Sarımsak kabuğu çayının faydaları şaşırtıyor!

Merjam Yazar: Merjam 17 Ocak 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak, faydalarıyla ön plana çıkıyor. Son olarak yapılan araştırmalar sarımsak kabuğunun egzamayı ortadan kaldırdığını gösteriyor. Peki, sarımsak kabuğu nasıl tüketilir, neye iyi gelir? İşte, sarımsak kabuğunun faydaları...

Sarımsak kabuğu çayının faydaları şaşırtıyor!

İyi sarımsak, kabuğundan belli olur. Sarımsağın tazeliğini test etmek için dişlerinin boyutuna ve kabuklarına bakmalısınız. Bir baş sarımsak taze ise daha küçük dişlerden oluşur ve kabukları güçlükle soyulur. Sarımsağın kabuğunda ve sap kısmında antioksidan maddeler bulunduğu için bu bölümlerden mutlaka yararlanmak gerekir.

Sarımsak kabuğunun faydaları nelerdir?

Sarımsak kabuğunun faydaları nelerdir?
Sarımsak kabukları, 6 farklı antioksidan bileşen içerir. Bu bileşenler; Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Bağışıklığı güçlendirir, hastalıklara karşı korur. A, C ve E vitaminleri içerir. Daha sağlıklı ve dinamik görünen bir cilt sağlar. Yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunur. Kolesterolü düşürmeye destek olur. Egzamayı hafifletir.


Sarımsak kabuğu kürü nasıl yapılır?

Sarımsak kabuğu kürü nasıl yapılır?
Bir hafta boyunca; Sarımsakların dış ve iç kabuklarını soyun. Bir tutam sarımsak kabuğu ve sap kısmını iyice yıkayın. Demleme kabınızın içerisine alın. Üzerine bir su bardağı kaynamış su ekleyin. Kapağını kapatın ve üzerini bir bez ile örtün. Bir saat boyunca demlenmeye bırakın. Hazırladığınız çayı üçe bölün ve sabah öğle akşam olacak şekilde için. İkinci hafta; Sarımsak kabuğu miktarını iki tutama çıkararak, aynı biçimde hazırlayıp, tüketin. Üçüncü hafta; Sarımsak kabuğu miktarını üç tutama çıkararak, aynı biçimde hazırlayıp, tüketin.


Sarımsak kabuğunu hızlı ve kolay soyma yöntemleri nelerdir?

Sarımsak kabuğunu hızlı ve kolay soyma yöntemleri nelerdir?
Sıcak suda bekletme... Sarımsakların kolay soyulabilmesi için kısa bir süre sıcak suda bekletilmesi yeterli. Sadece 1 dakika sonra, kabuklarından ayrılmaya başlayacak. Ardından, ellerinizi ıslatıp sarımsakları ovalayarak, kabuklarından ayrılmasına yardımcı olabilirsiniz.


Bıçak yardımıyla soyma

Bıçak yardımıyla soyma
Sıcak su işe yaramadıysa, başka bir yol olan bıçakla soyma yöntemine başvurabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, öncelikle bir kök sarımsağın ucunu kesmek. Ardından, her bir diş sarımsak ayrımına bıçağı batırın ve tek bir hamleyle hareket ettirerek gevşetin. Bu sayede, sadece birkaç dakika içinde mükemmel soyulmuş sarımsak taneleri elde edeceksiniz.


İki kase arasında sallama

İki kase arasında sallama
Her ne kadar ilk bakışta zor gibi gözükse de sarımsakların kabuklarından ayrılmasını kolaylaştıran kaseler mucizevi bir şekilde yemek pişirme hızınızı artırabilir. Önce, sarımsak başını tek tek dişlere ayırın ve dişleri küçük bir metal kasenin içine koyun. Bu kabın üstüne benzer boyutta başka bir metal kase koyun. İki metal kaseyi bir arada tutarak büyük bir çalkalayıcı haline getirmek, sarımsakları kabuğundan çıkarmada etkili olacaktır. Kaseler ne kadar doluysa, sarımsak dişleri birbirine o kadar hızlı çarpar ve açılır.


Bıçak sırtıyla soyma

Bıçak sırtıyla soyma
Bu hem ev aşçıları hem de şefler için klasik bir teknik. Bıçağın yassı tarafını kullanarak sarımsak dişlerinin üzerine bastırarak kabuklarını çatlatın ve ardından elle çıkarın. Bu, herhangi bir ek ekipmanın kirlenmesini gerektirmeyen hızlı ve kolay bir yöntem. Bıçakla ne kadar kuvvetli olduğunuza bağlı olarak, bir baş sarımsağı kısa sürede kolayca soyabilirsiniz.


Kavanozda çalkalama

Kavanozda çalkalama
Sarımsakları birbirinden ayırın ve çalkalayabileceğiniz bir kaba koyun, ardından kapağı kapatıp sallayın. Sadece birkaç dakika içinde, minimum morarma ile bir demet soyulmuş sarımsak elde edersiniz. Alternatif olarak, sıkıca kapanan kapaklı bir kavanoz veya hatta bir kamp termosu ya da bir saklama kabı kullanabilirsiniz.


Mikrodalgada gevşetme

Mikrodalgada gevşetme
Sarımsakların kağıt gibi dış katmanlarını soyarak ve üstünü kırparak başlayın ve ardından sadece 20 saniye boyunca mikrodalgada ısıtın. Biraz soğuduktan sonra kabuklarından kolayca ayrılır. Kaynak: Karar


Merjam

Merjam

  • Editörün Seçimi
  • En Çok Okunanlar

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio