İpek Tuzcuoğlu’na sorduk

Merjam Yazar: Merjam 17 Eylül 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

İpek Tuzcuoğlu "Ne kadar yaş alırsam alayım herkesi kendim gibi bilir, olumlu ve güzel duygularla yaklaşırım. Bu özelliğim hâlâ değişmedi. Dönem dönem herkes gibi geçirmiş olduğum olumsuz olaylar ve duygular olsa da." dedi.

İpek Tuzcuoğlu’na sorduk

 

 

 

Kaç yaşınızdasınız?

 

1971 doğumluyum.

 

 

Yaşınızı seviyor musunuz?

 

Sevmezsen mutsuzluğa mahkûm olursun, sevmek gerek. Sürekli dünya hayatına ve zevklerine dönük yaşarsan, özellikle de medyanın kadınların fiziği konusunda yanlış ve gereksiz empozelerine kendini kaptırırsan (ki hepimiz için bu zor bir denge) vay haline. Kendinle uğraşır durur, sana verilmiş güzel taraflarının şükründen mahrum kalırsın. Bendenizin seçimi her dönemimle barış içinde yaşamaya dair.

 

 

Bulunduğunuz yaşı anlatan en doğru kelime nedir?

 

Sakinlik ve şükür… Ama benim için yaşam devam ettiği sürece deneyimler de bitmiyor, değişimler de dönüşümler de.

 

 

Bulunduğunuz yaşın sizin için anlamını birkaç cümle ile anlatır mısınız?

 

Basit ve sakin yaşamanın bendenizin ruhuna yakın olduğu, kim ne düşünürse düşünsün, adalet ve vicdan duygusunun her kişiye ve olaya karşı mutlak surette uygulamak gerektiğidir. Gerçek huzurun o şekilde temin edilebildiğini düşünürüm. İnsanlara hoşgörü ve anlayış dünyası içinden bakabilmek, yaratılmış her şeye ve herkese karşı hassas ve özenli davranmak gerektiğini biliyorum. Yaratıcının sadece dualarda değil her an bizimle olduğunu bilerek ve bize hediye edilen emanetlere O'na layık olabilecek şekilde davranmak gerekiyor.

 

 

Bu yaşa kadar ne öğrendiniz en önemli şey?

 

İnsanoğlunun ne kadar zalim, ne kadar merhametsiz ve ne kadar adalet ve vicdan duygusundan uzak olduğu. Yaratılmışların en şereflisi olan insanın, bu dünyanın sonunu getireceği acı gerçeği… Ve Yaratıcıya dönük bir kalbe sahip olmak gerçeği, şükür ve duanın kıymeti…

 

 

Ruh yaşınız?

 

Ruhun yaşı yoktur bendeniz için.

 

 

İmkânınız olsa hangi yaşa geri dönmek istersiniz?

 

Zaman zaman bu tür düşünceler elbet hepimizin zihnine gelir, hatta sohbetlerimize bile konu olur. Ama doğrusu ve olması gereken cevap "Olduğun yaş"tır. Özellikle kader planına inanıyorsan. Peygamberimizin (s.a.) bir hadisi vardır; "Benim ümmetim eğer ve keşke demez." Ne zaman nefsin bu tür tuzaklarına düşsem, aklıma bu hadisi getiririm.

 

 

Bulunduğunuz yaşınızla ilgili en iyi/ en kötü anınız?

 

Ne kadar yaş alırsam alayım herkesi kendim gibi bilir, olumlu ve güzel duygularla yaklaşırım. Bu özelliğim hâlâ değişmedi. Dönem dönem herkes gibi geçirmiş olduğum olumsuz olaylar ve duygular olsa da. Hatta annemin benim için söylediği bir söz vardır; "İnsanlar olumsuz ve acı olaylar yaşadıkça kinlenip şeytanlaşır; benim kızım gittikçe melekleşir." diye. Aslen bunun sebebi de şudur ki yaşadığım sıkıntılı olaylarda hatayı veya yanlışı önce nefsimde sorgulamam. O yüzden bu bakış açısı bende çok ön plandadır.

 

 

En çok sevdiğiniz yaş ile ilgili şiir?

 

Benim için böyle bir şiir yok, ama en bilineni, Cahit Sıtkı Tarancı'nın "Otuz Beş Yaş Şiiri∫dir sanırım. Ama sizinle Necip Fazıl'ın sevdiğim bir sözünü paylaşayım; "Kendini dünyalar kadar değerli zannedenlere kısa bir not; dünya beş para etmiyor." Bu sözü, ölümsüzmüşçesine büyük bir tutkuyla dünya ipine sarılanlar bence bir düşünsünler.

 

Yaş günü kutlar mısınız?

 

Gençlik yıllarımızda daha önemli oluyor doğrusu. Şimdilerde sadece ailemle bir arada oluyorum. Açıkçası son yıllarda o günüm en çok sosyal medyadan gelen doğum günü tebriklerine verdiğim cevaplarla geçiyor.

 

 

Yaş gününüzde unutamadığınız bir hediye?

 

Aslında o gün, o anın içinde ki duygular en güzel hediyedir…

 

İpek TUZCUOĞLU

Etiketler:
Merjam

Merjam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio