İngiliz moda tasarımcısı Vivienne Westwood yaşamını yitirdi

Merjam Yazar: Merjam 30 Aralık 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

İngiliz moda tasarımcısı Vivenne Westwood geçtiğimiz gün 81 yaşında hayatını kaybetti.

İngiliz moda tasarımcısı Vivienne Westwood yaşamını yitirdi

Moda dünyasına modern punk ve yeni dalga stilini, ana akıma getirerek çığır açmasıyla bilinen İngiliz moda tasarımcısı Vivienne Westwood, 29 Aralık günü 81 yaşında hayatını kaybetti. Westwood’un temsilcileri tarafından yapılan açıklamadan, tasarımcının ailesinin yanında huzur içinde vefat ettiği ifade edildi: “Tasarım yapmak, kitabı üzerinde çalışmak ve sanat yapmak da dahil olmak üzere sevdiği şeyleri ‘son ana kadar’ yapmaya devam etti.

Vivienne Westwood kimdir?

Westwood, 8 Nisan 1941’de Cheshire, Tintwistle köyünde işçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Bir dönem Londra’ya taşınan ve sanat eğitimi alan Westwood, herhangi bir moda eğitimi almadan kendini geliştirmiş ve zirveye ulaşmış bir isim. Kışkırtıcı ve bazen tartışmalı tasarımları punk estetiğini takip eden Westwood, tarihsel referansları, klasik terziliği ve romantik süslemeleri daha sert ve bazen açıkça politik mesajlarla harmanlayarak İngiltere’nin en ünlü moda tasarımcılarından biri haline geldi.

Ölümünün ardından aralarında Bella Hadid, Zendaya gibi isimlerinde bulunduğu pek çok yıldız Vivienne Westwood’u uğurlarken eşi ve kendi gibi tasarımcı olan Andreas Kronthaler, “Kalbimde Vivienne ile devam edeceğim. Sonuna kadar çalışıyoruz ve o bana idare etmem için pek çok şey verdi. Teşekkürler hayatım” ifadeleriyle Vivienne Westwood’a veda etti.

Victoria ve Albert Müzesi, onu “modada gerçek bir devrimci ve asi güç” olarak nitelendirirken, Kültür Bakanı Michelle Donelan, tasarımcının “1970’lerde modanın kitabını yeniden yazan”, “İngiliz modasında yükselen bir figür” olduğunu tweetledi.

Tasarımcıya, modaya katkılarından dolayı Westwood’a 2006 yılında İngiltere’de “Dame” unvanı verilmişti. Vivienne Westwood, İngiltere ve dünya modasının önemli bir ismi olmanın yanı sıra aynı zamanda bir aktivistti. 2000’lerin ortalarında, Westwood siyasi odağını iklim krizine çevirmiş ve çeşitli eylemlerde boy göstermişti.
Kaynak: Vogue Türkiye

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio