Evde kal, modasız kalma!

Merjam Yazar: Merjam 24 Temmuz 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Bu COVİD-19 kriz durumunu biraz olsun fırsata çevirmek bizim elimizde. İş stresinden, sosyal medyadan biraz uzaklaşarak zamanımızı daha verimli kullanarak kendimize dönmenin tam vakti!

Evde kal, modasız kalma!

 

Dünyadaki COVID-19 salgınından ne yazık ki etkilenmeyen ülke yok. Her açıdan bizi derinden etkileyen bir sürecin içerisine girmiş durumdayız. Bu salgından başta kendimiz daha sonra sevdiklerimiz ve çevremizin etkilenmemesi için; virüsü kapmamak, taşıyıcı olmamak için hepimizin evlerinde kalması çok daha güvenli ve sağlıklı bir durum olduğunun artık hepimiz bilincindeyiz.

 

Belki yoğun iş hayatında çoğumuz kendimize, sevdiklerimize, hobilerimize ya da evimize vakit ayırmaya fırsat bulamıyorduk. Bu zor günleri  el ele olmasa da el birliği ile bir şekilde atlatacağız. Aslında bu kriz durumunu biraz olsun fırsata çevirmek bizim elimizde. İş stresinden, sosyal medyadan biraz uzaklaşarak zamanımızı daha verimli kullanarak kendimize dönmenin tam vakti!

 

Bu karantina günlerinde neler yapabiliriz. Bakacak olursak birçok yerde farklı öneriler okuyabiliriz. Ama siz bu zamanınızı ‘’Moda’’ ve ‘‘Ruhunuz için moda’’ alanında değerlendirmek istiyorsanız önerileri zaman kaybetmeden okumaya başlayın.

 

 

Online Moda Müzelerini Gezin

 

Şuan yurtdışına olmasa da yurtdışındaki moda müzelerine gezi düzenleyebilirsiniz. İlla moda diye sınırlama da yok istediğiniz her müzeyi gezebilirsiniz, hem ücretsiz hem güncel olarak. Google Arts&Culture bu açıdan çok zengin bir kaynak.

 

İşte online gezi düzenleyebileceğiniz Moda müzeleri;

 

Victoria & Albert Museum

Museo Salvatore Ferragamo

Commonwealth Fashion Council

Metropolitan Museum of Art

Kyoto Costume Institute

MFIT (Manhattan Fashion Institute of Technology)

Museo del Traje

FIDM (Fashion Institute of Design and Merchandising)

Sadberk Hanım Müzesi

 

Moda Podcastleri Dinleyin

 

Her şeyi içeren güncel bir moda arşivi için ansiklopedi içeriğinde olmazsa olmazlardan diyebileceğimiz podcastler var. İşte bunlardan bazıları:

 

Chanel – Métier Class 3.55!

Gucci – Gucci Podcast

Maison Margiela – The Memory of… With John Galliano

Coach – Dream It Real

The Business of Fashion – The Business of Fashion Podcast

Man Repeller – Oh Boy

Nereden Başlasam? Moda Tarihi

Fashion No Filter

Dior Talks

 

 

Moda Filmleri İzleyin

 

Film seyretmeyi seviyorsanız ve stilinizi yeniden oluşturmak, yeni şeylerden ilham almak istiyorsanız ya da dönem kostümlerine ilgi duyuyorsanız bu filmler tam size göre, bazıları Netflix’de var.

 

The Devil Wears Prada

Iris

Chiara Ferragni Unposted

Prêt-à-Porter

Confessions of a Shopaholic

The September Issue

Coco Avant Chanel

Pretty Woman

Breakfast At Tiffany’s

The Great Gatsby

American Gigolo

Clueless

Marie Antoinette

Gone with the wind

Yves Saint Laurent

Blow Up

Funny Face

Annie Hall

Rear Window

 

 

Moda Dizileri Seyredin

 

Filmleri zaten seyrettim, modaya dair yeni şeyler görmek öğrenmek istiyorum diyorsanız hem güncel hem de dönem kostümleri açısından önemli moda dizilerini sizin için derledik. İyi seyirler!

 

Next in Fashion (Netflix)

Maggie ve Bianca: Moda Arkadaşları (Netflix)

Styling Hollywood (Netflix)

100% Hotter (Netflix)

The Assassination of Gianni Versace (Netflix)

Stajyer (Netflix)

Sex & The City (Netflix)

Phantom Thread

Jeremy Scott: The people’s designer (Netflix)

Franca: Chaos and Creation (Netflix)

Maddman: Steve Madden’ın Hikayesi

Mad Men (Netflix)

Downton Abbey (Amazon Prime)

The Crown (Netflix)

Gossip Girl (Netflix)

7 days out: Chanel Haute Couture (Netflix)

Peaky Blinders (Netflix)

Made in Italy (Amazon Prime)

Making The Cut (Amazon Prime)

The Marvelous Mrs Maisel (Amazon Prime)

 

 

Kitap Okuyun

 

Fazla harcama yapmadan moda terminolojinizi ve kültürünüzü geliştirmek istiyorsanız kitapların şahane dünyası sizi bekliyor. Aşağıda bazı Türkçe kitap önerileri bulabilirsiniz.

 

Şıklığıyla Göz Kamaştıran Kadının 100 Vazgeçilmezi – Nina Garcia

Giyimde Renklerin Uyumu – Hasan İbicioğlu

Moda-Loji – Yuniya Kawamura

Giysiler Ne Anlatır – Seda Yılmaz

Modayı Değiştiren 100 Fikir – Harriet Worsley

İzmler: Modayı Anlamak – Mairi MacKenzie

 Sürdürülebilir Moda – Şölen Kipöz

Görsel Moda Tasarımı Sözlüğü – Gavin Ambrose

Moda Tasarımında Tekstil ve Moda – Jenny Udale

Moda Praksisi – Otto Von Busch

 

 

Moda Dergilerine Göz Atın

 

Dışarıya çıkmak istemiyorsunuz ama bu ay moda dünyasında da neler olup bittiğini de merak ediyorsanız online olarak moda dergilerini satın alabilir ya da internet sitelerini ziyaret ederek merakınızı giderebilirsiniz. Ayrıca tüm dünyanın karantinada olduğu bu dönemde Vogue Italia arşivlerini ücretsiz kullanıma açtı, bir göz atmanızı öneririz.

 

 

Çizim Yapın

 

Benim hiç yeteneğim yok, ben çizemem ki demeyin. Hayal gücünüz olduğu sürece her şeyi yapabilirsiniz. Kendinizi hayal gücünüzün sonsuz boşluğuna bırakarak hayalinizdeki kıyafetleri çizmek için figürlü defterler ya da pinterest’ten moda figürleri çıktısı alarak sizde çizim yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Moda Tasarımı için Teknik Çizim- Nur Sezgin

Moda Tasarımcıları İçin Stilize Figürler ve Teknik Çözümleri – Nur Sezgin

 

Araştırma Yapın

 

Ekonomik olarak zorlandığımız, üretimin durduğu zor bir dönemdeyiz. Ve bu süreçte sürdürülebilir moda için araştırmalar yaparak, kendimizi daha sonra da çevremizi nasıl bilinçlendiririz sorgulayabileceğimiz harika bir zaman. 

 

Evinizdeki Malzemeleri Değerlendirin

 

Evinizde değerlendirilmeyi bekleyen ama bir türlü sıra gelmeyen artan kumaşlarınız, ipleriniz, boncuklarınız, aksesuarlarınız, boyalarınız, hamurlarınız vb. ürünleriniz varsa şimdi sıra onlarda. Artan kumaşlarınızdan gardrop detoksun da ayırdığınız kıyafetlerinize farklı modeller katarak yeni bir ürüne dönüştürebilirsiniz. Kullanmadığınız ya da kullanmaktan deforme olan ama bir türlü vazgeçemediğiniz çantalarınızı kumaşlarla kaplayarak farklı bir görüntü elde edebilirsiniz. Eğer ipleriniz varsa, sevdiklerinizle ilk buluşmada onlara sürpriz yaparak duvarlarına ya da anahtarlıklarına makromeden aksesuarlar yapabilirsiniz. Boncuklarınızla kendinize güzel takılar, eşyalarınıza ek süs yapabilirsiniz. Hamurlarınıza şekiller vererek pişirip evinizde yazın kullanabileceğiniz çeşitli aksesuarlar üretebilir, pişirerek kendinize takılar yapabilirsiniz. Eski kumaşlarınızla batik yapabilir yeni parçalar elde ederek kendi modanıza farklı bir tarz katabilirsiniz.

 

Instagram Canlı Yayınlarına, Zoom Etkinliklerine Katılın

 

Instagramda büyük moda devlerini, moda sektörü çalışanlarını, marka sahibi, tasarımcı kısacası modaya gönül veren kişilerin hesaplarını takip ederek yaptıkları canlı yayınlara katılabilirsiniz. Bu yayınlarda modayla ilgili değerli bilgiler edinip hayatınızda uygulayabilirsiniz.

 

Toplantıların, canlı eğitimlerin yürütüldüğü Zoom uygulamasından takip ettiğiniz kişilerin moda konuşmalarına katılabilir, tartışmalarda söz sahibi olabilir ve yeni bilgiler edinebilirsiniz.

 

Online Eğitimlere Dahil Olun!

 

Dijital alanda tasarım yapmak, çizim öğrenmek ya da kendinizi bu alanlar olsun olmasın geliştirmek istiyorsanız, online eğitimler belki de yeni bir iş fırsatını yakalayabilmenizi sağlar. Bizim iki önerimiz var:

 

Understanding Fashion: From Business To Culture

 

Management of Fashion and Luxury Companies

 

 

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio