Aşka Adanmış Bir Ömür Hz. Hatice – Nurdan Damla

Merjam Yazar: Merjam 13 Ekim 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Hz. Hatice (r.a.), Allah ve Resulüne (s.a.) bütünüyle adanmış ömrü ile insana sunulmuş erdemleri kişiliğine oya gibi işlemiş rol model bir şahsiyet… Melek Cebrail’in (a.s.) emanetini alan son Resul (s.a.), Arş’tan gelen sözü, ilk ona sunarken; Hz.Hatice’nin gösterdiği tavır muhteşemdir. Allah’ın sevgilisini sahipleniyor, koruyor, kucaklıyor. Ona öylesine inanıyor ve öylesine benimsiyor ki bu işe hayatını adıyor. ‘‘Her saadet bir bedel isterken, sonsuz saadet adanmışlık ister…’’

Aşka Adanmış Bir Ömür Hz. Hatice – Nurdan Damla

 

“Yeryüzünde aşk ve sevgi

Namına yaşayan tüm yakarışlar

Tüm feryatlar, tüm yönelişlerse

Hatice’nin aşk okyanusu yanında deryada damla kalırdı.”

– Hatice gibisi var mıydı? Onun gönlünde kimsede olmayan bir özellik vardı. O insanın gönlündeki hüznü bir vakum gibi çeker alırdı. Benim âlemimde yalnız bir dostum vardı. O da Hatice idi.

Hz. Muhammed (s.a.)

 

 

– İlk Müslüman, ilk destekçi, ilk eş, ilk patron, ilk teşvikçi, ilk keşfedici, ilk öncü, ilk şehit… Sağlam kişiliği, muhteşem iradesi, bilgisi, görgüsü, basireti, ticari zekâsı ve sosyal saygınlığıyla rol model oldu. Orta Doğu kültürünün baskın hegemonyasında dik duruşuyla önemli işler başarmış bir kadındı.

 

 

Hayatı öğreneceğimiz, kadın olmayı öğreneceğimiz, eş olmayı öğreneceğimi yani kısacası günümüz kadınlarına her anlamda gerçek bir rol model.

 

Nurdan Damla, roman olarak yazdığı kitapta başarılı tasvirler ile dikkat çekmekte. Hz. Hatice’nin Allah’ın elçisi ile tanışmasından kutsal mabetlerin İslâm öncesi önemini anlattığı satırlara kadar, her cümlesinden değerli bir birikim edineceğiniz bir eser. Dönemin sosyoekonomik sınıfları ile kültürel kodlarına yer veren eser, Hatice’nin hoşluğu ve zarafetini okura canlandırıyor.

 

Resul’ün (s.a.) vahyin inişine dair yaşadığı sarsıntıların, iç çalkantıların detaylarını paylaştığı, kendisine gelen hallere dair sorgulamalarını tüm samimiyetiyle açtığı kadındır Hz. Hatice…

 

O’na ‘Sana gelen hal korkulacak bir hal değildir. Sen ki sözün doğrusunu söylersin. Yetimin başını okşarsın. Kimsesizlerin yardımına koşarsın. Fakirler, düşkünler hep sana koşar. Allah seni asla mahzun etmez.’ diyen, keşfedilmemiş ipuçlarını yakalayan ama kimseye anlatmayan ve Kâbe’nin Rabbinden yardım isteyendi.

 

Nurdan Damla’nın kaleminden, kalplerin en müşfiğine sahip bir kadının hayatını okurken; kadını, erkeği, sosyal rolleri, insanlığı yeniden düşüneceksiniz.

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio