Dar yatak odalarını geniş gösterecek dekorasyon fikirleri!

Büşra Bektaş Yazar: Büşra Bektaş 27 Haziran 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Evlerimizde dekorasyona dair yaptığımız tüm yeniliklerde zevkimiz kadar alanın mevcut yapısını da göz önünde bulundurmalıyız. Bu yazımızda; dekorasyon sürecinde sevdiğimiz şeylere mi yoksa alanı doğru değerlendirmeye mi yönelmeliyiz yatak odası dekorasyonu özelinde bunu ele aldık.

Dar yatak odalarını geniş gösterecek dekorasyon fikirleri!

Beğendiğimiz tarzda dekore edilen bir yatak odası ne kadar motive edici olsa da kullanım alanını verimsizleştirdiği takdirde bizlere eksi olarak geri dönecektir. Bunun için gerek mobilya gerek dekorasyona dair herhangi bir detayı güncelleyeceksek önceliğimiz alanın büyüklüğü, şekli, odanın kullanım amacına göre nelere ihtiyaç duyulduğunu belirlemek olacaktır.

Duvarlarda mutlaka açık renkleri kullanın

Küçük yatak odalarımızı dekore ederken büyüklerin aksine ekstra özen gerekiyor. Yanlış seçimlerle evlerimiz oldukça karmaşık bir hal alabiliyor. Ancak küçük dokunuşlarla daha kullanışlı ve estetik bir görünüme kavuşmanız hiç zor değil. Küçük yatak odalarında renk seçimlerimizi açık tonlardan yana yapmalıyız. Buradaki temel amaç, dar olan yatak odasındaki derinliğini artırmak olmalıdır. Alan derinliğinin yanı sıra bu renkler ile oda olduğundan daha geniş görüneceğinden, oldukça ferah ve rahat bir ortama kavuşmuş olacaksınız. 

Renkleri belirlemeye duvar için renk seçerek başlayabilirsiniz. Beyaz ve krem başta olmak üzere pastel tonlardaki açık renklerle duvarınızı boyadıktan sonra eşya tercihlerinizi, duvar renginden birkaç ton açık olacak şekilde belirleyip yatak odanızda yorucu olmayan bir ortam hazırlayabilirsiniz. Dar alanlarda ton sür ton uyumu yumuşak geçişlerle odayı daha derin bir görünüme kavuşturuyor.

Mobilya seçerken minimalist modelleri tercih edin

Mobilyalarınızın sade ve fonksiyonel olması yatak odanızı konforlu ve estetik bir şekilde düzenlemenize destek olacaktır. Küçük yatak odalarında minimalist mobilyalara yer vermek alan kullanımını artırdığı gibi modern görünümü de destekleyecektir. Büyük yatak ve gardırop kullanmamanız odanın rahat ve kullanışlı olması açısından çok önemli. Bunların yerine ortalama büyüklükte seçimler yaparak yatak odanızın boğucu görünmesinin de önüne geçebilirsiniz. Yuvarlak köşeli mobilya kullanımı özellikle yatak odaları için keskin hatlı mobilyalardan çok daha estetik bir ortam sağlayacaktır.

Yatak başlığı yerine duvar dekorasyonu yapın

Küçük yatak odanız için mobilya seçerken alandan olabildiğince tasarruf etmeniz gerekir. Bu noktada son yılların popüler uygulamalarından biri olan yatak başına özel duvar dekorasyonu alternatiflerini değerlendirmenizi öneririz. Böylelikle büyük ve gereksiz yer kaplayan yatak başlıklarından kurtulmuş olursunuz. Yatağınızı doğrudan renk ya da desenli bir yatak başı duvar uygulamasının önünde konumlandırarak hem alandan tasarruf edebilir hem de güzel bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

Ferah bir görünüm için aydınlatmalara yer ayırın

Küçük odaların en büyük sorunlarından biri de aydınlatmadır. Özellikle gün ışığından olabildiğince fazla fayda sağlamak, bu tip odaların daha ferah hale gelmesinde oldukça etkili. Bu nedenle pencerelerin önünü olabildiğince açık tutmak ve perde seçiminde açık tonları tercih etmek gerekiyor. Koyu renk perdeler, güneş ışığını tamamen emdiği için odanın karanlık kalmasına yol açabiliyor. 

Güneş ışığının yanı sıra odanın genel aydınlatması için de küçük dokunuşlara ihtiyacınız olabilir. Mobilya seçiminde olduğu gibi odamızda minimalist aydınlatma aksesuarlarına yer vermek doğru bir karar olacaktır. Küçük fakat işlevsel avizeler, komodin üzerinde yer verilecek gece lambaları ve köşe lambaları odamızın olduğundan ferah görünmesini sağlayacaktır.

Fazlalıkları ortalıktan kaldırmaya özen gösterin

Büyük ya da küçük fark etmeksizin bütün odaların ortak sorunlarından biri günlük olarak kullanılmayan eşyaların tabir yerindeyse ortalıkta durmasıdır. Özellikle küçük yatak odası dekorasyonu için sorun olmaktan daha büyük bir dert yaratan bu durumu çözmek için kullanışlı depolama alanları yaratabilirsiniz. Bunun için yatak seçimlerinde bazalı modellere yönelebilir ya da komodin yerine duvara monte edilen küçük platformları tercih edebilirsiniz. Yatak başı duvar dekorasyonu kapsamında da sıkça tercih edilen bu yöntem ile odanıza farklı bir hava katabilir ve böylece dağınıklıktan da kurtulabilirsiniz.

Alanları bölerek kullanın

Küçük yatak odalarındaki kullanım alanlarınızı amacına uygun şekilde bölerek dekore etmek eşyalarınızı doğru konumlandırarak ferah bir atmosfer yaratmanızı sağlayacaktır. Örneğin yatağınız ile çalışma masanızın arasına bir kitaplık yerleştirerek, kullanım alanınızı artırabilirsiniz. Yatağınızı odanın tam merkezine konumlandırmak yerine, pencereye yakın olan taraflara veya köşelere yerleştirmeniz, yine alan bakımından zenginlik sağlayacaktır.

Dekorasyon alışverişine başlamadan bilinmesi gerekenler;

Odamızın ölçüsünü mutlaka hesaplamalıyız.

Yatak, dolap gibi büyük parçaları konumlandıracağımız noktaları hesaplamalı ve kaplayacakları maksimum alanın ölçüsünü belirlemeliyiz.

Odamızda ne amaçla vakit geçiriyorsak ona yönelik eşyaların listesini çıkarmalıyız. Örneğin kitap okumak için odamızı tercih ediyorsak bir okuma koltuğu ya da yatakta film izlemeyi seviyorsak bir TV ekranı odaya dâhil olmalı ve dekorasyon sürecindeki tüm tercihler bu detaylarla birlikte kurgulanmalı.

Kullanılacak aksesuarların odanın kullanımını verimsizleştirmemesine özen gösterilmeli. Örneğin ayaklı bir lamba alanda ekstra bir daralma yaratacaksa duvardan bir aydınlatma tercih edilmeli.

Tekstil ürünleri (Perde, halı, nevresim vs.) seçerken odamızın renk ve desen dengesi gözetilmeli.

Büşra Bektaş

Büşra Bektaş

Büşra Bektaş

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio