezon cool chic olmak herkesin hayali.

Dandy-look (Dandi luk): Erkek kıyafetleriyle feminen görünmek. Erkek arkadaşınızın gardırobundan ceket, küçük yelek, gömlek, şapka ve ayakkabılarını ödünç alın, üzerinizde feminenleştirdiğiniz parçalarla siz de dandy-look’a sahip olabilirsiniz. Ne de olsa bu sezon erkek kıyafetleri çok moda.

Degage (Degaje): Kıyafetin yaka ya da göğüs kısmında kumaşın gevşek bırakılmasıyla elde edilen kesime verilen isim olan degaje bu sezon özellikle gece elbiselerinde çok moda.

Drape (Drape): Yeni sezonun öne çıkan trendlerinden olan drape, kumaşın kat kat büzülerek kullanılması demek. Özellikle etek ve elbiselerde dikkat çekiyor.

Flat (Flat): Düz, yassı topuk anlamında kullanılan flat, yüksek ökçelere alternatif.

Full skirt (Ful sikört): Bele oturan, aşağıya doğru genişleyen diz boyundaki kloş etek anlamında kullanılıyor.

High heel (Hay hiil): Yüksek ökçeler! Giderek daha çok yükseliyorlar. Bu sezon yüksek ve küt topuklar moda.

It (İt): Hem moda hem de cool anlamında kullanılıyor; it bag (çanta), it jean gibi… Ayrıca It terimi artık tarzlarıyla öne çıkan popüler ve stil sahibi insanlar için de kullanılmaya başlandı; “it girl (kız)” gibi… Bakalım bu sezonun it’leri neler ve kimler olacak.

Lady Chic (Leydi şik): Hanım hanımcık ama aynı zamanda da seksi. Klasik parçaların kusursuz yorumu.

Masculin (Maskülen): Erkeksi. Bu sezon erkeksi kadınlar görmeye hazır olun.

Moccasin (Mokasen): Bağcıksız ayakkabı. Genellikle de süet erkek ayakkabıları için kullanılan bir terim. Bu sezon kadın modasında da mokasenler çok moda.

Must Have (Mast hev): “Olmazsa olmaz” anlamına geliyor. Her sezon bir “must have” listemiz oluyor. Bu sezonun must have’lerini bir kenara not aldınız mı?

Orient (Oryent): Bu sezon Batı’yı bir kenara bırakıp Uzakdoğu etkisinin hissedildiği oryantal modasına “Merhaba” demeye hazır olun. Uzakdoğu çizgilerinin hâkim olduğu orient rüzgârı esecek.

Peplum (Peplum): Sezonun en hit parçalarından biri olan peplum, ceket, elbise ve eteklerin bel kısmına monte edilmiş ek bir etek parçası şeklinde kullanılıyor.

Pencil Skirt (Pensıl sikört): Türkçe tam karşılığı; kalem etek demek. Dar siluetli, dize doğru giderek daralan diz boyunda etek. Çok seksi ve şık duruyor.

Retro (Retro): Modada geçmişe dönüş eğilimi için kullanılıyor. Yeni sezonda 20’ler ve 50’lerle yine retro hâkim olacak.

Stiletto (Stiletto): Artık neredeyse anlamını bilmeyenin kalmadığı moda terimi stiletto, yüksek ve ince topuklu kadın ayakkabısı demek. Yine ve her zaman çok moda.

Tweed (Tüvit): Yüzeyi kabarık olarak dokunmuş yünlü kumaş. Chanel tarzı tweed ceketleri seviyoruz.

Used-Look (Yuuz luk): “Kullanılmış gibi görünen” demek. Yeni olmasına rağmen, uzun zaman giyilmiş ve yıpranmış gibi görünen kıyafetleri tanımlayan bir terim.

Vintage (Vintıc): Son senelerde fazlasıyla karşımıza çıkan vintage, geçmiş döneme ait tek ve özel parça ya da koleksiyonlara verilen isim. Bu nedenle ikinci el ancak klasik parçalar için sıklıkla kullanılıyor vintage terimi.

Wedge (Vec): Türkçe kelime anlamı takoz/çivi olan Wedge terimi, 70’lerin modasında karşımıza çıkan dolgu topuklu ayakkabılar için kullanılıyor.

Kaynak: HT Hayat

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio