50 Yıl sonra ortaya çıkan ölüm nedeni şaşırttı

Merjam Yazar: Merjam 22 Kasım 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Hollywood yıldızı Bruce Lee'nin ölümüyle ilgili bilgiler 50 yıl sonra ortaya çıktı. Bruce Lee'yi 'fazla su içme'nin ölüme götürdüğü tespit edildi. Sevenleri yıllar sonra ortaya çıkan gerçeklik karşısında hayrete düştü.

50 Yıl sonra ortaya çıkan ölüm nedeni şaşırttı

Efsanevi dövüş ustası ve Hollywood aktörü Bruce Lee’nin beyninde oluşan ödem nedeniyle ölümünün ardındanki sır perdesi aralandı. 20 Temmuz 1973’te 32 yaşındayken Hong Kong’da hayata veda eden Bruce Lee’nin ölüm nedeni için o dönemde doktorlar, aktörün çok fazla ağrı kesici içmesini gerekçe göstermişti. Yaklaşık 50 yıl sonra ortaya çıkan gerçek şaşırtıcıydı.

Araştırmacıların bulguları, gangsterler tarafından öldürüldüğüne, kıskanç bir sevgili tarafından zehirlendiğine, bir lanetin kurbanı olduğuna ve sıcak çarpmasından öldüğüne dair söylentiler de dahil olmak üzere, insanların bir zamanlar onun ölümü hakkında spekülasyon yaptığı şeylerden çok uzak.

“Çok fazla su içmekten öldü”

Doktorlar, Bruce Lee’nin ‘çok fazla su içmekten’ öldüğünü açıkladı. Clinical Kidney Journal adlı yayında yer alan makalede araştırmacılar, ünlü aktörün çok fazla su içmesinin hücrelerde yarattığı bir dizi bozukluk ile ödem oluşumunun hızlandığını söyledi. Bu durum tıp dünyasında ‘hiponatremi’ olarak adlandırılıyor. Hiponatremide vücudun sıvı dengesi için ihtiyaç duyduğu kandaki sodyum seviyesinin anormal derecede düşük olması söz konusu.

Bu gerçek, Bruce Lee’nin meşhur ettiği “Arkadaşım su ol’ sözünü akla getirdi. Fazla su içmesi, aktörü ölüme götürmüştü.

“Havuç ve elma suyu diyeti yapıyordu”

2018’de ‘Bruce Lee, A Life’ biyografisini yazan Matthew Polly, Bruce Lee’nin öldüğü akşam çok fazla su içtiğinden bahsetmişti. Tıbbi çalışmalar şu sonuca varıyor: Aşırı su alımı, Lee’nin ölümünün zaman çizelgesine uygun olarak, idrardaki su atılımıyla eşleşmezse, hiponatremiye ve beyin ödemine akabinde saatler içinde ölüme yol açabilir.”

Bruce Lee’nin eşi Linda ise, kocasının ölümüne kadar sıvı bazlı bir havuç ve elma suyu diyeti uyguladığını söylemişti.

Kaynak: NTV

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio