E-Kitap, Selş-Publishing ve Wattpad…

Merjam Yazar: Merjam 10 Ekim 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Yayıncı arayanlar, bütçesi olmadığı için kitaplarını yayınlayamayanlar… Artık yeni trend düşük bütçelerle kişilerin kendi kitaplarını yayınlaması… Sadece e-kitap şeklinde değil fiziki kitabınızı da bir yayın kuruluşu desteği olmadan okura sunmak mümkün.

E-Kitap, Selş-Publishing ve Wattpad…

 

 

Peki nasıl? Nerelerde desteğe ihtiyacınız olabilir? Geleneksel yayıncılığa göre self-publis-hing platformlarının avantaj ve dezavantajları neler?

 

Hazırlamış olduğunuz kitap içeriği için dizayn ve dizgi yardımı almak isteyebilir veya bunu kendiniz baskıya hazır hale getirebilirsiniz.

 

Hazırlanmış kitabınız sadece talebe bağlı adette talepte bulunan okur için basılır ve ulaştırılır. Böylelikle en baştan bir girişimcinin yüz yüze olacağı baskı, depolama dağıtım maliyetlerinden kurtulmuş olursunuz. 

 

Peki bir kitabın kitapçının rafında yer almaksızın alıcıya ulaşması ne kadar mümkün? Kaçtığınız tüm maliyetlere ait bir bütçeyi bu sefer internet tanıtımına harcamanız gerekebilir. Eğer kitabınıza ilgiye çok güveniyorsanız bu yolu deneyebilirsiniz.

 

Yine de geleneksel yollar ile satılan kitapların yanında talebe bağlı basılmak üzere hazırlanmış bir kitabın satış oranı karşılaştırılamaz.

 

E-kitaba olan ilgi ise yükselişte. Giderek büyük üniversitelerin kütüphaneleri teknoloji devleri öncülüğünde dijitalleşirken, ABD’de e-kitap satışları toplam kitap satışlarının %35 ini bulmuş durumda. Toplam kitap satışlarının %60’ı ise internetten yapılmakta.

 

Kitabı online mecralarda satışa sunmanız için pek çok alternatif var. Online mecralarda kitap satılana kadar cebinizden hiçbir ücret çıkmıyor. Kitap satıldıkça satıcı kendi payını kesiyor. Burada dikkat etmeniz gerek okur kitlenizin e-kitap mı basılı kitap mı tercih edeceğini belirlemek.

 

 

E-kitap yayınlamak

 

E-kitap geleneksel kitapçılığı yaralamakla suçlansada sayfayı çevirme, ne kadar okuduğuna bakma gibi zevkleri okura sunamıyor. Bununla birlikte en büyük avantajı çantanızda belirli sayıda kitap taşıyabilecekken minik bir tablet e-kitap okuyucuda yüzlerce kitap taşıyabiliyorsunuz.

 

Eğer sadece e-kitap yayınlayacaksanız, kitap içeriğinde illüstrasyonlar olup olmadığı, renkli içerik bulunma durumu gibi noktalar bazı platformlara göre göz önünde bulundurulması gereken hususlar.

 

E-kitap ile başarıyı yakalayabilmeniz için kitabınızı yayımlamadan önce muhakkak bir web siteniz olmalı ve online varlığınız güçlü olmalı. Kitap için bir peşinat ödeyerek çalışırsanız kitabın satışından elde edilecek gelirin %100’ü size ait oluyor. Bu şekilde çalışmayı seçmez ve kitap satmadan hiçbir şey ödemeyeyim tercihinde bulunursanız satış gelirinizi paylaşmanız gerekecek. Hiçbir peşinat almadan kardan pay almayan mecralar bulmakta mümkün. Kitabınız bütün online kitap mağazalarından ulaşılabilir halde olacak ve istediğiniz an içeriğini güncelleyerek yenisini yükleme şansınız olacak. Böylelikle baskıya hatalı giden eserlerde karşılaşılan sorunlar ile karşı karşıya da kalmıyorsunuz. E-kitap için çoğu satıcılar bir ISBN numarası istemezken bazıları isteyebiliyor. Bunu bazı hizmet sağlayıcı mecralar aracılığı ile de edinebilirsiniz.

 

 

E-kitap formatları

 

EPUB

Bu format e-kitap için uluslararası standart durumunda. Ve çoğu cihazda okunabiliyor. Bir Word dokümanını direk çeviremezken, txt. dosyasına çevirecek bir yazılım ile EPUB’a dönüştürmeniz mümkün.

 

MOBI

Bu format özellikle Amazon Kindle için kullanılmakta.

 

PDF

PDF de e-kitap formatlarına çevrilmesi zor ve her platformda okunurluk sağlamayan bir tür olarak niteleniyor.

Pek çok e-kitap hizmet sağlayıcısı Word dokumanı kabul ediyor ve uygun formata çevirerek yayınlanmasını sağlıyor. Uygun bir formatta çevirmek bazen tek başına yeterli olmayabiliyor. Her format için bir stil, başlıklandırma gibi dizgi kuralları uygulamak daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. E-kitabınızda multimedya veya ağır illüstrasyonlar bulunuyorsa profesyonel yardım almanız öneriliyor.

 

KAPAK

Kapak için seçiminiz düşük kaliteli mobil cihazlar dahil okunurluğu koruyan renklerde, uygun çözünürlükte bir kapak olma noktasına dayanmalı. İllüstrasyon, fotoğraf veya tamamen soyut çalışmalar ile isimden ibaret bir kapak seçme alternatifiniz mevcut. Bunu bir grafikere yaptırmanız gerekecek.

 

 

Ve satışlar…

 

Basılı kitapta olduğu gibi e-kitapta da okura ulaşılabilirlik, sizin görünür-bilinirliğiniz ve kitabınız kalitesi etkenleri önemli.

 

 

Fiyat politikası

 

Dijitalde bilinmeyen bir yazarsanız, kuruşlar ile satış yapmaya açık olmalısınız. Yaptığınız işin değerini düşürmek gibi görünse de bilinmeyen bir yazarın bilinmeyen bir eseri için başlangıç rakamları 1 TL’yi bulmayabilir. Özellikle roman yazan bağımsız yazarların arttığı günümüzde kurgu alanındaki kitaplarınız için fiyatı düşük tutmak gerekmekte. Roman dışı alanlarda ise bazı kitapların elektronik versiyonları, basılı olanlar ile aynı fiyata kadar çıkabilmekte. Fiyatınızı sürekli en düşük rakam olan kuruşlara indirerek en uygun fiyat aralığında arama yapan okura ulaşabilir, belirli bir bilinirlik sağladıktan sonra satış karını maksimize edeceğiniz tavan fiyata da çekebilirsiniz. Bu arada, ciddi satışınız olduğunda gelir vergisi düzenlemesi için resmi işlemleri de unutmayın…

 

 

Online yorumlar

 

Online mecrada satışlarda çok satan listeleri kadar okur yorumları da oldukça önem kazanmakta. Büyük satışların wattpad ve kindle üzerinden yapıldığı e-kitap piyasasında bir yorum kitabı almayı düşünen kişi üzerinde arka kapak yazısı ve tanıtım bülteninizde daha etkili.

 

 

Talebe göre baskı

 

Bu seçenek bir kitabın talep halinde tek adet basılmasına olanak verdiği için başta belirttiğimiz gibi depolama ve satılmayan kitabın baskı maliyetinden yazarı/yayıncıyı kurtarmakta. Bu şekilde basılan bir kitabın diğer kitapların matbaa çıkışları arasında okurun fark edeceği bir farklılık bulunmaz.

 

Tahminlere göre ilerlemenin düşünüldüğü bir kitapta minimum 1000 adet basmak yaygınken, kitap satılmazsa veya yeni versiyonu güncellenmek istenirse, eski versiyon satılmadan bunları yapmak zorlaşacak ve maliyet artacaktır. Bu elbette hiçbir zaman bir kitabevinde kitabınızın doğrudan bulunması ile aynı şey olmayacak.

 

Bazı kitabevleri selfpublishing kitapları sistemlerinde varsayarak sipariş kabul etmekte ve okura temin etmektedir.

 

Eğer kitaplarınızı özel etkinliklerde satmak istiyorsanız kitabınızın basılmış kopyalarını almanız sizin için daha doğru bir yol olabilir. Kitabınızı satabileceğiniz yerel veya daha büyük kitabevleri varsa yine bastırmayı düşünebilirsiniz. Bu noktada kitabevinden yazılı sipariş onayı aldıktan sonra kitabınıza baskı yatırımı yapmanız en doğrusu olur.

 

Eğer kitabınızı takip edecek bir dağıtımcı ile veya yayınevi ile anlaşmadıysanız, eve koli koli gelen basılı kitaplar ile uğraşmaya başladığınızda 1000 kitaba yer açmanın ne demek olduğunu anlayacaksınız ve karar için geç olabilir. Bir diğer önemli nokta, kargo ücretleri ile karınızın nereye çekileceğini hesap-lamanız gerektiği.

 

 

Wattpad çılgınlığı

 

E-kitap okuyucu tabletler, sesli kitap ve e-kitap okumak için özel cihazların olarak rağbet buldu. Türk gençleri arasından ücretsiz e-kitap portalı wattpad’e de ilgi yoğun. Yazar ve okuru buluşturan portalda, Türkçe kitaplar içerisinde ağırlıklı olarak genç kurgu, genç kız hikâyeleri ve korku kategorilerinde kitaplara rastlanıyor. Bazı yazarların dilbilgisi hâkimiyetinin belirli bir seviyenin altında olduğunu gözlemlemek mümkün. Bununla birlikte cesur hikâyelere yer verildiğini de belirtelim. Muhafazakâr gençlerin de yazarlık denemelerine sıkça rastlanabiliyor. Bu hikâyeler bazı yazarların kurgu hikâyelerinden çok daha gerçek ve yaşanmış hissi vermekte ise hayli başarılı.

 

 

Dikkat çeken e-kitap mecraları

 

 • Amozon Kindle Store
 • Apple iBooks
 • Barnes & Nobl Nook Store
 • Kobo eBook Store
 • Books at JSTOR
 • Ebrary
 • Ebook library
 • EBSCO Ebooks
 • MyiLibrary
 • Dawsonera (UK)

Etiketler:
Merjam

Merjam

 • Editörün Seçimi
 • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio