Saraybosna Film Festivali’ne yoğun ilgi

Merjam Yazar: Merjam 5 Ağustos 2022

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Bosna Hersek'te düzenlenecek olan 28. Saraybosna Film Festivali'nde (SFF) 62 ülkeden 235 film gösterilecek. Festivale gösterilen yoğun ilgi karşısında dünyanın dört bir yanından binlerce sinemaseverin ülkeye gelmesi bekleniyor.

Saraybosna Film Festivali’ne yoğun ilgi

Yapılan açıklamada, 12-19 Ağustos’ta düzenlenecek SFF’de sinemaseverlerin, 51’i bölgeden 235 filmi izleme imkanı bulacağı söylendi. Güneydoğu Avrupa sinemasının en büyük etkinliği olarak adlandırılan festivalde, salgın tedbirlerinin de kaldırılmasıyla, başkent Saraybosna’ya dünyanın dört bir yanından binlerce sinemaseverin gelmesi bekleniyor.

TRT ortak yapımı 6 film festival yolcusu

Festivalde beş TRT ortak yapımı ve bir TRT ödüllü film olmak üzere altı TRT filmi yer alacak.

Festival organizatörlerince yapılan açıklamada, “Saraybosna’nın Kalbi” onur ödülünün, bu yıl sinemaya verdiği büyük katkıdan dolayı İsveçli yönetmen Ruben Östlund’a verileceği kaydedildi.

Açıklamada, bu yılki festivalin açılışının, Östlund’un Altın Palmiye ödülü alan TRT ortak yapımı “Hüzün Üçgeni” (Triangle of Sadness) filmi ile yapılacağı belirtildi.

SFF, dünyaca ünlü isimleri konuk etti 

Bosna Hersek’te 1992-1995’te yaşanan savaşın izlerini silmek ve başkent Saraybosna’yı yeniden kültür ve sanatın merkezi haline getirmek amacıyla düzenlenmeye başlayan Saraybosna Film Festivali, çeyrek asırlık tarihi boyunca dünyaca ünlü birçok ismi ağırladı.

SFF’ye bugüne kadar Robert de Niro’dan Angelina Jolie’ye, Brad Pitt’ten Orlando Bloom’a, Daniel Craig’den John Malkovich’e, Morgan Freeman’dan Nuri Bilge Ceylan’a kadar dünyaca ünlü çok sayıda isim katıldı.

Kaynak:AA

Merjam

Merjam

Copyright © Tüm hakları saklıdır. Merjam.com – Copyright 2021 | Codlio