Bavul hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Merjam Yazar: Merjam 27 Temmuz 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Tatil planları ne kadar keyif verici olsa da yanlış hazırlanıp ihtiyaçlarını yanına alamamış olma düşüncesi de o kadar keyifsiz bir durumdur. Tatil planları yapanlar için bavul hazırlamanın altın kurallarını açıklıyoruz. İşte detaylar…

Bavul hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Bavul hazırlığına girişilmeden önce yapılması gereken ilk şey bir ihtiyaç listesi oluşturmak olduğunu unutmayın. Şimdi diğer adımları birlikte ele alalım.

İlk adım ihtiyaç listesini belirlemek

İhtiyaç listenizin olması yanınıza ne almanız gerektiğini saptayabilir ve eksik ihtiyaçlarınızın olması durumunda bunları tamamlamak için bir ön alışveriş de yapabilirsiniz. İhtiyaç listenizi tamamladıktan sonra ne tarz bir bavula ihtiyaç duyacağınız konusunda da bir fikriniz oluşacaktır. Birkaç gün sürecek olan kısa tatillerde çoğunlukla tercih edilen kabin boy valiz, 1-2 haftayı bulacak olan seyahatler için kullanışlı olabilecek orta boy valiz ve daha uzun süreli seyahatler için ideal olabilecek büyük boy valiz ihtiyaçlarınız ile doğru orantılı seçim yapmanıza olanak sağlar. Ayrıca seyahat edeceğiniz bölgenin hava durumu da seçeceğiniz valiz konusunda etkin rol oynar.

Örneğin kış tatiline çıkıyorsanız yanınıza çoğunlukla sizi sıcak tutacak kalın kıyafetler almanız gerekecek ve bu da valizinizde kaplayacak yer miktarının artması anlamını taşıyor. Öte yandan sıcak bir bölgeye gidiyorsanız çoğunlukla ince kıyafetler götürmeniz gerecek ve bu da valizinize daha fazla giyecek sığdırabileceğiniz anlamına geliyor.

Ne tür kombinler yapacağınızı belirleyin!

Ne tarz giysiler götüreceğinize karar verirken nasıl kombinler yapacağınızı da belirlemenizde fayda olabilir. Böylece yanınıza seyahatinizde yalnızca giyeceğiniz giysileri götürmüş olursunuz. Aksi takdirde ihtiyaç duyacağınız düşüncesi ile yanınıza aldığınız birçok kıyafeti seyahatiniz süresinde doğru biçimde kombinleyemediğiniz için boşuna taşımış olacaksınız. Bu sebeple de neler giyeceğinizi mümkünse günü gününe saptamanızda fayda var.

Doğru katlama tekniğini bulun!

İhtiyaç listesi oluşturulup giyecek planlaması yaptıktan sonra geriye eşyalarınızı valize yerleştirmeniz kalıyor ki bu da en yorucu kısım diyebiliriz. Ancak eşyaları valiz içerisine yerleştirmenin pek çok pratik yolu var. Örneğin kıyafetlerinizi dolabınıza yerleştirircesine katlayıp düzenlemek yerine rulo haline getirirseniz kaplayacak alandan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca çoraplarınızı da rulo yaptığınız giysilerin etrafına yerleştirerek hem eşyalarınızın dağılmasını önlemiş hem de daha az alan kaplamasına katkı sağlamış olursunuz. Ayakkabılarınızın diğer eşyalarınızı kirletmesini önlemek için ise poşet kullanmak yerine boneden yararlanabilirsiniz. Böylece yalnızca kirli olan taban kısmını kapatırsınız ve öte yandan ayakkabının iç kısmını da başka eşyaları koymak için kullanabilirsiniz.

Kıyafet düzenlemesini yaptıktan sonra geriye ihtiyaç duyacağımız kozmetik ve bakım ürünlerini valiz içinde düzenli bir biçimde nasıl muhafaza edeceğimiz kalıyor. Dökülebilecek durumda olan ürünleri valize yerleştirirken streçleyip ardından ağızlarını kapamanız dökülmelerini önleme konusunda oldukça işe yarayacaktır. Ayrıca kısa süreli seyahatlerinize çıkarken büyük boy ürünleri götürmek yerine onları alternatif küçük kutulara yerleştirmeniz de yine alan tasarrufu yapmanız konusunda oldukça önem taşıyor.

Örneğin temizleme losyonunu götürürken koca bir kutuyu valize koymak yerine kontak lens kutusundan faydalanabilirsiniz. Küpelerinizin etrafa saçılmasını önlemek için küçük krem kutuları oldukça iş görecektir. Kolyelerinizin karışmasını önlemek için ise onları sırayla bir pipete geçirebilirsiniz. Ayrıca tüm eşyalarınızı kategorize ederek yerleştirmeniz valizinizi açtığınızda aradığınız şeyi bulmanızda kolaylık sağlayacaktır. Bunun için de valiz içi organizerlerinden faydalanabilirsiniz. Böylece hem dağınıklığın önüne geçer hem de eşyalarınızı doğru şekilde konumlandırabilirsiniz. Ayrıca valizinizi hazırladıktan sonra yolculuğunuz esnasında başka bavullarla karışmasının önüne geçebilmek için de sticker, kılıf ya da aksesuar gibi alternatif materyallerden yararlanabilirsiniz

Kaynak: Bobo Scope

Merjam

Merjam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio