Afrika’da moda defilesinde bir ilk

Merjam Yazar: Merjam 8 Aralık 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Chanel Métiers d’Art 2023 defilesini sundu. Chanel, Sahra altı Afrika'da bir defile düzenleyen ilk Avrupalı lüks marka olarak tarihe geçti. İşte detaylar..

Afrika’da moda defilesinde bir ilk

Chanel, Sahra altı Afrika’da bir defile düzenleyen ilk Avrupa lüks markası olarak tarih yazdı ve Senegal’in başkentinde üç günlük bir kültürel etkinlikler programının parçası olarak Métiers d’Art koleksiyonunu tanıttı.

Son yıllarda Dakar Bienali’ne ev sahipliği yapan Brutalist tarzdaki eski Adalet Sarayı’nda gerçekleştirilen gösteriye Pharrell Williams, Naomi Campbell, Whitney Peak, Nile Rodgers, Monako Prensesi Caroline ve kızı Charlotte Casiraghi’nin de aralarında bulunduğu konuklar katıldı.

Geniş kot pantolonlar, platform ayakkabılar ve katlı etekler, 850 davetlinin beğenisini toplayan seriye retro bir ışıltı kattı.

Kreatif direktör Virginie Viard, kendi itirafına göre, daha önce Afrika kıtasına hiç seyahat etmemişti, ancak son yıllarda gelişen bir sanat merkezi olarak ün kazanan şehri sık sık ziyaret eden arkadaşlarından ve işbirlikçilerinden duyduktan sonra Dakar’a ilgi duyduğunu söyledi.

Viard, “Mağaza açılışına bağlı olmayan bir şey yapmanın tatlı ve eğlenceli olacağını düşündüm” dedi. “Yaratıcı bir fikir alışverişi yapmak istedim ve bunun Métiers d’Art koleksiyonuyla iyi çalışacağını düşündüm.”

Chanel’in hayata veda eden kreatif direktörü Karl Lagerfeld tarafından 20 yıl önce şirket içi atölye çalışmalarına ışık tutmak için başlatılan Métiers d’Art koleksiyonu, geleneksel olarak Şangay gibi yerlerde ortaya çıkan bir gezici gösteri oldu; Edinburgh, İskoçya; Salzburg, Avusturya ve Havana, Küba.

Moda başkanı ve Chanel SAS başkanı Bruno Pavlovsky, markanın, özellikle destinasyon şovlarını birkaç yıldır askıya alan koronavirüs pandemisinin ardından yeni bir yaklaşımla gelmesi gerektiğinin bilincinde olduğunu söyledi. “20 dakikalık bir gösteri için dünyanın diğer ucuna gidemeyiz. Bu artık işe yaramıyor.” dedi.

Bu nedenle Chanel, Paris’e geçmeden önce 12 Ocak – 31 Mart tarihleri arasında Théodore Monod Afrika Sanatı Müzesi’nde yapılacak olan 19M sergisiyle Dakar’a dönecek. Chanel’in birkaç okulla ortaklıklar imzalama sürecinde olduğunu belirterek, “Herkese açık, ancak özellikle zanaatkarlık öğrencilerini ve çıraklarını hedef alıyor” dedi.

Koleksiyonun tamamı Paris’te üretilirken, oyuncu kadrosunda bir düzine Senegal’den olmak üzere 19 Afrikalı model yer aldı. Ancak Chanel’in Batı Afrika’dan pek çok müşterisi olmasına rağmen Pavlovsky, markanın bölgede mağaza açmasının “erken” olacağını söyledi..

Kaynak: Harper’s Bazaar

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio