Corona

Merjam Yazar: Merjam 21 Temmuz 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Etraflıca düşünmeli, ailemizin kişisel ihtiyaçları kadar devletimize olan vatandaşlık görevimizi de yok saymamalıyız.

Corona

Selam,

Herkese umut dolu ve güzel bir hafta diliyorum.

Bu hafta okullar tatil, tüm çocuklar evde. Malum geçen hafta sağlık bakanımız sayın Fahrettin Koca'nın Corona virüsünün ülkemizde de görüldüğü açıklamasından sonra ülke gündemi sadece buna yoğunlaştı. Bir grup insan Corona vakasının nerede ve kimde görüldüğüyle ilgilenirken başka bir grupta karantina süreciyle ilgili öngörüde bulunamadığı için kendini marketlere atarak yiyecek stoğu yaptı. Ama bence en önemlisi Corona hakkında ne bildiğimiz ve koronadan nasıl korunabileceğimiz.

Bu konuda tüm iletişim organları bakanlığımızın oluşturduğu kriz masalarıyla birlikte sürekli bilgi verdi. Sadece iki gün geçmesine rağmen hayatımızı daha kontrollü ve olabildiğince hijyenli hale getirdi.

 

İnsan olarak kendimizi, ailemizi, çocukları ve hayvanları bu konuda korumak ve beslenme ihtiyaçlarını önemsemek durumundayız. Başta ülkemiz olmak üzere dünyada daha yaygın olan bu salgınla mücadelede herbirinizin oldukça yüksek sorumlulukları var. Virüsün ülkemize çok geç gelmesi bile toplum olarak temizliğe karşı ne kadar bilinçli olduğumuzun en önemli kanıtı. Avrupa’ya baktığımızda çok iyi durumda olma nedenimiz, şüphesiz beslenme alışkanlığımızın zengin olması ve kişisel hijyenimizde oldukça hassas olmamızdır. Bundan sonra daha da  özenli davranacağımızdan hiç şüphem yok. Geriye sadece karantina sürecinde birbirimizi olumlu yönde desteklememiz, bu durumu çocuklarımızla onları ümitsizliğe ve korkuya kapılmasına izin vermeden, şartların ciddiyetinin de farkında olarak bilgilendirmeliyiz. Bir süre öpüşüp sarılmamak biraz zor gelse de, samimiyetimizi anlatan hoş cümleler ve sıcacık bakışlarımız birbirimize sunacağımız tebessüm içimizi rahatlatacaktır. Unutmayalım tek sorunumuz Corona değil. Çok yakın bir zamanda acı sınavlardan geçtik ve zor bir lokasyonda önemli bir insanlık dersiyle baş başa bırakıldık. Hala sınırlarımızda yaşam mücadelesi veren binlerce çocuk ve  kadından oluşan insanlar var. Etraflıca düşünmeli, ailemizin kişisel ihtiyaçları kadar devletimize olan vatandaşlık görevimizi de yok saymamalıyız.

 

Dünya büyük ve zor sınavlar içinde mücadelesini verirken ülke olarak yine her zamanki gibi ortak akıl ve bilinçle bu da geçer derken, tüm tedbirleri aldığımızdan emin olmalıyız. Evde çocuklarımızla güzel vakit geçirip, akademik olarak gözlemde bulunmak ve her şeyin başının sağlık olduğunu unutmamamız gerekir.

Zor olsa da temennim odur ki sonu aydınlık. Çok yol katettik ve her biri imkansız denilen nice tünellerin sonunda güneşi birlikte gördük. İnanıyorum ki çok kısa bir zaman içerisinde yine omuz omuza, kalp kalbe bu topraklarda aynı güneşte ısınıp aydınlanacağız.

Kendinize iyi bakın tüm sevdiklerinizle sağlıcakla kalın.

Görüşmek dileğiyle.

 

Fikriye KORKUNÇ

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı