Aceleci sinek süte düşer – Gökhan Okçu

Merjam Yazar: Merjam 13 Ekim 2020

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Bir işin gerektirdiği süreyi, o işin hakkını vermek gerekiyor. Odaklanmak ve süreklilik içinde disiplinli çalışmak size istediklerinizi getirebilir...

Aceleci sinek süte düşer – Gökhan Okçu

 

Değişimde kararlılık ve planlama

 

İyi bir kitap okuru olduğumu söyleyebilirim. Ağırlıklı alanım kişisel gelişim kategorisidir. Bunun yanında otobiyografi, yaşanmış hayatlardan kesitler, psikoloji, felsefe, ezoterik bilgiler ve beni içine alıp kaybolmamı sağlayan romanlar da kütüphanemde yer alır. Biliyorsunuz ki her kitap okuyucusunda yeniden anlam bulur. Bazen okuduğunuz kitaptan sadece bir kelime öğrenirsiniz ve bazen sadece bir cümle ile yepyeni bir fikir sizde can bulur. İşte bir kitabın en büyük hediyesi tam da buradadır.

 

Kitap Sn. Gökhan Okçu beyin içten yorumu, sade üslubu, karşılıklı konuşuyormuşçasına size kendisini yakın hissettiriyor. Kitap Türkiye’ye, kendi topraklarımızın kültürünü yansıtması, kendi örneklerimiz ile bize gerçek yaşamın içinden ulaşması, okuduklarınızı sahici kılması açısından da başarılı.

 

Gelişim, değişim ve dönüşüm her yaşta, her yerde, her anımız ve her hayatın bir parçası. Değişimi ve dönüşümü, yaşamın içinde farkında olarak yapmayı merkezine alıyor bu değerli çalışma.

 

Kitap üç bölümden oluşuyor:

1. Temel İlkeler

2. Nedenler

3. Nedenlerin Oluşturulması

 

Günümüzde bilgiye ulaşmak artık çok kolay ve kontrolsüz biçimde fazla. Adeta bilgiler vızır vızır önümüzden geçse de bize ulaşamıyor. Kitapta bu konu en başta anlatılıyor. Eğer bilgi ne kadar öz ve basit, size ait ise, yaşamınıza alabiliyorsanız ki; bu sizin deneyimlerinizi oluşturan kısım olmakta, o zaman bilgi size ait oluyor. “Yerelleşiyor”.

 

Bunu uluslararası bir markanın tüm dünyada yaptığı, sürdürdüğü iş modeline benzetirsek neler olur? Eğer bu model çok katı kuralları ile her bölgede, kültürden bağımsız mevcut iş planını aynı şekilde sürdürmeye karar verirse, bir süre başarılı olsa da bir süre sonra sürdürülebilir olamıyor, süremiyor.

 

 

Bilgi, tecrübe ve ders almak

 

Toplumu oluşturan insan ve kültürü birbirinden bağımsız değerlendiren her çalışma ya eksik kalacaktır ya da ömrü kısa olacaktır. İnsan bir bilgiyi, kendi ampirik bilgisi ile dışarıdan aldığı bilgiyi harmanlayarak özümser, bunu hayatında uygular ve bir deneyim oluşturursa işte o zaman tecrübe oluşuyor. Bu tecrübeden ders çıkarmak ise en önemli vazife… Zira ya dersi yeniden alırsınız, ya da yeni bir sınıfa, üst seviyeye, o an bulunduğunuz noktadan daha iyi bir seviyeye geçersiniz…

 

‘Bilgi basit olmalı sindire sindire alınmalı’ diyor Gökhan Okçu. Kitabın adı da ondan “Aceleci Sinek Süte Düşer”. Acele yok, o işin gerektirdiği süreyi, hakkını ver diyor. Ne kadar da doğru. “Basitlik, sadelik.” Değişimi yaratmanın odaklı olmaktan, süreklilik gerektirdiğinden ve orada olmak ile (an’da olmak hali) neden orada olduğunu bilmekten geçtiğini, çok keyifli örnekler ile anlatıyor.

 

 

Değişim, ancak nedenlerin varlığı ile mümkün! Peki o nedenleri nasıl belirleyeceksiniz?

 

Değişiminizin nedenleri size mi başkalarına mı ait?

 

Kitabın ikinci bölümü, değişimin ancak “Nedenlerin varlığı ile mümkün olduğunu” anlatıyor. Bu nedenleri belirlerken bunların kime ait olduğunu (sizin mi yoksa bir başkasını mutlu etmek için yaptığınız başkalarının seçimi mi) ve sonrasında neyi istiyorum sorusunu kendinize sormanızın gerekliliği anlatılıyor. Çünkü ne istediğini bildiğinde enerjin de niyetin de sana istediğini getiriyor. Algı her şeydir bölümü vizyon açan bir bölüm. Algı ne kadar açık ise sen o kadar şanslısın çünkü her şey algılayabildiğimiz kadar gerçek bu dünyada… Doğru sorular bölümü sanırım mesleki algıda seçiciliğimden dolayı en beğendiğim Değişim, ancak nedenlerin varlığı ile mümkün! Peki o nedenleri nasıl belirleyeceksiniz? kısımlardan biri oldu. Siz de buraya odaklanın lütfen, sorularınız size cevaplarınızı yani istediklerinizi getiren anahtarlardır.

 

 

Nasıl güçlü nedenler inşa edersiniz?

 

‘Benim nedenim yok galiba’ diye düşünüyorsanız, kitabın son bölüm çok önemli, nasıl güçlü bir neden oluşturabileceğinizi anlatıyor. Bu arada eğer kendinize bir liste hazırlayacak yeterli zamanınız yoksa (biliyorsunuz aceleci sinek süte düşer) o zaman kendinize yaptığınız her türlü yatırımı yeniden düşünmek durumunda kalacağınızı da hatırlatmak isterim. Güçlü nedenleri oluşturmanın geçtiği yollardan biri, kısa listeleriniz, uzun dostluklarınız olsun. Keyifli okumalar diliyorum.

Etiketler:
Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio
3D tasarım ajansı