En çok ağlatan aşk filmleri (2020)

Merjam Yazar: Merjam 7 Ekim 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

İşte en çok ağlatan en iyi yerli ve yabancı aşk filmleri için derlediğimiz liste.

En çok ağlatan aşk filmleri (2020)

 

 

1- Titanic:

 

1912 yılında yaşanmış Titanic faciasını bir aşk üzerinden anlatan Titanic, her yaştan izleyicinin tekrar tekrar izlediği başyapıtlardan biri. Leonardo Di Caprio ve Kate Winslet'in öne çıkan oyunculuklarının yanı sıra hafızalara kazınan final sahnesiyle bu film gelmiş geçmiş en iyi aşk filmleri listesinin zirvesinde yer alıyor.

 

 

2- Sil Baştan:

 

Alışılmışın dışında bir senaryoya ve akıcı bir kurguya sahip olan Sil Baştan aşkı hafıza teması üzerinden inceleyen son derece orijinal bir yapım. Eski sevgilisini unutmak için hafızasını sildiren bir adamın başka bir kadınla başladığı ilişkiyi kendine has bir sinema diliyle aktaran film, bilim-kurgu ve fantastik ögeleri de bünyesinde barındırıyor.

 

 

3- Before Sunset: 

 

Yönetmenliğini ve senaristliğini Richard Linklater'in üstlendiği Before Sunset, sadece bir erkekle kadının diyaloglarından oluşuyor. Gerçek zamanlı bir kurguyla ilerleyen filmin devamı olan Before Sunrise ve Before Midnight da en az ilk film kadar iddialı bir senaryoya sahip.

 

 

4- Selvi Boylum Al Yazmalım:

 

Türk Sinema tarihine adını altın harflerle yazdıran Selvi Boylum Al Yazmalım bir aşk üçgenini minimal bir tabloda izleyicilere sunuyor. Sinemaseverlere 'Aşkta duygular mı önemlidir yoksa mantık mı' sorusunu sorduran film, 40 yıl geçmesine rağmen hala en çok izlenen ve hakkında en çok konuşulan aşk filmleri arasında.

 

 

5- 50 İlk Öpücük:

 

Her sabah hafızası sıfırlanan bir kadını kendine yeniden aşık etmeye çalışan bir adamın hikayesini anlatan 50 İlk Öpücük, özgün senaryosu ile klasik romantik komedi filmlerinden ayrılıyor. Adam Sandler ve Drew Barrymore'un uyumlu oyunculuğu da filmin en büyük artılarından biri.

 

 

6- Hayalet:

 

Aşkın ölümden sonra bile devam edeceğini şiirsel bir dille anlatan Hayalet, doksanlı yılların unutulmaz klasiklerinden biri. Uğradığı saldırı sonrası ölen Sam, bir hayalet olarak geri döner. Fantastik yönü ağır basan bu aşk filmin toplamda 2 Oscar ödülüne sahip.

 

 

7- Başka Dilde Aşk: 

 

İlksen Başarır'ın yazıp yönettiği Başka Dilde Aşk işitme engelli bir erkek ile kadının ilişkisini mercek altına alıyor. Toplumsal ön yargıları eleştiren yapım Türkiye dışında uluslararası birçok festivalden de ödül aldı.

 

 

8- İncir Reçeli:

 

AIDS hastası bir kadın ile skeç yazarı bir erkeğin aşkını dokunaklı bir dille anlatan film, genel izleyici kitlesi tarafından oldukça başarılı bulundu. Halil Sezai'nin şarkıları da filmin çok daha sevilmesini sağladı.

 

 

9- Kasım'da Aşk Başkadır:

 

Keanu Reeves ve Charlize Theron gibi iki dev ismin oynadığı film romantik – dram türünün en başarılı örneklerinden biri. Filmde sadece bir aylığına birlikte olmaya karar vermiş bir çiftin birbirlerine aşık olmalarıyla gelişen olaylar anlatılıyor.

 

 

10- Her:

 

Bilgisayar yazılımına aşık olan bir yazarın hikayesini konu alan film 'en iyi senaryo' başta olmak üzere birçok dalda ödül kazandı. Yalnızlık temasını teknoloji üzerinden işleyen yapımda bilim-kurgu türüne ait özellikler de bulunuyor.

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı