Bilinçsiz vitamin kullanımı kansere davetiye çıkartıyor

Merjam Yazar: Merjam 26 Şubat 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Son yılarda özellikle Kovid’e karşı çocukların bağışıklığını güçlendirmek adına kontrolsüzce kullanılan vitamin ve destek ürünlerinin tehlike saçıyor. Uzmanlar bilinçsiz vitamin kullanımına karşı ebeveynleri uyarıyor.

Bilinçsiz vitamin kullanımı kansere davetiye çıkartıyor

Dr. Mehmet Eltan “Uzun dönem propolis kullanımı ile gelen ve erken ergenlik bulguları olan hastalarla sık karşılaşmaya başladık” dedi. Ailelere hekime danışmadan bu ürünleri kullanmamalarını söyleyen Dr. Emre Akkelle de “Yüksek doz kullanılan E vitamininin erişkin yaşta kanser ve ölüm riskini artırdığını gösteren çalışmalar var” uyarısında bulundu.

Özellikle kız çocuklarında erken ergenliğe neden olabilir!

Ailelerin Kovid’e karşı çocuklarının bağışıklığını güçlendirmek adına kullandığı vitamin ve destek ürünleri tehlike saçıyor. Kovid döneminde bu ürünlerin kullanımında büyük artış yaşandığını söyleyen veren Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sancaktepe Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Dr. Mehmet Eltan, “Bunlardan başında propolis geliyor. Oysa propolis’in, içerdiği östrojen nedeniyle, özellikle kız çocuklarında erken ergenliğe neden olabileceği, hayvan çalışmalarında daha önce gösterilmiş. Biz de günlük pratiğimizde, kliniğimizde uzun dönem propolis kullanımı ile gelen ve erken ergenlik bulguları olan hastalarla sık karşılaşmaya başladık” dedi.

D vitamininin yüksek dozlarda uzun süre kullanımına dikkat!

Dr. Eltan, “Özellikle küçük çocuklarda kemik iğnesi, diş iğnesi adı altında, büyük çocuklarda ise bağışıklık sistemini desteklemek, Kovid etkilerini azaltmak adına yüksek dozlarda D vitamini kullanımı oldukça artmış durumda. D vitamininin yüksek dozlarda uzun süre kullanımı ile kan kalsiyum düzeyi artıyor ve buna bağlı böbrek taşları ile hastalar kliniğimize geliyor” diye konuştu.

Dr. Eltan, şu uyarılarda bulundu: “Biz klinikte erken ergenlik şikâyeti ile gelen hastalarda, beslenme ve vitamin desteklerini sorguladığımızda, propolis kullanımı ile sıkça karşılaşıyoruz. Erken ergenlik kız çocuklarında 8 yaşından önce meme tomurcuklanmasının başlaması, erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce testis büyümesi ile bulgu veriyor. Erken ergenlikle beraber boy uzamasının artması ve kemik gelişiminin hızlı seyretmesine bağlı olarak final boyunda meydana gelecek kayıp, bizim için en önemli özellik. İkincisi de bu çocukların erken adet görmesi, psiko-sosyal travma yaratıyor. Uzun dönem tedavilere ihtiyaç duyuluyor ve bu tedaviler de kas içi enjeksiyon şeklinde oluyor. 11-12 yaşına kadar çocuklarda bu tedaviye devam etmemiz gerekiyor. Bu da çocuklar için travmatik bir süreci beraberinde getiriyor.”

Çocuğun zamanında ve mevsimine uygun beslenmesi şart!

Bazı vitaminlerin uzun süre yüksek doz kullanıldığında kanser ve ölüm riskini artırdığını belirten Dr. Emre Akkelle de şunları kaydetti: “E vitamininin yüksek doz kullanıldığı bir takım hastalarda, erişkin yaşta kanser ve ölüm riskini artırdığını gösteren çalışmalar var. Ya da örneğin selenyum, C ve A vitaminleri, normal beslenen bir çocukta zaten gıdalarla alınabilecek bu vitaminlerin vücuda fazladan girmesi, ilerde bazı başka sıkıntıları da, örneğin otoimmün hastalıkları da tetikleyebilir. Ebeveynler ne yapalım diye sorduğunda, onlara ekstradan vitamin almalarını değil, çocuğun zamanında ve mevsimine uygun beslenmesi gerektiğini, proteinden zengin beslenmelerini öneriyoruz.”

Kaynak: Karar

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio