Gezgin Esirgenç: Dünyaya örnek bir ülkeyiz!

admin Yazar: admin 8 Kasım 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Gezgin Esirgenç ailesi ile dünya turlarını ve mutlaka görülmesi gereken yerleri konuştuk. Esirgenç ailesi, “Dünya çok büyük ve keşfi bekleyen çok bölge var. Resmi olarak tanınan 193 civarında ülke var. Tanınmayan ve özerk yönetilenler ile birlikte toplamda 236 civarında ülke olduğu söyleniyor. Baktığımız zaman aslında hâlâ keşfi bekleyen sayısız ülkenin bizi beklediğini söyleyebilirim.” diyor

Gezgin Esirgenç: Dünyaya örnek bir ülkeyiz!

 

 

Dünyayı gezme fikri nereden geldi?

 

 

Çok küçük yaşlardan beri televizyoncu olmak istiyordum. Üniversite eğitimimi de bu yönde aldım. Çok dua ettim ve çalıştım. Dünyayı gezmek ise hep hayalimdi. Gezi programına Türkiye’yi gezmek ile başladık. Ülkemizin gezilecek ve görülecek yerlerini tanıttıktan sonra dünya turumuz başladı.

 

 

Hava Koşullarına Göre Değişiyor

 

 

Gideceğiniz ülkeleri hangi kritere göre seçiyorsunuz?

 

 

Gideceğimiz ülkeleri seçerken nereye gitmemişiz, nereler dikkat çekici, nereler keşfi bekliyor diye haritaya şöyle bir göz atıyoruz. Ülkelerin iklim koşullarına bakıyoruz. Eğer bizim ülkemizde kış ise genelde daha ılık veya sıcak yerleri seçiyoruz. Sıcak ise daha serin yerlere gidiyoruz. İzleyicilerimizden gelen talepler de bizim için önemli; nereyi görmek istiyorlar, en çok nereye talep geliyor ona göre de bir program çiziyoruz.

 

 

Şu ana kadar kaç ülke gezdiniz? Ve buraya tekrar gelelim dediğiniz yerler var mı?

 

 

Açıkçası ilk yıllarda sayıyordum, fakat artık sayamıyorum; 120 ülkeyi aşmıştır. Bizim minik Yakupcan’ın bile gezdiği ülke sayısı 110 civarında… Tekrar gelelim dediğim yerler arasında genelde tropikal adalar var. Adaları, dinlendirici ortamları olduğu için seviyorum. Özellikle Maldivler ve Boracay ilk iki favorimdir.

 

 

Daha Gidecek Çok Ülke Var

 

 

Henüz gitmediğiniz hangi ülkeler kaldı?

 

 

Dünya çok büyük ve keşfi bekleyen çok bölge var. Resmi olarak tanınan 193 civarında ülkevar. Tanınmayan ve özerk yönetilenler ile birlikte toplamda 236 civarında ülke olduğu söyleniyor. Baktığımız zaman aslında hala keşfi bekleyen sayısız ülkenin bizi beklediğini söyleyebilirim. Program kapsamında Latin Amerika’da gideceğimiz ülkeler var.

 

 

Göçebe Çadırı ve Yaşam Zorlukları

 

 

Bu zamana kadar gezdiğiniz en ilginç ülke ve yer neresiydi?

 

 

Bu zamanda kadar gezdiğim yerler arasında bana ilginç gelen birkaç ülke oldu. Mesela, bu ülkelerden biri Moğolistan; hala göçebe kültürünü devam ettiriyorlar. Şehir merkezinin dışına çıkıldığında her şey oldukça doğal ve bozulmamış bir şekilde karşımıza çıkıyor. İlkel ve teknolojiden uzak, hala göçebe çadırlarındaki yaşamlar burada devam ediyor. Bir diğer bölge ise Kuzey Kutbu. Burada çok kar yağdığı için ulaşımlar kızak ve kayaklarla yapılıyor. Bu durum bana çok ilginç gelmişti.

 

 

Kültür Hala Devam Ediyor

 

 

Dünyayı gezerek onlarca ülke ve kültür ile tanışıyorsunuz. Unutmadığınız bir an oldu mu?

 

 

Evet, Kenya’da Massai kabilesinin, bir kızla evlenmek istediklerinde cesaretlerini göstermek için aslan avlamaları gerektiklerini duyduğumda çok şaşırmıştım. Kabile kültürünü hala devam ettiriyorlar. Ve aslan avlamış bir Massaili, bana avladığı aslanın dişini hediye etmişti.

 

Esirgenç ailesine göre Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler nerelerdir?

 

 

Türkiye baştanbaşa zengin bir kültür ve tarih mücevheridir. Hem gezilecek yerleri hem de lezzetleri ile mükemmel bir zenginliğe sahiptir. Her şehrin her köşenin farklı bir özelliği, lezzetleri ve hikâyeleri var. Bence ülkemin her yeri görülmeli ve keşif rotasına alınmalıdır. Ülkemizde görülmesi gereken yerleri öncellik sıralaması yaparsam şöyle diyebilirim; Kapadokya, Rize, Gaziantep, Trabzon, Antalya.

 

 

Peki, dünyada mutlaka görülmesi gereken ilk 5 yeri sorsak, hangi ülkeleri sayarsınız?

 

 

Her kıtayı ve ülkeyi görmek lazım… Benim seçimim; Maldivler, Güney Afrika, Özbekistan, Filipinler/Boracay, Kuzey Kutbu/Finlandiya.

 

 

Dünyayı Görme Şansı Yakaladı

 

 

Gezgin aile olarak çocuğunuz ile beraber seyahat etmenin avantajı ve dezavantajları nelerdir?

 

 

Yakupcan ile seyahat etmenin dezavantajını hiç yaşamadım. O da evde oturmak yerine seyahat ederek dünyayı görme şansı yakaladı. Gezerek enerjisini atıyor; doğayı, insanları ve çevreyi tanıyor. Gezmenin onun gelişimine çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Yeni doğduğu zamanlarda seyahat çıktığımızda insanlar çok şaşırıyordu. Çok zor olur demişlerdi. Ben de başarırım dedim ve başardım. Evde çocuk bakmak daha zor, gezerek kendisini geliştiriyor.

 

 

Türkiye Dünyaya Örnek

 

 

Bunca ülke, yer ve kültürler gördünüz, kendinize yakın hissettiğiniz bir yer oldu mu?

 

 

Bir başkadır benim “Canım vatanım” diyorum. Gidiyorsunuz, geziyorsunuz, beğeniyorsunuz ama hiçbir ülke Türkiye gibi değil. Bunu zaten Türkiye’ye gelen diğer yabancı turistler de söylüyor. Ülkemiz bu konuda dünyaya örnek olacak konumdadır.

 

 

Gezdiğiniz ve gördüğünüz yerlerde en çok beğendiğiniz lezzetler hangileri?

 

 

Ben Boşnak lezzetlerine bayılıyorum. Mesela, Bosna Hersek’te tattığım böreklerin, fasulyelerin, köftelerin tadı hala damağımda diyebilirim. Bizim yöresel lezzetlerimizden de iskendere bayıldığımı söyleyebilirim.

 

 

Yemek Turları Çok Popüler

 

 

Gezilecek görülecek yerler dışında, yemek turları son zamanlarda çok popüler bir hale geldi. Artık insanlar özel olarak yemek turlarına çıkıyorlar. Mesela, tekrar yemeklerini tatmak istediğim ülkeler arasında Azerbaycan, Özbekistan, İtalya var. Ama ülkemiz her zaman bir numaradır.

 

 

Bir yıl içerisinde evinizde ne kadar vakit geçirebiliyorsunuz?

 

 

Evimizde çok az zaman geçiriyoruz. Yılın yarısından fazlası yurtdışındayız ancak bizler bu durumdan memnunuz. Bize sorulan sorulardan biri de “Eviniz var mı?” Evimiz var ama otel gibi kullanıyoruz.

 

 

Hava Şartlarına Dikkat Etmeliler Peki, dünyayı gezmek isteyenler yanlarından mutlaka neler almalı?

 

 

Seyahati herkese tavsiye ediyorum; şehir içi, şehir dışı ya da yurt dışı fark etmez, gezmek ve görmek lazım. Seyahate çıkacak olanlar öncelikle gittikleri yerin hava durumuna göre valizlerini hazırlamalı. Mesela Asya’ya gidecekler; hava sıcak gözükse de yanlarına yine de uzun kollu bir şeyler almayı ihmal etmemeli. Çünkü çok sıcaklarda klimalar çok çalışıyor, insan kapalı alanlarda daha çok üşüyor. Soğuk iklimlere gidecek olanlar da soğuğa karşı kat kat giyinmeyi unutmamalı.

 

 

Etiketler:
admin

admin

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı