Adele’in zayıflama sırrı ‘Sirt food’ diyeti!

Merjam Yazar: Merjam 2 Ekim 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Yıllardır kiloları ile tanıdığımız ve son halini görünce hepimizi şaşırtan Adele, uyguladığı diyet programını açıklayınca 'sirt food' diyeti bir anda meşhur oldu. Peki Sirt food diyeti nedir sirt food diyeti nasıl yapılır?

Adele’in zayıflama sırrı ‘Sirt food’ diyeti!

 

İngiliz şarkıcı Adele'in de kilo vermesine yardımcı olan sirt food diyeti nedir, nasıl uygulanır, yarar ve zararları nelerdir gelin beraber bakalım.

 

Aidan Goggins ve Glen Matten’in kaleme aldığı Sirt Food Diet isimli kitap bu diyetin zayıflama genini aktive ettiğini iddia ediyor. Bilimsel kanıtı olmasa da Goggins ve Matten’in savunduğu popüler diyet bu dönem herkesin merak konusu.

 

 

Sirt food diyeti nedir?

 

Sirt food (sirtuin) diyeti, adını aslında birçok canlı türünde bulunan bir protein sınıfı olan ve dilimizde sirtüin ya da sirtuin olarak anılan proteinlerden alıyor.

 

Hücrelerimizin genel sağlığını koruma konusunda çok etkili sirtuinler, özel bir beslenme programı ile desteklendiğinde zayıflamadan yaşlanma karşıtı etkiler oluşturmaya, birçok soruna çare oluyor.

 

 

Bu diyet kapsamında önerilen bir takım gıda, vücutta sirtuinler adı verilen spesifik proteinleri aktive etme görevine sahip. Tüketilen bu besinler, metabolizmayı düzenliyor, kas kütlesini arttırmaya yardımcı oluyor ve yağ yakımı kolaylaştırıyor.

 

Sirtuinlerin vücuttaki hücreleri stres altındayken koruduğu ve iltihabı, metabolizmayı ve yaşlanma sürecini düzenlediği ortaya konulan çalışmalar arasında. Sadece sirt gıdalarla beslenmekle olmuyor tabii. En iyi şekilde sonuç alabilmek için diyete başlarken bir haftalık çok ciddi bir kalori kısıtlamasına gitmek gerekiyor.

 

 

Savundukları düşünceye göre kalorinin kısıtlandığı bu dönemde zayıflama geni aktive oluyor. Kalori alımı kısıtlandığında, bedende az enerji bulunuyor ve hücrelere stres yükleniyor.

 

Sirtüin bu stresi hissediyor ve çalışmaya başlıyor. Bu da hücrelerin radikal şekilde davranmalarına sebep oluyor. Sirtüin metabolizmayı hızlandırıyor ve kasların verimini arttırıyor. Yağ yakımını aktive ediyor, enflamasyonu azaltıyor ve hücrelerdeki hasarları gideriyor. Sonuç daha fit, daha ince, daha sağlıklı bir beden oluyor.

 

Kaynak: Hürriyet

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı