Uzun süren yolculuklar omurga sağlığını nasıl etkiliyor?

Merjam Yazar: Merjam 2 Temmuz 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Bel, boyun ve sırt ağrılarından mı şikâyet ediyorsunuz? Uzun süreli yolcuklar ve sabit şekilde durmak bu ağrılara davetiye çıkartıyor. Uzun süre yolculuk yaparken nelere dikkat edilmeli?

Uzun süren yolculuklar omurga sağlığını nasıl etkiliyor?

Normal zamanlarda ağrı şikâyeti olmayan kişiler bile yolculuklarda, uzun süre sabit şekilde durmaktan kaynaklı oluşan bu durumlardan olumsuz etkilenebiliyor. Uzmanlar, vücudunuza uygun olarak kullanacağınız bel, sırt ve boyun destek ürünlerinin sağlığınız ve konforunuz için önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Vücut destek ürünleri omurganın doğal eğrisine destek oluyor

Uzun yolcuklarda sürekli aynı pozisyonlarda oturmak, hareket alanının kısıtlılığı, yeterince dinlenememe gibi pek çok etken omurgadaki baskının artmasına neden olarak kaslarda yorgunluk, gerilme ve hatta ağrı şikayetlerini beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle, sağlıklı ve keyifli bir şekilde seyahat etmek için pek çok kritere dikkat etmek gerekiyor. Yolculuklarda kısa molalar vererek vücudun esnetilmesi oldukça önemli. Ayrıca, omurgaya yapılan fazla baskı ve yükü hafifletmek için boyun bölgesinin yanı sıra bel ve sırt bölgesini de koruyacak destek ürünlerinin tercih edilmesi gerekiyor. Uzmanlar, vücudun fizyolojisine uygun destek ürünlerin tercih edilmesinin sağlıklı ve konforlu bir yolculuk için önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Boyun boşluğuna dikkat!

Vücudun ergonomisine uygun seçilen destek ürünleri, omurganın baskı altında kalmasını önleyerek kasılma ve gerilmenin önüne geçiyor. Vücut fizyolojisine uygun olarak kullanılan destek ürünleri, uzun süre oturmaktan kaynaklı postural kasların yorulmasının önüne geçerek omurlar arasındaki diskler ve omurga çevresindeki bağlar gibi pasif yapılarda oluşan baskıyı azaltarak rahatlama sağlıyor. Bu nedenle, uzun yolculukları daha sağlıklı ve konforlu hale getirmek için bel, boyun ve sırt destek ürünlerinin tercih edilmesi gerekiyor.

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio