Emine Erdoğan, Belçika Kraliyet Kütüphanesi’ni ziyaret etti

Merjam Yazar: Merjam 25 Mart 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

NATO Olağanüstü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik eden eşi Emine Erdoğan, Belçika Kraliyet Kütüphanesini ziyaret etti. İşte detaylar…

Emine Erdoğan, Belçika Kraliyet Kütüphanesi’ni ziyaret etti

Emine Erdoğan, Belçika Kraliyet Kütüphanesi’ne Osmanlı Devleti’nin Belçika’yı tanıma belgesinin replikasını hediye etti.

Emine Erdoğan “Nadir Eserler” bölümünü inceledi  

Emine Erdoğan’ı, kütüphaneye gelişinde Türkiye’nin NATO Daimi Temsilcisi Basat Öztürk’ün eşi Şule Öztürk, Kraliyet Kütüphanesi Koleksiyon Direktörü Sophie Vandepontseele ile kütüphane içindeki Burgonya Dükleri Koleksiyonu’nun yer aldığı bölümün küratörü Ann Kelders karşıladı. Kelders, kütüphane gezisi sırasında Erdoğan’a, dönemin en iyi el yazması eserlerinin yer aldığı Burgonya Dükleri Sergisi’ne ilişkin bilgi verdi. Emine Erdoğan, daha sonra Türk ve Osmanlı eserlerinin yer aldığı “Nadir Eserler” bölümünü gezerek yetkililerden bilgi aldı.

2. Mahmud’un Belçika’nın tanınması emri

Emine Erdoğan, Belçika Kraliyet Kütüphanesi’ne, aslı Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığında muhafaza edilen, Osmanlı Devleti’nin Belçika’yı tanıma belgesinin replikasını hediye etti. Osmanlı padişahı 2. Mahmud’un el yazısı ile kaleme aldığı emrin yer aldığı belge için Emine Erdoğan’a teşekkür eden kütüphane yetkilileri, belgeyi kütüphanenin en güzide yerinde sergileyeceklerini söyledi.

Sultan 2. Mahmud’un Osmanlı vezirine hitaben kaleme aldığı emirde şu ifadeler yer alıyor: “Vezirim. Gönderdiğin yazı ve tercüme görülmüş ve konusu malumum olmuştur. Bu meselede bir şeyi tasdik etmek başka, antlaşma yapmak başkadır. Özellikle Belçika hükümetinin tasdik konusu beşinci derecede olduğundan görüşülüp onaylandığı gibi tasdik edildiğine dair bir adet resmi yazı örneği bana gönderilip arz edildikten sonra Belçika elçisine gönderilsin.”

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi tarafından bazıları el yazması 70 kitap bağışlandı. Emine Erdoğan, kütüphanedeki Türkçe el yazma eserlerin sayısının artırılması ve Türk vatandaşların da yararlanabilmesi için Türkçe sesli rehber uygulamasının hayata geçirilmesini önerdi.

Sosyal medyasında paylaştı

Emine Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise bugün, Türk ve Osmanlı eserlerinin de yer aldığı Belçika Kraliyet Kütüphanesi’nin “Nadir Eserler” bölümünü ziyaret ettiğini kaydetti.

Osmanlı Devleti’nin Belçika’yı tanıma belgesinin replikasını, Türk kültürünü anlatan çeşitli eserlerle birlikte kütüphaneye hediye ettiklerini aktaran Emine Erdoğan, “Kütüphanedeki Türk ve Osmanlı eserlerinin sayısının artacağını ve kütüphaneyi ziyaret eden Türk vatandaşları için Türkçe sesli rehberin en yakın zamanda uygulamaya geçeceğini ümit ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio