Doğanın değişen renklerini sonbahar pikniği ile gözlemleyin!

Merjam Yazar: Merjam 1 Ekim 2021

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Doğanın değişen renklerini sonbahar pikniği ile gözlemleyin!

Havaların soğumasıyla doğa farklı bir renge bürünüyor. Yeşiller yerini sarı, turuncu ve tonlarına bırakıyor. Kurumuş yapraklar, yağmurun sesi doğanın içinde olmanıza engel değil. Hafta sonuna özel sizler için sonbahar pikniğinde olmazsa olmazları kaleme aldık. Üşütmemeniz birinci önceliğiniz olmalı. Gelin sonbahar pikniğine birlikte hazırlanalım.

Sararan yapraklar, renklenen atıştırmalıklar, hâlâ kendini hissettiren güneş ışığı, serin esintiler… Doğayla iç içe olabileceğimiz daha doğru bir zaman düşünemiyoruz. Huzurlu bir kaçamak için pikniği tercih edenlere bazı önerilerimiz olacak.


İlk kural havaya uygun giyinmek

İlk kural havaya uygun giyinmek
İsveç atasözü “Kötü hava yoktur, yanlış kıyafet vardır” der. Mevsim geçişleri biliyorsunuz ki en sık hastalığa yakalanılan mevsimlerdir. İlk kuralınız hava durumuna bakmak ve ona göre alternatif giysiler seçmek olsun. Alacağınız ekipmanları da ona göre gözden geçirebilirsiniz.


İkinci kural: Doğru adresi navigasyona yazmak

İkinci kural: Doğru adresi navigasyona yazmak
Pikniğe gitmenin en iyi yanı, hem doğanın tadını çıkarmak hem de size eşlik eden insanlarla güzel vakit geçirmektir. Dinlenmek, konuşmak, kitap okumak, yürüyüş yapmak veya sadece esintiyle sallanan ağaçları dinlemek için bolca zaman bulabileceğiniz bu aktiviteyi planlarken doğru adrese gideceğinizden emin olmanız gerekiyor. Seçeceğiniz adresin doğanın tüm güzelliklerini keşfetmenize imkân tanıması, ulaşımının kolay olması ve elbette güzel bir manzarasının olması aklımıza gelen ilk kriterler. Planlamanıza başlamadan önce biraz araştırma ile şehri ya da yakın bölgeleri tarayabilirsiniz. Bol ağaçlı ve aşırı kalabalık olmayan yerlere öncelik verebilirsiniz.


Üçüncü kural: Sofranızı mevsim renklerine açın!

Üçüncü kural: Sofranızı mevsim renklerine açın!
Mevsim değişimlerinin en sevdiğimiz yanlarından biri de özlediğimiz meyve ve sebzelere kavuşmak. Sonbaharla birlikte yalnızca doğa değil, mutfaklarımız da sarı ve turuncu renklerine teslim oluyor. Bal kabağı, tarçın kokulu lezzetler ve bitki çaylarının etrafımızı sardığı bugünlerde piknik sepetlerimiz de sonbahar ruhuna adapte olabilir. Hevesle sepetinizi açtığınızda göreceğiniz ilk şeyin dökülmüş ya da dağılmış yiyecekler olmasını istemiyorsanız piknik sepetinizi hazırlarken yapmanız gereken ilk şey, her şeyi sağlam bir şekilde paketlediğinizden emin olmak. Mevsim lezzetlerini ve yaratıcılığınızı kullanarak hazırlayacağınız sandviçleri ya da smoothiee’leri porsiyonlara ayırarak, sıkıca paketlediğinizden emin olun. Gelelim sepetinize ekleyebileceğiniz lezzetlere. Turuncu süperstar bal kabağını zamanı geçmeden salatalarınıza ekleyebilir ya da serin havada sizi iyi hissettirecek bir çorbanın baş aktörü yapabilirsiniz. Çorbanın sıcaklığını korumak için termosta taşımak iyi bir tercih olabilir. Doyurucu mevsim salatalarının ardından yemeğinizi ev yapımı çikolata parçalı kurabiyeler, tarçın aromalı elmalı turtalar ve biraz mevsim meyveleri eşliğinde tatlı bir sonla bitirebilirsiniz.


Son olarak: Kendinizi dinleyin!

Son olarak: Kendinizi dinleyin!
Doğa ile iç içe geçirilen bir hafta sonu sizi gelecek haftada daha zinde ve sakin olmanızı sağlayacaktır. Doğayı keşfederken kendinizi dinlemeyi ihmal etmeyin! Evet, çevrenizdekileri dinleyin vakit ayrın ama en çok da kendinizi dinleyin.


Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio