”İleri Dönüşüm Sergisi” Sanatseverler ile Buluşuyor

Merjam Yazar: Merjam 6 Ocak 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Azalan kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasına dikkati çeken "İleri Dönüşüm Sergisi" Nevçarşı'da açıldı. Kalyon Holding ve Home Art dergisi işbirliğiyle hayata geçen sergide, mimar ve tasarımcıların kullanılmayan ev eşyaları, inşaat malzemeleri ve geleneksel objeleri kullanılabilir tasarımlara dönüştürdükleri eserler yer alıyor.

”İleri Dönüşüm Sergisi” Sanatseverler ile Buluşuyor

Gezegenin kısıtlı kaynaklarının bilinçli tüketilmesi konusunda farkındalık oluşturulması hedeflenen sergide toplam 38 eser bulunuyor.

Açılış öncesi açıklamalarda bulunan serginin proje koordinatörü Gülderen Tumba, fikrin bir dergi projesinden çıktığını ifade ederek, “Ağustos ayında ilkini gerçekleştirmiştik, şimdi sergimizin daha da kapsamlı halini bugün sanatseverlerle buluşturuyoruz.” dedi.

Tumba, insanların daha çok geri dönüşüm kavramına aşina olduklarından bahsederek, “İleri dönüşüm kavramı da ekoloji için değerli bir katkı sunuyor. Gündelik hayatta kullanım işlevini devam ettirmeyen ürünleri bir araya getirerek yeni işlevler kazandırmak önemli bir şey. Farklı disiplinlerden ilham veren üreticilerin katıldığı bir seçki oldu.” diye konuştu.

“Herkese bulaşan bir alışkanlık olmasını ve yaygınlaşmasını isterim”

Sergide eseri yer alan sanatçı Erhan Sağır ise eşyaların yeniden kullanımına dönük bir projede yer almanın yaratıcılığa da katkı sunduğunu vurgulayarak, “İleri dönüşüm fikri bizim için de çok faydalı oldu. Ofisteki ardiyede bulunan pek çok eşyayı dönüştürme refleksimiz oluştu. Bir hobi haline geldi açıkçası, herkese bulaşan bir alışkanlık olmasını ve yaygınlaşmasını isterim.” ifadelerini kullandı.

Gelecek nesilleri mevcut hammaddeleri kullanmaya, artık gerçek fonksiyonunu yitirmiş ürünleri değerlendirmeye yönlendirecek “İleri Dönüşüm Projesi”nin ikinci ayağı olan bu sergi, daha geniş bir ürün seçkisiyle Türkiye’nin farklı noktalarında da sanat ve tasarım severlere ulaşmaya devam edecek.

Açılışta tüm müzik enstrümanları geri dönüşüm ürünlerden oluşan Fungistanbul müzik grubu bir konser verirken, öğrenciler plastik şişelerden yaptıkları sevimli hayvan figürleriyle performans sergiledi.

Sergi, 5 Şubat’a kadar ziyaret edilebilecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio