Dünyada en çok estetik yapılan 5 ülkeden birisi Türkiye oldu

Merjam Yazar: Merjam 17 Aralık 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Dünya estetik için Türkiye’ye koşuyor. Yapılan araştırmalar, Dünyada en çok estetik cerrahi yapılan 5 ülkeden biri Türkiye olduğunu gözler önüne seriyor.

Dünyada en çok estetik yapılan 5 ülkeden birisi Türkiye oldu

ISAPS tarafından yapılan ” Uluslararası Estetik Cerrahi Derneği’nin (ISAPS) “Global Survey Raporları”na göre Türkiye, dünyada en çok estetik cerrahi yapılan 5 ülkeden biri. Türkiye’de estetik işlemlerin yüzde 25,8’ini yurt dışı hastaları oluşturuyor.

Ünlü isimler estetik pazarının büyümesinde ne kadar etkili?

Ünlü isimlerin estetikli ve estetiksiz fotoğraflarının yer aldığı haberler neredeyse hemen her gün karşımıza çıkıyor. Öykü Sertel, Deniz Akkaya, Didem Soydan, Seda Sayan ve yılların güzelliğine gölge düşüremediği isim Süperstar Ajda Pekkan… Estetiğin dokunduğu ve güzelliğine güzellik katan ünlü isimler, birçok kadın ve erkeğin estetiğe sıcak bakmasını tetikliyor.

Genç görünme isteği bir trend haline mi geldi?

Bakımlı, genç ve çekici görünmek, yaşlanmayı yıllara inat geciktirmek günümüzde kadın erkek herkesi peşinden koşturan bir trend haline geldi. Bu trend ise milyonlarca doları aşan büyük bir estetik pazarı yarattı. Öyle ki Türkiye, mevcut estetik pazarı hacmiyle dünyanın ilk 5 ülkesi arasına girmiş durumda. Artan talep medikal estetik merkezi ve hastane sayısını da arttırırken, bu kurumlar yurtdışına da yatırım yapıyor.

Öz çekimler estetik operasyonlara yönelimi artırdı mı?

Son yıllarda güzel, fit ya da yakışıklı olmak herkesin hedefi. Hepimiz estetik ve güzel görünmek istiyoruz. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte çekilen selfiler yani öz çekimler çoğumuzun kendimize tüm açılardan daha eleştirel bir gözle bakmasını da beraberinde getirdi. Fotoğraf filtreleme uygulamaları daha iyi bir görüntü yaratılmasına yardımcı olsa da maalesef kalıcı çözüm olamıyor! Bu geçici efektlerden tatmin olmayanlar ise daha kalıcı bir çözüm için estetik cerrahiden faydalanmak istiyor.

Kim niçin estetik merkezlerinin kapısını çalıyor?

Son yıllarda yapılan araştırmalar, artan sosyal medya kullanımı ve selfie paylaşımlarının, özellikle ergen ve gençlerde beğenilme kaygısını arttırdığını; buna bağlı olarak estetik yaptırmak isteyenlerin yaşının 25’lerden 15’lere düştüğü belirtiliyor. Bunun yansıra bazı kişiler yüzlerindeki çizgilere ve kırışıklıklara takılırken bazıları da gıdılarının fazla olmasına, gözaltı torbalarına ya da kelliklerine takılıp kalabiliyor. Bu noktaya gelmiş kişiler estetik doktorlarının ya da medikal estetik merkezlerinin kapısını çalıyor. Son yıllarda medikal estetik merkezlerinin markalaşmasının ve hızla şubeleşiyor olmasının altındaki neden de bu. Hatta sadece estetik alanında ihtisaslaşan hastane grupları var ve yeni açılacaklar da mevcut.

İstanbul dünyanın estetik başkenti mi?

Grupların büyüme planları sadece Türkiye ile de sınırlı değil. Yurtdışında açtıkları ofislerin yanı sıra hastane ve klinik yatırımları da gündemlerinde bulunuyor. Türkiye, dünyada en çok estetik cerrahi yapılan 5. ülke olurken, en çok burun estetiği, bunu liposuction, meme, göz çevresi estetiği ve yüze yağ enjeksiyonu takip ediyor. Türkiye’de birçok ülkeye göre çok daha ucuza gerçekleştirilen estetik ameliyatlar, İngiliz basınında da yer buldu. Daily Mail gazetesi, İstanbul’un dünyanın “estetik başkentine” dönüştüğü yorumunu yaptı. İngiltere ve Türkiye’deki fiyatları karşılaştırdı. Habere göre Türkiye’de estetik yaptırmak isteyenler, operasyon için İngiltere’dekinin yarı fiyatını harcıyor, üstelik buna otel fiyatları ve ekstra hizmetler de dahil.

Yurtdışından gelen hastaların sayısındaki artışın nedeni ne?

Ülkelerin kapanmaları nedeniyle sağlık turizminin de ciddi şekilde etkilendiği bir dönemde bile Türkiye, estetik ve plastik cerrahide de cerrahi olmayan estetik işlemlerde de büyüme gösterdi. Bu büyüme, ISAPS’ın dünya çapında yapılan kapsamlı araştırmasında da ortaya konuldu. Araştırmanın sonuçlarına açıklayan ISAPS Başkanı Prof. Dr. Nazım Çerkeş, şunları söylüyor, Ülkemizdeki plastik cerrahların başarısı, hastane alt yapımızın güçlü ve kaliteli olması ve rekabetçi fiyatlar Türkiye’yi estetik cerrahi sağlık turizminde öne çıkardı. Önümüzdeki yıllarda bu ivmenin artarak devam edeceğini ve yurt dışından gelen hasta sayılarının daha da artacağını sanıyorum.”

Mücevhere ayrılan pay estetiğe kaydı

ISAPS Hasta Güvenliği Kurulu Üyesi Prof. Dr. Akın Yücel de estetik işlemlerin pandemiye rağmen yükselişinin ardında birkaç sebep olduğuna işaret ederek, bu süreçte seyahat, eğlence, giysi, mücevher gibi alışverişlere ayrılan payın estetik işlemlere aktarıldığını, açıklıyor.

Kaynak: Paradurumu

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio