BB ve CC krem nedir? Nasıl kullanılır?

Merjam Yazar: Merjam 3 Ocak 2023

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

BB ve CC krem nedir? Nasıl kullanılır?

Son zamanlarda doğal güzellik algısının artmasıyla beraber makyajda da sadeleşmeler oluştu. Önceden çok kapatıcı fondöten kullanmanın yerini şu an günümüzde sadece kusurları kapatmak, renk eşitlemek aldı. Peki yoğun fondöten kullanmadan renk eşitlemek, iz kapatmak nasıl yapılır? Üstelik güneş kremi ve nemlendiricilerle tamamlanmış bir şekilde. İşte bu soruların cevabı BB ve CC kremlerde…

BB ve CC Krem Nedir?

Öncelikle BB ve CC krem için “aynı ürün” tanımlaması ve izlenimi oldukça yanlıştır. Her iki kremin de işlevi ve özellikleri birbirinden farklıdır. Bu sebeple bu ürünler farklı farklı tanımlanmalı ve detaylandırılmalıdır.

BB krem, “belmish balm” (leke kremi) ve “beauty balm” (güzellik kremi) şeklinde iki açılıma sahiptir. bu kremin renk tonunu eşitleyen, hafif bir kapatıcı etkisi mevcuttur. Bununla birlikte BB kremlerin işlevleri “kapatıcılık” ile sınırlı değildir. Bu kremlerin aynı zamanda cildi nemlendirme, besleme ve ileriye yönelik kusurları giderme etkileri de mevcuttur.

Açılımı Color Connector yani “renk düzenleyici” olan CC kremler ise ciltte meydana gelen renk ve ton farklılıklarını giderebilmek amacıyla kullanılan ürünlerdir. Çeşitli sebeplerle meydana gelen renk farklılıklarının, sivilce izlerinin ve lekelerin CC krem ile giderildiğini ve cilde nötr bir görüntü kazandırıldığını söylemek mümkündür. Aynı zamanda cildi nemlendirme özellikleri de mevcuttur.

BB ve CC Krem Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

BB ve CC kremler genel olarak cilt açısından faydalı sayılabilecek ürünlerdir. Besleyici özellikleri bulunmaktadır. Ancak kimi kremlerin içerisinde cilde zarar veren kimyasallara rastlamak da mümkündür. Bu sebeple BB ve CC krem kullanmadan önce içeriklerine bakmakta fayda vardır.

Bu kremler, uyumadan önce durulanmalı, ciltten arındırılmalıdır. Aksi durumda cilt için faydalı olmayan birtakım sonuçları doğurmaları mümkündür. Özellikle bu kremlerle uyunduğunda cildin nefessiz kalması ve sivilce veya akneye meyilli bir yapıya kavuşması muhtemeldir.

Doğru BB ve CC Krem Tercihi Nasıl Yapılır?

Genel itibarıyla cilt açısından faydalı olan ve fondötenin verdiği ağrılıktan cildi kurtarma özelliği bulunan BB ve CC kremleri kullanırken dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar vardır. Bu unsurların aşağıda verildiği şekilde ele alınması mümkündür.

Cilt tipini göz önünde bulundurmak

Öncelikle her cildin ihtiyaçları farklıdır. Örneğin kuru bir ciltte kullanılacak olan BB krem ile yağlı bir ciltte kullanılacak olan BB krem aynı değildir. Bu sebeple cilt tipi göz önünde bulundurulmalıdır.

Krem tonuna dikkat etmek

BB ve CC kremlerin de tıpkı fondötenlerde olduğu gibi farklı ton seçenekleri mevcuttur. Bireylerin kendi cilt renklerinin farkında olmaları, ardından ise bu cilt rengine uygun olan BB ve CC kremi seçmeleri gereklidir.

SPF oranına bakmak

Özellikle BB kremlerin güneşin zararlı ışınlarından koruyucu özellikleri mevcuttur. Cildini her anlamda koruma altına almak isteyenlerin bu unsura da bakmalarında fayda vardır.

Kaynak: Yüksek Topuklar

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio