Göz altı morlukları nasıl geçer?

Merjam Yazar: Merjam 5 Ocak 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Göz altı morlukları uyku düzensizliği, çok fazla ekrana bakmak, genetik faktörler gibi bir çok sebepten oluşabilir. Peki göz altı morlukları nasıl geçer? Evde doğal yöntemlerle göz altı morlukları nasıl tedavi edilir? Dr. Kemali Güneş, göz altı morlukları ve nedenlerini anlattı. Hazırsanız başlayalım!

Göz altı morlukları nasıl geçer?

Göz altı morlukları nelerdir?

Dr. Kemali Güneş, gözaltı morluklarını şöyle tanımlıyor: “Göz altı morlukları, gözaltında oluşan koyu halkalar şeklinde tanımlanabilir. Bu halkalar, doğal yaşlanma sürecinde cilt kalınlığının ve cilt altı yağ dokusunun azalmasına bağlı oluşabiliyor. Ancak genetik koyuluklar genç yaşlarda da kimi zaman görülebiliyor. Günlük rutinimizde; uykusuzluk, uzun süre ekrana maruz kalma, az sıvı tüketimi, vitamin eksikliği ve fazla alkol tüketimine bağlı olarak da göz altı morlukları oluşabilmektedir”

Evde doğal yöntemlerle müdahale edilebilir mi?

Peki, bu gözaltı morlukları için evde doğal çözüm önerileri var mı? Dr. Güneş’in bu soruya yanıtı şöyle:

“Göz altı morluklarının oluşmasında, bu bölgede dolaşım yavaşlaması ve kan damarlarının genişlemesi rol oynadığı için dolaşım arttırıcı ve kan damarlarının daraltmaya yönelik uygulamalar iyi gelmektedir. 

Evde doğal yöntemlerle müdahale edeceğimiz basit iki yöntemimiz mevcut.

Çay poşeti içeriğinde bulunan antioksidanlar ve kafein kan dolaşımını uyarmaya, kan damarlarını daraltmaya ve cilt altında sıvı tutulumunu azaltmaya yardımcı olur. Bu amaçla evde yapılacak doğal yöntemlerde siyah ya da yeşil çay kullanılabilir. İki siyah veya yeşil çay poşeti sıcak suda beş dakika bekletilir. Daha sonra poşet çayların buzdolabında 15-20 dakika soğumaları beklenir. Soğuk çay poşetleri gözler kapatılarak 10 ile 20 dakika uygulanır. İşlem bittikten sonra gözler soğuk suyla yıkanır.

Bir diğer yöntem ise Hindistan cevizi yağı. Göz altlarına her gece Hindistan cevizi yağı ile masaj yapmak koyu halkaları azaltabilir. Hindistan cevizi yağı, zarar görmüş cilt hücrelerini onarabilen zengin bir E vitamini kaynağıdır.

Göz altı morluklarına ne iyi gelir?

Uykusuzluğu bağlı göz altı morluklarında; düzenli uyku, soğuk kompres uygulama, göz çevresinde ödem oluşuyorsa göz çevresine yapılacak masajlar morluk etkisinin bir miktar da olsa azalmasına yardımcı olur.

Dr. Güneş’in diğer sorulara yanıtları ise şöyle:

Göz altı morlukları vitamin eksikliğinden kaynaklanır mı?

Evet kaynaklanabilir. Özellikle B vitamini, C vitamini, K vitamini ve E vitamini eksiklikleri gözaltında koyu halkalara neden olmaktadır. Vitaminler, özellikle böbrek üstü bezlerimizin çalışması için gereklidir. Böbrek üstü bezimiz sağlıklı çalışmadığında, kahve, alkol ve fazla şeker tüketimi ile birlikte vitamin emilimi bozulursa cildimizde şişkinlikler meydana gelir ve koyu halkalarımız belirginleşir.

Göz altı morlukları nasıl önlenebilir?

Öncelikle, sağlıklı bir cilt için yeterli miktarda su tüketilmeli. Bunun için günde 8 – 10 bardak su içilmelidir.

Uygun ve yeterli miktarda uyku almaya çalışın.

Gözlerinizi ovuşturmamaya gayret edin. Çünkü gözü ovuşturmak, gözaltındaki kan damarlarının genişlemesine sebep olurken, koyu renk halkaların oluşmasına neden olabilir.

Her gün uyumadan önce göz makyajınızı temizlemeye dikkat edin.

Güneşte çok fazla durmamaya gayret edin.

A, C ve E vitaminleri açısından zengin olan yiyeceklerden daha fazla tüketin.

Tütün ve alkol tüketmekten kaçının. Alkol ve tütün ürünleri cilt hücrelerine zarar verdiğinden dehidrasyona yol açar ve cildinizin zayıflamasına neden olur.

Medikal tedavi olarak da kliniklerde göz altı mezoterapileri, lazerler gibi metodlar uygulansa da düzenli uyku ve sıvı alımı gibi yaşam tarzı değişiklikleriyle bu tedavilerin desteklenmesi başarı oranını arttıracaktır.

Kaynak: Elele

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio