‘Anadolu Sopranoları’ Ekvador’da sahneye çıktı

Merjam Yazar: Merjam 28 Kasım 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Anadolu Sopranoları grubu, Güney Amerika ülkesi Ekvador'da sahneye çıktı. İşte detaylar…

‘Anadolu Sopranoları’ Ekvador’da sahneye çıktı

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da, Türkiye’nin Kito Büyükelçiliğinin açılışının 10. yıl dönümü vesilesiyle Anadolu Sopranoları grubu sanatçıları iki festivalde konser verdi.

Ülkenin Loja kentindeki Bolivar Tiyatrosu ve başkent Kito’daki Sucre Ulusal Tiyatrosu’nda, iki ayrı festivalde konser veren solistler Funda Saltaş Ateşoğlu ve Esin Talınlı, Ekvadorlu müzikseverlerden büyük ilgi gördü. Türk sanat müziği eserlerinden, türkülerden ve aryalardan oluşan performans sergileyen Anadolu Sopranoları, ayrıca Ekvador’dan da şarkılar seslendirerek sanatseverlere keyifli anlar yaşattırdı.

“Kendi öz müziğimizi bütün dünyaya tanıtabildik”

Konser sonrası açıklamalarda bulunan Ateşoğlu ve Talınlı, Ekvadorlu müzikseverlere Türk müziğini seslendirdikleri için mutlu olduklarını söyledi.

Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı olarak 12 yıl önce Anadolu Sopranoları grubunu kurduklarını hatırlatan Ateşoğlu, “Hem opera hem operet müzikal dünya müziklerini, en çok arzu ettiğimiz şekilde, yani kendi öz müziğimizi bütün dünyaya tanıtabildik.” ifadesini kullandı.

“Çok sıcak insanlar müzik ve sanat üst düzeyde”

Ateşoğlu, yurt içinde ve yurt dışında birçok konser yaptıklarını belirterek, “Ekvador’da ilk kez böyle bir grubu festivallerine davet ettiler. Loja ve Kito festivallerine katılmaktan gurur duyuyoruz. Çok güzel bir ülke ve çok sıcak insanlar, müzik ve sanat üst düzeydedir.” dedi.

Organizasyon nedeniyle Kültür Bakanlığına ve büyükelçiliğe teşekkür eden Ateşoğlu, Ekvador seyircisiyle buluştukları için büyük keyif aldıklarını bildirdi.

“Türk müziği ve kültürüne duyulan ilgiden mutlu olduk”

Devlet Opera ve Balesi solist sanatçılarından Esin Talınlı da Türkiye içinde ve dışında güzel işlere imza attıklarını anlatarak, Türkiye’nin Kito Büyükelçisi Başak Yalçın’a büyük emek ve destekleri için teşekkür etti.

Talınlı, iki ayrı festivale katılmaktan ötürü kıvanç duyduklarını dile getirerek, “Seyirciden çok güzel dönüşler aldık. Türk müziği ve kültürüne duyulan ilgiden mutlu olduk. Türk, Ekvador ve dünya müziklerinden örnekler sahneye sunduk.” diye konuştu.

Türkiye’yi böyle bir platformda temsil ettikleri için gururlu olduklarını kaydeden Talınlı, “Bu bağlamda Kütür Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığına bizlere böyle bir imkan sundukları için minnettarız.” değerlendirmesinde bulundu.

“Seyirciler sanatçılarımızı dakikalarca ayakta alkışladı”

Türkiye’nin yeni Kito Büyükelçisi Başak Yalçın ise sanatçıların Kültür Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle ülkeye geldiğini, Ekvador’un ciddi önem verdiği bu festivale Türkiye’den ilk kez katılım olduğunu söyledi.

Ekvador Kültür Bakanı’nın, Türkiye’nin burada sanatsal olarak daha fazla görünür olmasını istediğini aktaran Yalçın, “İstek üzerine harekete geçerek, Kültür ve Turizm ile Dışişleri bakanlıklarının yardımlarıyla sanatçıların gelmesi için çalışmaya başladım. Salonun coşkusunu gözlemleme imkanım oldu, seyirciler sanatçılarımızı dakikalarca ayakta alkışladı.” ifadesini kullandı.

Yalçın, uluslararası sanat dalıyla Anadolu ezgilerinin dünyaya tanıtılmasının önemine değinerek, şunları söyledi: “Sanatçılarımız, Ekvador halkını düşünerek burada çok sevilen ‘Despedida’ şarkısını repertuarlarına katmaları salonda büyük sevgiyle karşılandı. 136 yıllık ve 650 kişilik Sucre Tiyatrosu tamamen doldu. Biletler günler öncesinden tükendi. Onlar da şaşkınlık içerisindeler ve yoğun ilgi nedeniyle konseri kaydetmeye karar verdiler. Sanatçılarımızın, iki festivale birden katılarak, böylesine yoğun ilgi görmesi çok önemlidir.”

Türk sanatına ve kültürüne Ekvador’da yoğun ilgi olduğunu anlatan Yalçın, bunu buradaki halka tanıttırdıkları için gurur duyduklarını belirtti.

Kaynak: AA

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı