Bir Ayrılık filminin ödüllü oyuncusu Ali Asgar Şahbazi vefat etti

Merjam Yazar: Merjam 2 Aralık 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Oscar ödüllü İran filmi Bir Ayrılık'ta "baba" rolünü canlandıran Ali Asgar Şahbazi 98 yaşında vefat etti. Şahbazi, 61. Berlin Uluslararası Film Festivali'nde "en iyi erkek oyuncu" seçilenlere verilen Gümüş Ayı ödülünü filmin diğer üç erkek oyuncusu ile paylaşmıştı.

Bir Ayrılık filminin ödüllü oyuncusu Ali Asgar Şahbazi vefat etti

 

İran'ın Oscar ödüllü filmi A Separation (Bir Ayrılık) filminde Nadir karakterinin alzaymır hastası babası rolü ile seyircinin büyük beğenisini kazanan Ali Asgar Şahbazi, vefat etti.

 

İran resmi ajansı IRNA'ya göre, 98 yaşındaki Şahbazi kalbinin durması sonucu pazar günü hayatını kaybetti. Şahbazi'nin cenazesinin dün düzenlenen törenle Tahran'da toprağa verildiği belirtildi.

 

1922 yılında Tahran'da doğan Ali Asgar Şahbazi, "Bir Ayrılık" filmindeki başarılı rolü ile geniş kitlelerce tanındı.

 

Şahbazi, filmdeki güçlü oyunculuğu sayesinde 61. Berlin Uluslararası Film Festivali'nde "en iyi erkek oyuncu" seçilenlere verilen Gümüş Ayı ödülünü filmin diğer üç erkek oyuncusu ile paylaştı.

 

 

İRAN SİNEMASININ BAŞYAPITLARINDAN

 

Asgar Ferhadi'nin yönetmenliğini yaptığı ve orta sınıf bir çiftin ayrılık hikayesinin anlatıldığı 2011 yapımı İran filmi, tüm dünyada ses getirmiş, sinema festivallerinde onlarca ödül kazanmıştı.

 

İran sinemasının en başarılı yapıtları arasında gösterilen film, 84. Akademi Ödülleri'nde En İyi Yabancı Film seçilerek Oscar ödülü ve 61. Berlin Uluslararası Film Festivali'nde de en iyi film seçilerek Altın Ayı ödülünü kazanmıştı.

 

Kaynak: AA

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı