Yaz meyvesi üzümün 8 faydası

Merjam Yazar: Merjam 27 Temmuz 2021

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Uzmanlar sağlıklı beslenmenin ilk kuralı olarak tabağın rengârenk olması gerektiğini vurgularlar. Yaz mevsimi bu tür beslenme için oldukça fazla olanak sunar. Bugün size yeşil, kırmızı, siyah ve sarı alternatif renkleri olan üzümün 8 önemli faydasını sıralayacağız.

Yaz meyvesi üzümün 8 faydası

Yeşil, kırmızı, siyah ve sarı olmak üzere farklı çeşitleri bulunan üzümün kurutularak da tüketilebilmesi, çok yönlülüğünün bir kanıtı. O zaman bu değerli meyveyi neden beslenme rutininize daha sık ekleminiz gerektiğini birkaç maddeyle açıklayalım:

Cilt, kemik ve kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olan C ve K vitamini, ayrıca da potasyum açısından son derece zengin.

Yaklaşık bir fincan üzüm tüketmek, bağışıklık sistemini destekleyen, kolajen üretimini ve demir emilimini artırmaya yardımcı olan günlük C vitamininin yaklaşık yüzde 27’sini karşılayabiliyor.

Üzümün şeker oranı yüksek olmasına rağmen glisemik indeksi düşük. Buna ek olarak ise üzümdeki bileşikler, yüksek kan şekerine karşı koruma sağlamaya destek oluyor.

Yapılan araştırmalar, üzüm suyu içmenin, hafıza kabiliyetini artırdığını ruh halini iyileştirdiğini ortaya koyuyor.

Üzüm, iltihabı azalttığı ve sağlıklı kan akışını desteklediği bilinen türler de dâhil olmak üzere birkaç farklı antioksidan içeriyor.

Üzümde bulunan lutein ve zeaksantin, retinayı ve göz merceğini koruduğundan göz sağlığınız için de faydalı bir meyve.

İçerdiği lif sayesinde bağırsakların düzenli çalışmasına destek oluyor ve bağırsak bakterilerini sağlığa fayda sağlayacak şekilde etkiliyor.

Üzüm kabuğunda yüksek miktarda bulunan resveratrol, yaşlanma belirtilerini yavaşlatabiliyor.

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio