Benazir – Yaşar Seyman

Merjam Yazar: Merjam 13 Ekim 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

‘Benazir’ Seyman’ın ince zekâsı, etkin gözlemi, romantik tümceleri ve kıvrak üslubuyla yazılmış bir biyografik roman. Romanda, Pakistan’ın ilk kadın başbakanı Benazir Butto’nun hayat hikâyesi anlatılıyor. Siyasetten gelen bir ailenin kızı olan Butto, 35 yaşında, Müslüman bir ülkenin ilk kadın başbakanı oldu. Sayısız suikast girişimlerine uğradı. Hem hapis hem sürgün cezaları aldı.

Benazir – Yaşar Seyman

 

‘‘Babamın öldüğü yaştayım’’

 

Butto’nun her şeye rağmen dimdik ayakta kalabildiğinin ve onurlu mücadelesinden hiçbir zaman hiçbir şey için vazgeçmediğinin altını çiziyor Yaşar Seyman.

 

İran doğumlu ve Kürt kökenli bir annenin kızı olan Benazir, annesinin Isfahan günlerini dinleyerek büyümüş. Annesi Begüm Butto, bir başbakan eşiydi. Harvard mezunu ve Batı eğitimi almış olan kızı, iki dönem başbakanlık yapacak ardından Dubai’ye sürgüne gönderilecektir. Sürgünden ülkesine döndükten iki ay sonra, elli dört yaşında da öldürüldü… Yazar kitapta sadece bir kadın liderin hayatını değil aynı zamanda kadınların, varlıklarını tehdit eden erkek egemen anlayışla olan mücadelesinin de altını çizerek, kadınların yenilmez taraflarını ve toplum tarafından nasıl baskılara ve acıya maruz bırakıldıklarını da anlatılıyor.

 

 

‘Kahrol Katil Müşerref’, ‘Kahrol Amerika’ sloganları ile kaldırılacak olan cenazenin detaylarından; Butto ile farklı konularda ve farklı zamanlarda çeşitli gazeteciler tarafından gerçekleştirilmiş söyleşilere kadar pek çok konuya değinen kitapta, Butto’nun kendi yazdığı kitaptan alıntılar ve bazı mektuplara da yer veriliyor.

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı