Ezgi Sertel: “Zengin yemek kültürüne sahibiz”

admin Yazar: admin 7 Kasım 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

“Farklı yörelere gidip oralara has lezzetleri tattığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Çünkü çok zengin bir mutfak kültürüne sahip olan muhteşem bir ülkede yaşıyoruz ve ben her yeri tanıma şansına sahip oldum.”

Ezgi Sertel: “Zengin yemek kültürüne sahibiz”

 

 

Yemek programı yapma fikri nasıl gelişti?

 

 

İlkokul yıllarımdan beri kendimi hep televizyon ekranlarında seyrettiğim filmlerde hayal ederdim. Bunun için acele etmeyip üniversite eğitimimi tamamladım. Daha sonra içimdeki oyunculuk ve sunuculuk dürtüsü, işe başlamama vesile oldu. 2004 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra oyunculuk kariyerime başladım. Bu kendim için aldığım en doğru karar oldu. Her insanın farklı yetenekleri var; önemli olan yeteneğini geliştirmektir. Mesleğim konusunda kendimi şanslı görüyorum.

 

 

Yemek Kültürü Üzerine Araştırma

 

 

Türkiye’de herkesin ilgiyle takip ettiği bir programa imza attınız. Onca şehir ve yöre gezdiniz size en ilginç gelen yer neresiydi?

 

 

Reyting rekoru kıran “Tek Türkiye” dizisinde Zeynep öğretmen karakterini oynadığım dönemde yemek kültürü üzerine araştırmalarım olmuştu. Bu konuda programlar ve belgeseller seyrediyordum. Bu ilgimi bir kitapta toplamaya karar verdim ve Ezgi Sertel’den “Püf Noktalar” adlı lezzetli yemek yapmanın inceliklerini anlatan bir kitap yazdım. Yazdıklarımdan sonra program yapmalıyım derken sunuculuk serüvenim başladı. Ben bir konuda fikre değil, bilgiye önem veririm. Eğer bilmediğiniz bir işse o işi yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum.

 

 

Her Yöre Kendine Has Güzel

 

 

Sizce Dünya mutfağı mı yoksa Türk mutfağı mı?

 

 

Her yörenin kendine has güzel yemekleri var. Yöre olarak ayırmak çok zordur. Mantı, kaburga ızgara, karnıyarık… Zor bir yemek yoktur ama uğraş gerektiren ve zaman ayrılması gereken yemekler vardır. Bütün bunları da keyifle ve zevkle yaptıktan sonra ben zor bir yemek olduğunu düşünmüyorum.

 

 

Dengeli Beslenmeyi Önemsiyorum

 

 

Yemek yapmayı sever misiniz? En başarılı olduğunuz yemek hangisidir?

 

 

Yemek yapmayı ve yemeği çok sevdiğim için mutfakta güzel vakit geçiriyorum. Yaptığım lezzetler içinde çok güzel yorumlar alıyorum. Sebze ağır lıklı beslenmeyi seviyorum. Dengeli beslenmeye önem veriyorum. Fastfood olarak sadece pizza ve patates kızartmasına hayır diyemem.

 

 

Mutfak Kültürü ve Yöreler

 

 

Yöre yöre neredeyse bütün Anadolu’yu gezdiniz. Anadolu bölgesi hayatınıza bir yenilik kazandırdı mı?

 

 

Farklı yörelere gidip oralara has lezzetleri tattığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Çünkü çok zengin bir mutfak kültürüne sahip olan muhteşem bir ülkede yaşıyoruz ve ben her yeri tanıma şansına sahip oldum.

 

 

Her Lezzetin Püf Noktası

 

 

Var Gittiğiniz bölgelerde sevmediğiniz yemekler oluyor mu?

 

 

Gittiğim yerlerde o kadar samimi ve içten karşılanıyoruz ki ellerinden gelen en iyi lezzetleri yapmaya çalışıyorlar. Kötü bir yemekle karşılaşma şansımız olmuyor. Her lezzetin kendine ait incelikleri var. Mesela; kullanılan malzemelerin sıcaklığı gibi çok ince bir detay bile ortaya çıkacak lezzeti farklı bir görüntüye ve tada bürüyebilir. Kek yaparken kullanılan yumurtanın oda sıcaklığında olması gerektiği gibi… Ben el lezzetine de çok inanırım. Aynı malzemeleri kullanarak aynı yemeği yapan iki kişinin yaptığı yemek birbirinden farklı olabilir. Ayrıca yemek işini çok aceleye de getirmemek gerekir. Özen göstermek gereklidir.

 

 

Televizyon programları dışında, Ezgi Sertel kimdir? Neler yapmayı seversiniz?

 

 

Çekimler dışında evde vakit geçirmeyi çok seviyorum. Sevdiklerimle birlikte olmayı, film seyretmeyi, kitap okuyup, müzik dinlemeyi çok seviyorum.

 

 

Hayatınızın bir mottosu var mı?

 

 

Hayatımın mottosu; İyi bir insan olmak, saygın ve kaliteli bir duruştur.

 

 

Kitaplarla aranız nasıl? En son hangi kitabı okudunuz?

 

 

Kitap okumayı çok seviyorum. En son Türk yazarlarımızdan; Ahmet Ümit’in Kırlangıç Çiçeği’ni okudum. Şu an Elena Ferrante’nin “Napoli Kitapları” adlı 4’lü seriyi okuyorum.. Çok güzeller, tavsiye ederim…

Etiketler:
admin

admin

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı