Gelecekten beyin öyküleri – Sinan Canan

Merjam Yazar: Merjam 28 Temmuz 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Zihinsel donanımımız, Hayal Kurmak ve Öyküler... Geleceği bir kurban gibi mi düşünüyorsunuz? Peki, hayal kuruyor musunuz? Nasıl bir gelecek hayal ediyorsunuz? En azından başkalarının kurdukları hayallerden ilham alabilecek cesaretiniz var mı?

Gelecekten beyin öyküleri – Sinan Canan

 

Türkiye’de Bilimkurgu edebiyatının yok denecek kadar az olduğu tespiti ile yola çıkan Sinan Canan ve n(Beyin) ismini verdiği ekip, “(n)Beyin 1. Bilimkurgu Öykü Yarışmasını” başlattı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen hikâyeler, onlara umut verdi. Gelecekten Beyin Öyküleri, işte bu yarışma sonucunda seçilen ilk 21 öykünün bir araya getirilmesinden oluştu. n(Beyin), 2013’ten beri, insan beynini yediden yetmişe tüm meraklılara en anlaşılır ve eğlenceli şekilde anlatan ve anlatmaya devam eden bir popüler bilim dergisi. Aslında kendilerini “Beyin Dergisi” olarak tanımlıyorlar. Beyine dair son araştırmalardan hafızaya, uykudan sinirlerin biyolojik yapısına kadar güncel içeriğe hâkim bir yayıncılık sergiliyorlar. Dergi öncülüğünde “Zihin ve Beyin’’ ana temasıyla 1. (n)Beyin Bilimkurgu Öykü Yarışması davetine, bu kadar kaliteli öyküler  le katılım olması bir taraftan hayal kurmanın bir taraftan bilim teknoloji alanında yapılabileceklerin önünde sınır olmadığını gösteriyor.

 

21 öykü, Türk asıllı yazarlarca yazılmış 147 öykü arasından seçildi. Yazarların bazıları dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşıyorlar. (n)Beyin dergisi ve internet portalı editörü Buse Kaynarkaya öncülüğünde 6 kişilik seçici jüri öyküleri değerlendirdi.

 

Henüz var olmayan dünyaları ve imkânları hayal etmekten bahseden Sinan Canan, bunun bir meslek olduğunu düşünüyor. “Geleceği daha çok hayal edersek, onu hayallerimize göre inşa edebiliriz” diye de ekliyor.

 

 

Düşüncenizi Değiştirmek İçin Beyin Çipi…

 

Çok mu şüphecisiniz? Kaygılı bir kişiliğiniz mi var? Beyne takılan küçük bir çiple fikrinizi ve düşünme biçiminizi değiştirdiğinizde, sadece kişiliğinizi değil, estetik ameliyata gerek kalmadan istediğiniz görünüme sahip kişi olabileceksiniz. Beyin dalgalarının gücünü aktaran “Şüphe” adlı ilk öykü bu şekilde başlıyor mesela…

 

Sahip olmak istediğiniz davranış, zihin ve düşünme biçimine ulaşmanızı sağlayacak bir beyin nasıl çalışıyorsa sizin beyninizin o özelliklerini harekete geçiren bölgeleri tetikleyecek uyarıcılar sözkonusu. Bu uyarıcılar ile yapılan müdahaleler, her şey olmayı, farklı düşünmeyi mümkün kılabilir mi gerçekten? Kuşkularınızdan, beyninizin içerisinde sürekli olumsuz konuşan sesten kurtulmak mümkün mü mesela? Bunu kendi enerjiniz ve motivasyonunuzla yapmak belki size zor gelebiliyor. Buna, uygun tıbbi icatlar ile müdahale etmek mümkün olacak mı?

 

Peki, ya kuşkularınız sizi aslında koruyan bir etkiye sahipse? Acaba gerçekten kuşkulu ve meraklı olmayan birine dönüştüğünüzde güvende olabilecek misiniz? Daha mutlu olmak mı kendiniz olmak mı? İşte öyküler, bu gibi hayallerden oluşuyor. Öykülerin çoğu beyin gücünün farkındalığı ve bunun üzerinden geliştirilen teknolojiler üzerinden ilerliyor. İnsan olmaya ve teknolojiye dair ciddi mesajlar ile kafa karıştıran ve muhakkak ki hayal gücünüzü cesaretle yükselten öyküler…

 

Etiketler:
Merjam

Merjam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı