Tasarımcı Leyla Çam: “Her bedende her renkte her dilde her dinde kadının güzel ve güçlü duruşundan esinlendik”

Merjam Yazar: Merjam 15 Kasım 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Mizalle Sonbahar- Kış 2022-23 Koleksiyonunu geçtiğimiz günlerde sundu. Renkler ve tasarım ve kumaşlarıyla beğeni toplayan marka, 2018 yılından beri tasarım sürecini her geçen gün özgünleştirerek ilerliyor. Mizalle Markasının Tasarımcısı Leyla Çam ile yeni dönem koleksiyonu konuştuk. Mizalle’de bu sezon neler göreceğiz merak ediyorsanız röportajımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Tasarımcı Leyla Çam: “Her bedende her renkte her dilde her dinde kadının güzel ve güçlü duruşundan esinlendik”

Mizalle Sonbahar- Kış 2022-23 Koleksiyonunu geçtiğimiz günlerde sundu. Renkler ve tasarım ve kumaşlarıyla beğeni toplayan marka, 2018 yılından beri tasarım sürecini her geçen gün özgünleştirerek ilerliyor. Mizalle Markasının Tasarımcısı Leyla Çam ile yeni dönem koleksiyonu konuştuk. Mizalle’de bu sezon neler göreceğiz merak ediyorsanız röportajımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Leyla Hanım, sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba ismim Leyla Çam. Evli ve 13 -15 yaşlarında kız ve erkek 2 çocuk annesiyim. 1981 yılında Çanakkale’nin Biga ilçesinde doğdum. İlköğretimini Eyüp Otakçılar Orta Okulunda tamamladım.

Tasarım serüveniniz nasıl başladı?

İlkokul döneminde yazları hep Çanakkale’ de babaannemin yanında kalırdım. Babaannemin terzilik mesleği sayesinde benim oyuncaklarım, kumaşlar, aksesuarlar ve dikiş makinası olmuştu. Lise dönemimde kariyerimin ilk adımlarını yetenek sınavı ile girdiğim Maltepe Anadolu Meslek Lisesi,  moda tasarımı bölümünü kazanarak atmış oldum. Bu dönemde haftanın 3 günü tekstil firmalarında işin mutfak kısmı atölyelerinde çalıştım. Alaylı yanımı buralardan kazandığımı söyleyebilirim. Okulumu alan 1.si olarak bitirdim. Aynı yıl İstanbul da yapılan Moda Tasarımı Yarışmasında il birinciliği kazandım. Sonrasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Resim, İş eğitimi ve Görsel Sanatlar Öğretmeni olarak mezun oldum. Okul döneminde haftanın 3 günü çeşitli okullarda görsel sanatlar öğretmenliği yaptım. Yan dal olarak aynı üniversitede 4 yıl çekim, baskı, yıkama ve fotoğrafçılık eğitimi aldım. 22 yıl çeşitli okullarda görsel sanatlar öğretmenliği ve tekstil sektöründe perakende, ihracat, marka tasarımcısı olarak görev aldım. Son olarak 2018 yılında Mizalle ailesi ile yolum kesişti. Halen birlikte yürüdüğümüz bu yolda birlikte her sezon yeni başarılara imza atıyoruz.

Mizalle, 2023 Sonbahar Kış koleksiyonunuzdan biraz bahseder misiniz? Geçmiş sezon parçalarda rahat şık stil ön plandaydı. Yeni koleksiyonda neler ön plana çıkacak?

Yeni sezonda kadınlar arası evrensel kapsayıcılık ve yayılan dayanışma ruhu koleksiyonumuzun damarlarına işleyerek bize ilham oldu. Her bedende her renkte her dilde her dinde kadının güzel ve güçlü duruşundan esinlendik. Özele indiğimizde ise tek tek bu kadınların hayatın içerisindeki dinamikleri ve nasıl kendi romanlarını yazıp başkahramanları olduklarını görüp bu mücadele ve sağlam duruşlarından ilham aldık.

Koleksiyon hazırlarken neyden esinlendiniz?

İlham aldığımız kadınların çeşitliliği koleksiyonumuza kışın görmeye alışık olmadığımız canlı ve enerjik renkli parçalar olarak yansıdı. Her bedende kadının kendini mutlu, güzel ve rahat edeceği kıyafetler tasarlamaya özen gösterdik.

Mizalle markasının hızlı yükselişini neye bağlıyorsunuz?

Son dönemlerde aynı zamanda global bir düşünce akımı da olan “Kapsayıcılık” ilkesi ile ulaşabildiğimiz kadar kadına ulaşarak kaliteli, öncü, tasarım giyim ihtiyaçlarına karşılık veren her zaman yenilikleri önce sunan, global trendleri ölçülü giyime uyarlanabilen bir marka olduğumuz için yükselişimizin hız kesemeden süreceğine inanıyoruz.

Muhafazakâr giyimde son 10 yılda ciddi bir büyüme ve rekabet var. Mizalle markası bu rekabetin öncü markalarından birisi olurken nelere daha çok önem verdi? ( Kumaş kalitesi, tasarım sürecindeki hassasiyeti…)

Daha kapsayıcı moda başlığı altında bir kesime değil, pek çok farklı kesimden ve kültürden kadınlar hitap edebilme fikri ile yola çıktık. Hibrit moda başlığı altında koleksiyonda her parça birbiri ile uyum sağlarken, karıştır ve eşleştir sloganı ile gardırobunuzdaki her parça ile de kolayca eşleşebiliyor olmasının, bizi sektörde daha farklı konumlandırdığını düşünüyorum.

Koleksiyon hazırlarken nasıl bir süreç ve ekiple çalışıyorsunuz?

Güncel defile analizi, genel trend analizleri ve en önemlisi önceki sezon performanslarımızı iyi analiz ediyoruz. Koleksiyona Mizalle’nin Creative Designer (yaratıcı tasarımcı) olarak ben ve bana destek olan iki yardımcı tasarımcımız ile tüm Mizalle ailesi tek vücut olarak zaman ve mekan tanımayan bir aile ile olarak çalışıyoruz.

Mizalle markasını ne tür giyinmeyi seven kadınlar tercih etmeli?

Aradığı tarzı; rahatı, trendi tek bir markadan zahmetsiz, yüksek memnuniyet ile bulmak isteyen tüm kadınlar ve tabi ki aynı duyguları eşine, kızına, annesine ve kardeşine yaşatmak isteyen herkes rahatlıkla tercih edebilir.

“Amacımız hiçbir zaman sadece satış ve kâr olmadı”

Pandemi sizin üretim sürecinizi nasıl etkiledi? Dünyada ki değişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Her ne kadar yüksek maliyetlerden bahsedilse de bu tabi ki bizleri de etkiledi, asıl önemli olan konu hep bilinçli tüketimdi, öyle olmalıydı ve hala öyle olmalı. Mizalle için bu her zaman ön planda oldu. Amacımız hiçbir zaman sadece satış ve kâr olmadı. İnsanların gerçekten ihtiyaç duyacağı, dolabında hep giymek isteyeceği parçaları tasarlamaya özen gösterdik. Koleksiyona eklediğimiz her parça her zaman dolaplarındaki diğer parçalar ile uymasını ön plana aldık.

Hiçbir zaman göz boyamak için, sadece “moda” diye ürün tasarlamadık. Gezegenimiz ile barışmak için bilinçli tüketimin dünyada yaygınlaşmaya başladığını düşünüyorum. Bizde bu yolda kadınlarımıza hizmet ederek destek oluyoruz.

“Büyük beden denince ilk akla gelen ‘anne modelleri’ algısından uzaklaştık”

Mizalle’nin yeni alt oluşumlarından da biraz bahsedelim. Markanın yeni oluşumlarında tasarım süreci nasıl ilerliyor? Markanın yeni oluşumlarından biraz bahseder misiniz? 

Comfort grubumuzu diğer büyük bedenlerden ayıran en büyük fark büyük beden denince ilk akla gelen “anne modelleri “ algısından uzak tasarlanmış olması. Mizalle Woman kadını koleksiyonundaki tüm koleksiyona bakış açımıza büyük bedenin rahat edeceği arkası lastikli pantolonlar, beli ayarlanabilir elbiseler, esnek ve doğal kumaşlar gibi teknik giyim detaylar ekledik.

Youth modellerini belli bir yaş aralığı algısında çıkararak stil sahibi tüm kadınlara hitap ederek tasarladık. Şık grubumuzun yalnızca abiye algısında çıkararak,   tüm özel günlerde giyilebilecek şekilde geniş yelpazede tasarlandık. Bunun dışında tesettüre daha da uygun uzun tunik modelleri ekledik. Basıc grubumuzu çeşitlendirdik.

Eklemek istediğiniz…  

Son olarak eklemek istediğim hızla mağazalaşarak büyüyen Mizalle ailesi için müşteri kelimesi artık rafa kalkmıştır. Geleneksel örf ve adetlerimizden esinlenerek tecrübeli ve köklü mağazalaşma ekibimiz için müşteri artık “Misafir” olarak adlandırılarak büyük, küçük tüm yatırımcı ve mağazaya her müşteri bizim için artık misafirdir ve öyle hoş karşılanmaktadır.

Artık daha ulaşılabilir, hissedilebilir, çevreye ve dünyaya duyarlı bir Mizalle sizlerle… Beni yakından tanımak isteyip, okudunuz için teşekkürler.

Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio