Devrim Erbil’in İstanbul’u

Merjam Yazar: Merjam 6 Ekim 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Yıldız Holding, Devrim Erbil’in 80. yaş günü kutlamaları kapsamında “Devrim Erbil’in İstanbul’u” adlı sergiye ev sahipliği yaptı.

Devrim Erbil’in İstanbul’u

 

Haliç’ten İstanbul’a uzanan, bir İstanbul panoramasını yansıtan “ Devrim Erbil’in İstanbul’u” adlı sergi sanatseverlerle buluştu.

 

Usta ressam Devrim Erbil’in 80. yaş günü kutlamaları kapsamında düzenlenen “Devrim Erbil’in İstanbul’u” sergisi Yıldız Holding sergi salonunda ziyarete açıldı.

 

Yağlı boya resimler, ahşap rölyefler, el dokuması kilimler ve halıların bulunduğu serginin odak noktasını Haliç, İstanbul Boğazı, Tarihi Yarımada ve Haydarpaşa gibi tarihi İstanbul simgeleri oluşturuyor. Devrim Erbil’in 2017’de tamamladığı en son eserlerinden “İstanbul Üçlemesi” adlı eserinin de ilk kez sanatseverlerle buluştuğu sergide toplam 21 eser yer alıyor. “İstanbul Üçlemesi”, Haliç’ten Sarayburnu’na uzanan bir İstanbul panoramasını yansıtıyor.

 

 

Devrim Erbil Kimdir?

 

Ressam, sanat eğitimcisi ve öğretim üyesi olan Devrim Erbil, 1937 Uşak doğumludur. Eski adıyla Sanayi-i Nefise Mektebi Ali’sine, bugünkü adıyla Mimar Sinan Güzel sanatlar Üniversitesi’ne 1954’te öğrenci olarak giren Erbil, bu okuldan 2004 yılında profesör olarak emekli olmuştur.

 

Türk resminde soyut anlatımın güçlü isimlerinden olan Devrim Erbil’in eserlerinde, ‘İstanbul resimleri’, ‘ritmik kurgu’ ya da ‘ritmik titreşim’ olarak adlandırılan temalar ön plana çıkar. Yaşadığı kendi anlamaya çalışırken, İstanbul’u bir bütün olarak içinde barındırdığı tüm özellikleriyle; kentin dokusu, hibrid kültürü, Bizans ve Osmanlı Sanatından mimari yapılarla, minyatürler ve yazılarla ele alır.

 

Kuşbakışı İstanbul resimlerinde, izleyenler eserlerin bir parçası olarak tek başına şehri deneyimler, rüzgarı dinler. Artık ezanlar, kuşların ötüşü, vapur sesleri bu kalabalık şehirde sanki bir kişi için vardır; İstanbul’u dinleyenler ve izleyenler için…

 

Eserlerinin izleyende coşku ve mutluluk uyandırmasını amaçlayan Erbil’in yurt içinde ve yurt dışında birçok karma sergisi bulunmaktadır. 

 

Geleneksel ve çağdaş sanata farklı platformlarda destek veren Yıldız Holding, Seminer ve Sergi Salonu’nda çalışanlarını ve sanatseverleri sanatla buluşturmaya devam ediyor. Yıldız Sergi Salonu bu kez de Devrim Erbil’in 80. yaş günü kutlamaları kapsamında “Devrim Erbil’in İstanbul’u” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.

 

Yağlıboya resimler, ahşap rölyefler, el dokuması kilim ve halıların bulunduğu serginin odak noktasını Haliç, İstanbul Boğazı, Tarihi Yarımada ve Haydarpaşa gibi coğrafi ve tarihi İstanbul simgeleri oluşturuyor. Toplam 21 eserin yer aldığı sergide, Devrim Erbil’in 2017’de tamamladığı son eserlerinden “İstanbul Üçlemesi” adlı yapıt da ilk kez sanatseverlerle buluşuyor. “İstanbul Üçlemesi”, Haliç’ten Sarayburnu’na uzanan bir İstanbul panoramasını yansıtıyor.

 

 

Devrim Erbil’in sanat anlayışı:

 

Eski adıyla Sanayi-i Nefise Mektebi Ali’sinde, bugünkü adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne 1954’te öğrenci olarak giren Devrim Erbil, bu okuldan 2004’te profesör olarak emekli olmuştur. Eğitimine Halil Dikmen ve Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyelerinde devam ederken yaşadığı kenti anlamaya çalışan sanatçı, İstanbul’u bir bütün olarak, içinde barındırdığı tüm özellikleri ile; kentin dokusu, hibrid kültürü, Bizans ve Osmanlı sanatından mimari yapılarla, minyatürler ve yazılarla ele alır.

 

Sanatçı, Osmanlı Minyatür sanatına atıfta bulunarak eserlerini yorumlamaktadır.

 

Osmanlı Minyatürlerinde gördüğümüz “Uzayı genişliği ile kavrama” esasından yola çıkarak eserler veren sanatçı, şiirsel üslubunun bir parçası olarak; izleyici ve eserler, zaman ve zihin arasında mekâna özgü çağrışımlar ağı kurar.

 

Kuş bakışı İstanbul resimlerinde, izleyenler eserlerin bir parçası olarak tek başına şehri deneyimler, rüzgarı dinler.

 

Artık ezanlar, kuşların ötüşü, vapur sesleri bu kalabalık şehirde sanki İstanbul’u dinleyenler ve izleyenler için vardır.

 

 

Yıldız Holding Kurumsal İletişim Sorumlusu Pınar Ulutaş sanat projelerini anlattı

 

“Yıldız Holding olarak, kültür ve sanat faaliyetlerinin toplumun geniş kesimleri için erişilebilir olmasını sağlayacak projelerde yer alıyoruz. Sanat alanında gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projeleri ve desteklediğimiz sanat platformları ile hedefimiz toplumu sanatla iç içe tutmak, çocukları küçük yaşta sanatla tanıştırmak. Çünkü sanatın bireylerin gelişimine ve estetik bakış açısı kazanmalarına yapacağı olumlu etkiyi önemsiyoruz. Hem çağdaş hem klasik sanatlara verdiğimiz destekle Türkiye’de sanat platformlarının çoğalmasına, kalıcı olmasına ve daha çok insana ulaşmasına ön ayak oluyoruz.

 

 

Yıldız Holding Sanat Koleksiyonu

 

Yirmi yıl boyunca çeşitli müzayede ve sergilerden alınan, 1000’i aşkın eserin yer aldığı resim ve hat koleksiyonumuz hem Çamlıca Seminer Salonu’nda hem şirketlerimizin ofislerinde sergileniyor. “

 

Etiketler:
Merjam

Merjam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı