Bella Hadid topuzunun etkileri

Merjam Yazar: Merjam 17 Ocak 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Birçok ünlü ismin tercih ettiği ancak Bella Hadid ile bütünleşen, arkadan sıkıca toplanan saç modeli bu yılda hala trendler arasında. Uzmanlar ise çok şık görünse de saç dökülmesine sebep olabileceği görüşünde...

Bella Hadid topuzunun etkileri

Dağınık ve salaş topuzlardan farklı olan bu modelde hiçbir saç telinin çıkmamasına ve temiz bir görünüm sunmasına dikkat ediliyor.

Sıkı topuzlar çok şık görünse de uzmanlar bu saç modelinin kalıcı saç dökülmesine neden olabileceğine dair uyardı.

Uzmanlar, bu trendin saçlara aşırı çekme kuvveti uygulanmasından kaynaklanan traksiyon alopesisine neden olabileceğini söyledi. Sıkı topuzlar, zamanla saç folikülünün büyüme potansiyelini tüketerek saçın yeniden çıkmamasına sebep verebilir.

“SÜREKLİ BU MODELİ UYGULAMAK ZAMANLA SAÇ KÖKLERİNE ZARAR VEREBİLİR”

Dermatolog ve saç ekimi uzmanı Dr. Daniel Ness, “Birçok saç modeli saç dökülmesine neden olabilir fakat bunların başlıcaları sıkı at kuyruğu ve topuzlar” dedi.

Dr. Ness, “Saçınızı ara sıra sıkı topuz veya at kuyruğu yapmak uzun vadede herhangi bir hasara neden olmaz ama sürekli bu modeli uygulamak zamanla saç köklerinize zarar verebilir” ifadelerini kullandı.

Dermatolog, erken evrede fark edilen traksiyon alopesisinin tedavi edilebileceğini söylerken ilerleyen durumlarda o bölgede kalıcı kellik yaşanabileceğini söyledi.

Dr. Ness, saç kökü foliküllerinin sağlığı için saçların mümkün olduğunca toplanmamasını veya gevşek toplanmasını önerdi.

Kaynak: Ntv Life

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio