Şehir hayatından sıkılan ünlü isimler, köy yaşamını tercih ediyor

Merjam Yazar: Merjam 15 Ağustos 2021

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Şehrin kozmopolit yapısı, koşturma hali ve organik ürünlere ulaşımın güçlenmesi ünlü isimleri de bunaltıyor. Birçok sanatçı, sahne hayatının dışında köy yaşamına özlem duyuyor ve ona sığınıyor. En son köy evinden paylaşım yapan Türk halk müziğinin sevilen sesi Zara, şehir hayatını terk eden isimler arasına katılmıştı. Sosyal medya hesabından İzmir’deki köy evinden paylaşım yapan ünlü isim organik tarıma başladığını da ifade etmişti. Şehirden kaçıp organik yaşama sığınan ünlüler kimlerdi birlikte göz atmaya ne dersiniz?

Şehir hayatından sıkılan ünlü isimler, köy yaşamını tercih ediyor

Son olarak TRT 1 ekranlarında Mavera dizisinde yer alan Zara, İzmir’deki köy evinden paylaşım yaptı. Yıllar önce İstanbul’a yaşamayı bırakıp İzmir’e yerleşen Zara, organik tarıma başladı. Kendi bahçesinde yetiştirdiklerini tüketiyor.

Zara: “Ruhsal olarak dinleniyorum”

Zara: “Ruhsal olarak dinleniyorum”
Zara sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafta "Ruhsal olarak dinleniyorum" şeklinde not yazdı. Mavera dizisindeki performansıyla ilgili aldığı olumlu dönüşümleri ise beğendiğini söyledi. Zara paylaşımına şu notu düştü; “Yeşillik alana gidiyorum dediğinde 150 çeşit yeşili görmeyi, farkettirmeyi öğretsin bu süreç, onlara dokunmayı, sevmeyi, ağaçların dilini, dereye giren ayaklarımızla topraklanmayı, kendi emeğini yemenin lezzetini, minik sincapla dost olmayı, sevmeye kendi çevrenden, kimsenin görmediği yere düşen bir zeytin tanesini kurtarmaktan başladığını, dokunduğun her kim ve her ne varsa kendinmiş gibi hissetmekle ancak insan olabildiğin bir süreç... Baktığını görebilene, içinde kaybolduğu egosundan kendini bulabilene ne mutlu... Bunları yazmak değil, sonuna kadar yaşayabilenlerden olmayı dilerim.”


Amine Özil

Amine Özil
Mesut Özil’in eşi Amine de İzmir’in Ayaskent Köyü’nde salça yapıp, patlıcan toplamasıyla ilgili konuşmasında köy hayatı hakkında konuşmuştu: "Köy hayatı bana inanılmaz huzur veriyor. Her şey çok doğal. İnsanları içten ve samimi... Doğayla adeta bütünleşiyorsun ve ben bunun fikrine bile bayılıyorum. Havası bile gerçekten çok farklı... Köye gidince ruhsal olarak dinleniyorum."


Atilla Saral: "Sessizlik ve hayat köylerde"

Atilla Saral:
Atilla Saral uzun süredir oturduğu İstanbul'daki lüks villasını ve cipini satıp Kuzey Ege'ye yerleşmişti. "Her şeye sıfırdan başlıyorum, şöhretli hayatı bırakıyorum" diyerek Küçükkuyu yolu üzerinde arazi alan Atilla Saral bir süre burada yaşadı. 15 metrekarelik konteyner ve 20 metrekarelik karavanda...


Şöyle anlatıyor seçiminin sebebini: "Yeterince birikim yaptım ve artık yeter dedim. Ege’ye taşınarak kendime farklı bir hayat kurdum. Lüks evlerde oturmanın çok gereksiz olduğunu yıllar sonra öğrendim. Mutluluğu küçücük bir konteynerde buldum. Sabah kalkar kalkmaz denize atlıyorum. Zeytin ağaçlarım, sebzelerim, meyvelerim var. Her şeyimi kendim üretiyorum. Şehirde nefes alamıyorum, şehre indiğimde bir an önce Assos’a dönmek istiyorum. Önceden bir plajım ve bir beach restoranım vardı, işletiyordum. Şimdi 'Tavuklara yem mi versem' ya da 'Hayvanlarım ne durumda' diye düşünüyorum. Maddi sıkıntılar olduğu için değil, daha güzel bir hayat için konteynere yerleştim. Üç tane daha evim var. Birini küçük ağaçlardan kendim inşa ettim. Diğerlerini ise kiraya veriyorum. Genelde yabancılar konaklıyor. Gelip görseler hepsi muazzam. Kalabalıktan uzak olmak, düşünebilmek, balık tutmak şahane. 52 yaşındayım! Artık gürültülü ortamlar, Beyoğlu’ndaki barlarda, kulüplerde gezmek bana göre değil. Tavuğumu, yumurtamı, ekmeğimi, sebzemi kendim üretiyorum. Herkes köyüne dönüp üretim yaparsa mutlu olur. Sessizlik ve hayat köylerde. Şehirde doğa yok. Her yer beton. Buraya gelenler “Biz 365 gün boyunca buradaki beş günümüzü hayal ettik. Şimdi bitti, gidiyoruz” diyor. Çünkü gittikleri yer kalabalık, kimsenin birbirine anlayış göstermediği, insanların mutsuz olduğu bir yer. Bir de herkesin elinde telefon, sohbet etmeyi unuttuk. Ben açıkçası İstanbul’a geldiğimde telefona bakıyorum. Assos’a döndüğümde de sadece çalarsa bakıyorum."


Başak Sayan: Sessiz sakin, keyifli bir düzen kurduk

Başak Sayan: Sessiz sakin, keyifli bir düzen kurduk
Başak Sayan 2014’te Murat Vardal ile nikâh masasına oturmuş, 2016’da ikizleri Ares ve Milan dünyaya gelmişti. Çift koronavirüs salgını başladıktan sonra çocuklarıyla birlikte önlem olarak Şile’deki yazlıklarına taşındı. Sayan “Ormanlık bir alanda kendi başımıza geçinmeye, organik bir yaşam sürdürmeye çalışıyoruz. İşlerimiz için kısa süreliğine merkezdeki evimize gelip dönüyoruz. Sessiz sakin, keyifli bir düzen kurduk” dedi.


Annesine teşekkür etti

Annesine teşekkür etti
Pandemi döneminde annesiyle bir arada yaşayan Başak Sayan, annesine şu sözlerle teşekkür etmişti: İnsanın yanında annesi ya da babası varsa hala çocuktur, yoksa büyümek zorunda kalır. 5 günlüğüne diye gelip 6 aydır yanımda olan ve bana gece gündüz destek olan, çocuklardan uykusuz kalma pahasına bir an bile ayrılmayan, altından kalkamayacağımı sandığım pek çok şeyi desteğiyle başarabilmemi sağlayan canım annem. Sana nasıl teşekkür etsem bilmiyorum. 'Eyvah' dediğim her an uçarak yanımdasın, kötü hissettiğim her an ettiğin tek bir cümleyle yola devam etmemi sağlayansın. Seni anne olduktan sonra daha iyi anladım. Ve bizim için yaptığın ama farkında dahi olmadığım pek çok şeyi anladım. Çok şanslı biriyim senin gibi bir annem olduğu için. Murat’a gerçek bir anne, çocuklarıma harika bir anneanne bana ise olağanüstü bir figür oldun. Ne yaptıysam sizin sayenizde. Seni çok ama çok seviyorum. Not 1: Çocuklar sürekli 'anneannem nerede' diye soruyor, yeniden gelene kadar ne yapacağım, nasıl oyalayacağım bilmem. Not 2: Yokluğun çok hissediliyor. Ve ben sen evdeyken çocuk gibi hissediyormuşum meğer.
Burak Hakkı

Burak Hakkı
Oyuncu Burak Hakkı, hayatta asıl patronun tabiat olduğunu söyledi.


Hakkı, “Ne kadar uğraşırsan uğraş, varacağın nokta toprakta bir parça olmak… O yüzden pişman olmayacağınız, keyif aldığınız şeyler yapmanız gerekiyor” dedi. Çanakkale’nin Gelibolu ilçesindeki Güneyli Köyü’nde aldığı arsada çiftlik hayatı yaşayan Hakkıi 22 dönüm toprak üzerinde başta ceviz olmak üzere çok sayıda sebze-meyve yetiştiriyor. İstanbul’dan kopmasa da yılın büyük bir bölümünü burada geçiriyor.


Eren Bakıcı

Eren Bakıcı
Bir döneme damga vuran Hepsi grubunun solistlerinden Eren Bakıcı, müziği bırakıp köy hayatı yaşamayı tercih etti. Eren Bakıcı, müziği bıraktıktan sonra Bursa’da köy hayatı yaşamaya başladığını ve seramik işine merak sardığını söyledi.


Eren Bakıcı'da kendi organik tarımını kendi yapanlardan oluyor.


Erol Evgin

Erol Evgin
Usta isim, yoğun konser programı öncesi köy hayatı yaşıyor.


Şehrin içinde doğal yaşamı tercih eden sanatçı, uzun yıllardır tükettikleri sebze, meyve ve bakliyatları bahçesinde kendi yetiştiriyor. Evgin; “Bahçe ile ilgilenmek beni dinlendiriyor. Hem de bu sayede organik besleniyoruz” dedi.


Gizem Karaca

 Gizem Karaca
Oyuncu Gizem Karaca 2017 yılında Kemal Ekmekçi ile nikah masasına oturmuş ve İzmir'e yerleşmişti... Karantina günlerini evinde geçiren oyuncu Gizem Karaca, kendisini bahçe işlerine verdi. Organik tarıma başlayan Karaca, "Hem sağlıklı ürünler tüketiyorum, hem de karantina günlerinde bahçe ile uğraşarak zaman geçiriyorum" dedi.


Geçtiğimiz günlerde bahçesine domates, biber, patlıcan eken ünlü oyuncuyu köpeği de yalnız bırakmadı. Fidelerini ektikten sonra yorulan Karaca, "Her şeyin organiğini yemek güzel ancak emek sarf etmeden olmuyor" yorumunu yaptı. Gizem Karac, bahçesinin ilk mahsülü olan çilekleri de topladı.


Göksel

Göksel
Şehir hayatından sıkılıp soluğu doğada alan Göksel, Göcek’e yerleşti. Mart ayından bu yana kaldığı köyde bahçe işleriyle ilgilenen, yöresel yemekler pişiren ve evinin tüm işlerini kendi yapan Göksel, mutlu olduğunu herkese ilan ediyor.


“Burada mutluyum”

 “Burada mutluyum”
Karantina günlerini Muğla’daki bir köy evinde geçiren ünlü şarkıcı, “Ani bir kararla arkadaşımla Muğla’ya geldik. İstanbul’da kendimi iyi hissetmedim. Kendimize çok tatlı bir yer bulduk. Tam bir köy hayatı yaşıyoruz. Konserden konsere koşacağım diye düşünürken bir anda kendimi bahçede tavukların arasında buldum” diye konuştu. İstanbul’a dönmeyi henüz düşünmediğini de dile getiren Göksel şöyle konuştu: “İstanbul’da konforlu bir hayatım vardı ama burada mutluyum. Burada kalmak istiyorum ama İstanbul’da ailem var. Yarı orada, yarı burada bir hayat kurabilirim.”


Hüsnü Şenlendirici

 Hüsnü Şenlendirici
Hüsnü Şenlendirici, İzmir’deki tarlasında traktörle tarla ekimi yaptı. Çiftçilere destek çağrısı da yapan ünlü müzisyen, “Bu zor zamanlarda köylümüzün ve çiftçilerimizin değerini iyi bilelim. Köylü çalışmazsa aç kalırız” dedi.


Köy hayatını tercih ediyor

Köy hayatını tercih ediyor
5 yıl önce İzmir’de bir köyde çiftlik satın alıp köy hayatı yaşayan ünlü klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici, sosyal medya hesabından çiftçilere destek çağrısı yaptı. Önceki gün Instagram hesabından canlı yayın yapan ünlü müzisyen tarlasında çiftçilerle sohbet etti. Ardından traktöre binip tarla ekimi yapan Şenlendirici, “Bu zor zamanlarda köylümüzün ve çiftçilerimizin değerini iyi bilelim. Köylü çalışmazsa aç kalırız” şeklinde seslendi. Saç sakalı beyazlayan ve kilo alan ünlü sanatçının yeni hali de dikkat çekti.


İbrahim Çelikkol

 İbrahim Çelikkol
İbrahim Çelikkol, İzmit’teki çiftliğinde organik tarım yapmak için kolları sıvadı. Organik tarım için gerekli malzemeleri temin eden ünlü oyuncu, 3 kişiyi de yanında işe aldı. Çelikkol, yakında ürettiği organik ürünleri satışa çıkaracak.


İnci Türkay

İnci Türkay
Oyuncu İnci Türkay, 10 yıldır eski manken ve oyuncu Atilla Saral ile birliktelik yaşıyor. Türkay'ın Londra'da okuyan oğlu Ali de tatil için Türkiye'ye geldi. Anne-oğul soluğu Atilla Saral'ın yaşadığı Kazdağı Yeşilyurt Köyü'nde aldı.


Kıraç: Topraktan geldik, toprağa gideceğiz

Kıraç: Topraktan geldik, toprağa gideceğiz
Kıraç, eşi Ayşe Şule Bilgiç ve çocuklarıyla birlikte 5 yıldır yılın belirli dönemlerinde Beykoz’a bağlı Ali Bahadır Köyü’ndeki bir çiftlikte yaşıyor. Eşiyle bankadan kredi çekerek bu çiftliği aldıklarını ve kredisini hâlâ ödediklerini söyleyen Kıraç, “13 dönümlük bu çiftlikte 17 inek, 16 tavuk, 8 ördek ve 5 hindi besliyorum” diyor. Çiftlik sit alanı olduğu için 5 yıldır karavanda yaşıyorlar. Kıraç, ömrünü şehirde geçirenler, “Topraktan geldik toprağa gideceğiz, kini ve nefreti arkamızda bırakalım” diyor.


Mehmet Akif Alakurt'un yeni hayatı: Köyde tek başına

Mehmet Akif Alakurt'un yeni hayatı: Köyde tek başına
Adanalı dizisiyle bir döneme damga vuran Mehmet Akif Alakurt, bir süredir ortalarda görünmüyordu. Oyunculuğu bıraktıktan sonra sosyal medya paylaşımlarıyla magazin gündemine gelen Mehmet Akif Alakurt, uzun süre sonra ortaya çıktı. Kaş’a 16 km uzaklıkta bir köy evinde yaşayan Alakurt, uzamış sakalı ve bakımsız hakiyle dikkat çekti. Antalya Kaş’a bağlı bir köyde üç dönüm arazi üzerine inşaa ettirdiği evinde köpekleriyle beraber yaşayan 41 yaşındaki oyuncu, günün tamamını yalnız başına geçiriyor. Oyuncu, evinin bahçesinde organik tarım yapıyor. Mehmet Akif Alakurt’un altı önce köye yerleştiği, arazisi için hatırı sayılır bir para ödediği iddia edildi. Mehmet Akif Alakurt'un yeni hayatı doğal yaşamı/köy hayatını seven ünlü isimleri getirdi...


Neslihan Kozanoğlu

Neslihan Kozanoğlu
Sosyetenin ünlü simalarından Neslihan Kozanoğlu, yıllar önce şehrin gürültüsüne veda edip Çatalca Cumhuriyet Köyü'nde kendi çiftliğini kurmuştu. Kozanoğlu, pandemi nedeniyle yasakların arttığı günleri çiftliğinde doğa ile baş başa geçirdi. Organik tarımla uğraşan ve bir yandan da hayvancılık yapan Neslihan Kozanoğlu, çiftlik günlüklerini de sosyal medya hesabında takipçileri ile paylaştı.


Dizilere ev sahipliği yaptı

Dizilere ev sahipliği yaptı
Kanal D'nin tv tarihine damga vuran dizisi Aşk-ı Memnu'nun birçok bölümü de bu çiftlikte çekildi. Kozanğlu, yaz aylarında ise çiftliğini özel organizasyonlar için kiralıyor. Lüks çiftlik, kır düğünü için mekân arayanlara alternatif oluyor.


Mehtap Bayri

Mehtap Bayri
Oyuncu Mehtap Bayri, Muğla’da çekilen ve başrolünü üstlendiği “Kalk Gidelim” dizisi bitmesine rağmen Bodrum’dan kopamadı.


Muğla’da bir zeytinlik aldığını belirten Bayri, “Buraya çok alıştım, şimdi bir de zeytinlik aldım. Tarımla ilgileniyorum. Çiftçiyim artık. Belgemi de aldım. Toprak beni besliyor. Doğayı sevmiyorum, aşığım” dedi. Çiftçiliğin zor bir iş olduğunu da belirten Bayri, “Çiftçilik çok emek isteyen bir iş. Bütün çiftçileri ellerinden, o koca yüreklerinden öpüyorum” diye konuştu.


Özge Borak

Özge Borak
Ünlü oyuncu Özge Borak, organik tarıma merak saran isimlerden… Bahçeye kavun eken, domatesleri dalından toplayan Borak; çektiği fotoğrafları da sosyal medya hesabında takipçileri ile paylaştı.


“Bir süre bağdır, bahçedir çok duyarsınız benden. Sebzeyi, meyveyi dalından kendin koparıp yemek gibisi yok. Hele ki kendi bahçenden olunca daha bir başka. Öyle dönümlerce bahçemiz yok, avuç içi kadar ama bize yetiyor.”


Özgün Namal

Özgün Namal
Ünlü oyuncu Özgü Namal, geçtiğimiz yıl eşi Ahmet Serdar Oral'ı geçirdiği kalp krizi sonucu kaybetmişti. Eşiyle birlikte Köyceğiz'in Ağla Yaylası'daki çiftlik evini çok sevdiği için 10 yıllığına kiralayan Namal, yaşadığı büyük üzüntü nedeniyle apar topar taşındı. Ünlü oyuncu Özgü Namal, geçtiğimiz yıl eşi Ahmet Serdar Oral'ı geçirdiği kalp krizi sonucu kaybetmişti.


Eşiyle birlikte Köyceğiz'in Ağla Yaylası'daki çiftlik evini çok sevdiği için 10 yıllığına kiralayan Namal, yaşadığı büyük üzüntü nedeniyle apar topar taşındı. İki çocuğuyla İstanbul'a yerleşen oyuncunun eşinin hatıralarıyla dolu evi, bahçesindeki eşyalara dokunmadan terk ettiği görüldü. Ev, şimdi yeni kiracısını bekliyor.


Özlem Tekin

Özlem Tekin
Şöhreti geride bırakıp, Milas’a yerleşen ünlü isim Özlem Tekin'de çiftlik hayatında yaşıyor. Bir dönemin asi rock’çısı Özlem Tekin, uzun süredir Muğla’da köy hayatı yaşıyor. Önce Bodrum’a yerleşen Tekin, 2018’de Milas’tan 30 dönüm arazi satın aldı, üzerine küçük bir ev yaptırdı. Eski şarkıcı şimdi çiftliğinde hayvanlarıyla birlikte şehrin kaosundan uzak bir yaşam sürüyor.


Çalışanı da var

Çalışanı da var
Evi merkezden hayli uzakta olan Özlem Tekin, küçükbaş hayvanlarını güderken görüntülendi. Köpeklerini de yanından bir an olsun ayırmayan Tekin, ayağında terlikleri, üzerinde şalvarıyla objektife yansıdı. Sebze meyve yetiştiren ve köy yaşamına iyiden iyiye alışan Özlem Tekin’in işlere yardımcı olması için çiftliğine personel aldığı da öğrenildi.


Pınar Aylin

Pınar Aylin
90'lı yılların efsane isimlerinden Pınar Aylin, yıllar önce İstanbul'u terk eden, kameralardan uzaklaşan isimlerden birisi. Aylin, eşi ve kızı ile birlikte kendisine memleketi İzmir'de yepyeni bir hayat kurdu.


Bahçeli bir evde yaşıyor

Bahçeli bir evde yaşıyor
Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan Pınar Aylin, İzmir'de bahçeli lüks bir villada yaşıyor. Boş vakitlerinde bahçe ile ilgilenen Pınar Aylin, çektiği fotoğrafları da Instagram sayfasında takipçileri ile paylaşıyor.


Tolga Sarıtaş

 Tolga Sarıtaş
Tolga Sarıtaş, sektörden kazandığı parayı gayrimenkule yatıran oyunculardan. Sarıtaş son olarak İzmir’in Kösedere Köyü’ne bağlı Boyabağı Koyu’ndan arsa aldı. Satın alma işlemlerini tamamlayan ünlü oyuncu, 3 dönümlük arsaya ev yaptırmayı planlıyor. Sarıtaş’ın yaklaşık 3 milyon lira ödediği söyleniyor.


Tuğba Özay

Tuğba Özay
Tuğba Özay 1997’de aldığı Antalya-Manavgat’taki çiftliğine yerleşen diğer bir ünlü isim. Mecbur kalmadıkça İstanbul’a dönmeyi düşünmediğini söyleyen Özay “Doğada olmak öfke, korku ve stresimi azaltıyor. Sadece ruhsal değil, fiziksel olarak da iyi hissediyorum. Kalp atışım düzgün, cildim inanılmaz yenilendi. Doğanın hormon üretimine bile katkısı var” dedi.


Geçtiğimiz yıl çitliğini büyütme kararı alan Tuğba Özay, evin boya badana işlerini de kendisi yapmıştı.
Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio