Lekelerle başınız dertte mi? İşte çözümleri

Merjam Yazar: Merjam 31 Aralık 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Kıyafetlerde, halılarda ve farklı zeminlerde sizi zorlayan lekeler bazen defalarca yıkansa da çıkmaz. Bu durumlar için temizliği kolaylaştıran pratik yöntemler, yardımınıza koşuyor.

Lekelerle başınız dertte mi? İşte çözümleri

 

Kahve, meyve, çikolata, ruj, oje ve çimen lekesi gibi temizliği zorlaştıran lekeler için pratik temizleme yöntemleri kullanabilirsiniz.

 

Kıyafetlerde, halılarda ve farklı zeminlerde sizi zorlayan lekeler bazen defalarca yıkansa da çıkmaz. Bu durumlar için temizliği kolaylaştıran pratik yöntemler, yardımınıza koşuyor.

 

 

MÜREKKEP LEKESİ

 

 

Mürekkep lekesinin dağılmasını önlemek için vazelinle lekenin etrafını çevirin. Tuvalet ispirtosunu diş fırçası yardımı ile lekenin üzerinde gezdirin. Bu işlemi hava alan bir yerde yapın. Pamuğa ispirto dökün ve lekeyi silmeye devam edin. Kumaşı kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra kumaşı sabunu suyla yıkayın.

 

 

KAHVE LEKESİ

 

 

Lekenin olduğu kumaş hassas bir kumaşa bu yöntemi uygulamayın. Biraz suyu kaynatın. Bir kasenin üzerine lekelenmiş kumaşı getirin. Suyu biraz uzak mesafeden lekeli kumaşın üzerine dökün. Eğer kahve lekesi sütlü kahveyse suya biraz yağ çözücü ekleyin. Leke eğer şekerliyse temizlik öncesi leke çıkarıcı sabunla yıkayın.

 

 

MEYVE SUYU LEKESİ

 

 

250 gram suyla 1 yemek kaşığı sabunu karıştırın. Karışımı lekenin üzerine dağıtın. Bu işlem lekenin çıkmasını ağlayacaktır. Ancak istediğiniz sonucu elde edemediyseniz karışıma amonyaklı su ekleyerek deneyin.

 

 

ÇİKOLATA LEKESİ

 

 

Çikolata lekesini önce çıkartabildiğiniz kadar çıkarın. Sonra sabunlu su karışımı ve deterjanla silerek lekeyi temizleyin.

 

 

OJE LEKESİ

 

 

Lekeyi temiz ve beyaz kağıt havluların üzerine yerleştirin. Lekenin arkası dönük olmalı. Eğer oje lekesi halıdaysa kağıt havluları halının üzerine kapatın. Asetonu üzerine dökün. Kağıt havluları değiştirerek işleme devam edin. Lekeli bölgeyi soğuk suda bekleterek işlemi sonlandırın.

 

 

ÇİM LEKESİ

 

 

Öncelikle lekeyi sabun ve deterjanla silip biraz bekleyin. Temiz bir diş fırçası ile lekeyi fırçalayın. Çim lekelerini bu şekilde kolayca çıkartacaksınız.

 

 

RUJ LEKESİ

 

 

Ruj lekesinin çıkarmak için saç spreyini kullanabilirsiniz. Saç spreyini lekeye sıkın. 10 dakika bekleyin. Daha sonra ıslak havluyla spreyi ve lekeyi silin.

 

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio