Çocuklar, Arter’in çevrimiçi atölyelerinde çağdaş sanatı keşfediyor

Merjam Yazar: Merjam 3 Kasım 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Arter’in büyük ilgi gören çevrimiçi çocuk atölyeleri Kasım ayında da devam ediyor! Farklı yaş gruplarından katılımcılara açık olan atölyelerde çocuklar çağdaş sanatı keşfedip yorumlarken bir yandan da kendi eserlerini üretiyorlar.

Çocuklar, Arter’in çevrimiçi atölyelerinde çağdaş sanatı keşfediyor

 

Gerekli sağlık önlemleriyle yeniden açılan Arter, sergiler etrafında şekillenen çevrimiçi etkinliklerini de sürdürüyor. Arter Öğrenme Programı kapsamındaki Çocuk Atölyeleri Kasım ayı boyunca Cumartesi günleri çevrimiçi ortamda gerçekleşmeye devam ediyor.

 

6–9 yaş aralığındaki çocuklar için düzenlenen çevrimiçi “Renk Renk Notalar” atölyesi, 7 Kasım 2020 Cumartesi günü gerçekleşecek. “Renk Renk Notalar” atölyesi, Arter’in Dinleyen Gözler İçin başlıklı sergisinde yer alan, farklı nota gösterimleriyle ilişkili yapıtlardan ilham alıyor. Çalışmada, gündelik hayatta işittikleri seslerden yola çıkarak yapıtları yorumlamaya davet edilen çocuklar, notaların yerine renkleri ve desenleri yerleştirerek üretecekleri özgün bestelerle, müziği görselleştirmenin olanakları üzerine düşünecekler. Çocuklar atölyede resim kâğıdı, suluboya, siyah keçeli kalem, kuru boya kalemleri ve cetvel kullanacaklar.

 

 

Katılımcılarını Arter’de sergilenen yapıtlar aracılığıyla doğanın gizemli dokularını keşfetmeye çağıran “Doğanın Gizemli Dokuları” atölyesi, 14 Kasım 2020 Cumartesi günü 7–11 yaş aralığındaki çocuklara yönelik olarak düzenlenecek. Doğa ile insan arasındaki ilişki üzerine bir sohbet etrafında şekillenecek atölyede çocuklar, yaprak, dal, kozalak, taş, meyve gibi doğal malzemelerin dokularını kullanarak kendi kompozisyonlarını oluşturacak ve doğaya yepyeni bir gözle bakmanın imkânlarını araştıracaklar. “Doğanın Gizemli Dokuları” atölyesi için çocuklar ayrıca, resim kâğıdı, kuru boya kalemleri, organik malzemeler (kozalak, taş, yaprak, dal vb.), bir adet meyve  ve büyüteç kullanacaklar.

 

 

4–6 yaş aralığındaki çocukların katılımına açık olan “Hamur Çanaklar: Bir, İki, Üç!” atölyesi 21 Kasım 2020 Cumartesi günü gerçekleşecek. Atölye, Alev Ebüzziya Siesbye’nin Arter’de devam eden Tekerrür başlıklı sergisindeki yapıtlardan ilham alıyor. Sergilenen yapıtlar arasındaki farklar üzerine bir sohbetle başlayacak çalışmada, çocuklar tekrar eden hareketlerle oyun hamurlarını şekillendirecek ve tekrarlayan biçimler arasındaki farkları bulacaklar. “Hamur Çanaklar: Bir, İki, Üç!” atölyesinde çocuklar oyun hamurları, kürdan, küçük boncuklar ve isteğe bağlı olarak sim kullanacaklar.

 

 

28 Kasım 2020 Cumartesi günü gerçekleşecek çevrimiçi “Alkış Müzikali” atölyesi ise 7–11 yaş aralığındaki çocuklar için düzenlenecek. Müziği görselleştirmenin imkânlarını araştıran yapıtlardan ilham alan “Alkış Müzikali” atölyesi, Arter’in Dinleyen Gözler İçin başlıklı sergisinde yer alan eserlerden yola çıkıyor. Atölyede, şans unsurunu ön plana çıkararak görsel ve işitsel düzenlemeler yapacak olan çocuklar, harfleri, sayıları ve renkleri alkışlarıyla buluşturarak kendi görsel müziklerini oluşturacak ve “bakarken dinlemenin” olanaklarını araştıracaklar. Atölye çalışmasında çocuklar, madeni para, 4 farklı renkte yün, zar, makas, uhu, resim kâğıdı ve boya kalemleri kullanacaklar.

 

Saat 11:00’de başlayacak çevrimiçi atölyeler ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelere ogrenme@arter.org.tr adresine yazarak kayıt yaptırmak gerekiyor.

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı