İçim dışım bir – Uzm. Psikolog Merve Otçeken

Merjam Yazar: Merjam 12 Ekim 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

‘’Ya göründüğün gibi ol ya olduğun gibi görün’’ demiş. Mevlana. Peki nasıl? Ruhun, bedenin ve zihnin bir bütün olması, kendini bilme hali ve içsel bütünlüğü hissetmek için nelere ihtiyaç var? İnsanın ihtiyaç piramidinde fizyolojik ihtiyaçlar ilk sırada. Sonrası ise duygu ve değerlere ilişkin…

İçim dışım bir – Uzm. Psikolog Merve Otçeken

 

Uzman Psikolog Merve Otçeken ‘İçim Dışım Bir’ adını seçerek baştan bütünlüğe dikkat çekmiş oluyor. Hayallerinden bile telaş çıkaran günümüz insanına rehberlik etme amacıyla yazılan kitap, bazı parçalarıyla olan bağlantıları zayıflamış veya kopmuş kişilerde bütünlüğe yeniden ulaşacak metotları paylaşıyor.

 

Kaygılarda geçmişe saplanma ile geleceği aşırı düşünmenin rolü üzerine vurgu yapan yazar, terapi yaklaşımlarının ve fazlalığı atmanın ve eksiği tamamlamanın üzerinde duruyor. Kişinin kendini gerçekleştirmesinde kendini tanımasının önemini aktaran kitap, bunun için kişinin kendine sorması gereken çok kıymetli sorular önermekte. Sadece kendi ihtiyaçlarını değil yakınındakilerin ihtiyaçlarını da anlamlandırabilen birey, birlik bilinci ile bolluk ve bereket içerisinde herkesin hayrına bir gayret içerisinde olur. Hayatın işleyiş biçimine olan güven, kişiyi kabul ve rızaya getirerek telaştan uzaklaştırır.

 

Bu manada bazı yaşam koçlarının mottosu haline gelen ‘akışta kalmak’ tabiri ile hayatın işleyiş biçimine güvenmek tabiri örtüşmekte. Bu güveni sağlamakta kişinin hayatının manevi alanında dini inanç veya farklı ifade biçimlerinden olan ‘Evrenin işleyişindeki mükemmelliğe’ dair inanç, kimi düşünce biçimlerinde karma denilen bizim kültürümüzde ‘ne ekersen onu biçersin’ şeklinde deyimleşmiş bir ilahi adalet tasavvuruna inanç son derece önemli bir misyona sahip.

 

 

Ruh, beden ve zihin olarak bütünlük halinde olmanın belirtilerini aktaran kitap, parçalanmışlığın teşhisi içinde kendinize yöneltebileceğiniz sorular sorarak, sizi kendinizle yüzleştiriyor. Çözüm bütünlüğün yeniden tesisi…

 

Nereden güç alabileceğinizi gösteren, güç almanıza engel olan zihinsel, bedensel ve ruhsal blokajları aşmanızı sağlayacak reçetelerde ana yol, bu üç bileşenin her birini dinlemek ve bizlerden ne istediklerini bilmektir.

 

Enerjinizi nerelere harcıyorsunuz?

 

Harcadığınız yerler bu üçlünün bütünlüğünü sağlamaya hizmet eden eylemler veya düşünceler mi?

 

Zihninize karışık gelen durumlarda kalbinizin sesini nasıl duyabilirsiniz?

 

Kişi; onay alan yönlerini bilip sevdiği gibi, bir o kadar çekilmez olan yönlerini de görmelidir bütünlük için. Bu ‘karanlık’ yönler için çözüm odaklı bir ihtiyaç listesi öneren kitap, yaşamınızı dönüştürecek bir ses tonuyla ve son derece içten bir şekilde size sesleniyor.

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio