Kate Moss’un 49. doğum günü!

Merjam Yazar: Merjam 17 Ocak 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Kate Moss bugün 49. yaşına basıyor! Farklı aurasıyla her zaman ön planda kalmış olan Kate Moss'un hayatı sizler için mercek altında...

Kate Moss’un 49. doğum günü!

Tam adı Katherina Ann Moss olan Kate Moss, 16 Ocak 1964 tarihinde  İngiltere’nin güneyinde bulunan Croydon’da doğmuştur.

Tezgahtar bir annenin, havaalanı çalışanı bir babanın kızı olan ünlü isim, okulda parlak bir öğrenci değildi ancak sporla oldukça yakından ilgiliydi ve bu alanda başarılı oldu.

SARAH DOUKAS TARAFINDAN KEŞFEDİLDİ

13 yaşında anne ve babası boşanan Kate Moss, 14 yaşındayken Bahamalarda yaptığı tatilin dönüşünde New York‘taki JFK havaalanında Storm Model Management’ın kurucusu Sarah Doukas tarafından keşfedildi.

1.70 boyunda olan Moss’u İngiliz basınıyla tanıştıran ilk çalışma Corinne Day tarafından The Face isimli moda dergisi için siyah beyaz olarak çekilen ‘The Third Summer of Love’ oldu.

‘ANTI-SUPERMODEL’ AKIMININ ÖNCÜSÜ

90’lı yıllarda “anti-supermodel” akımına öncülük etti. Moda dünyasında devrim yaratan Kate Moss, o döneme kadar Cindy Crawford, Naomi Campbell gibi uzun boylu, yuvarlak hatlı modellerin hüküm sürdüğü podyumlara, model olmak için kısa sayılan 1.70’lik boyu ve sıska bedeniyle “0 beden” modasını getirdi.

Karakteristik yüzü, çıkık elmacık kemikleri, ayrık ön dişleri, neredeyse makyajsız yüzü ve aşırı zayıf bedeniyle enteresan bir şekilde ilgi çekti ve gün geçtikçe popülerliği arttı.

Calvin Klein’ın parfümü için verdiği siyah beyaz fotoğraflar, büyül ilgi çekti. Ünlü model daha sonra Gucci, Dolce & Gabanna, Versace, Chanel, Louis Vuitton, Burberry, Bvlgari gibi ünlü modacıların kampanyalarında yer almayı başardı.

BİR KIZI OLDU

Oyuncu Johnny Depp ile 1994-1998 yılları arasında yaşadığı fırtınalı aşkla da magazin gündeminden düşmeyen Kate Moss, Dazed&Confused dergisinin editörü Jefferson Hack ile olan birlikteliğinden 2002 yılında kızı Lila Grace’i kucağına aldı.

Anneliğin hayatında bir dönüm noktası olduğunu söyleyen ünlü isim, “Lila’nın doğumu hayatımın yeniden şekillenmesini sağladı” dedi.

YILLIK GELİRİ 28 MİLYON POUND

Sunday Times’ın yayınladığı ‘en zengin Britanyalı genç insanlar’ listesinde 24. sırada yer alarak ‘en zengin ingiliz supermodel’ unvanını korumuştur. Yıllık kazancı 28 milyon pound olan Moss, sayısız dergi kapağında boy gösterdi.

O BİR İKON

Tüm dünyada bir moda ikonu haline gelen Kate Moss özellikle İngiltere’de ‘Kate Moss Style’ akımı başlatmayı başardı. Tarzı ve aurasıyla her daim ikon olacak olan ünlü isim, 2011 yılından beri Jamie Hince’yle evli.

Kaynak: Ntv Life

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio